واحدهای تولیدی دام و طیور ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت می‌کنند امروز انقلاب اسلامی هیمنه نظام استکبار را در هم شکسته /عزت و آزادگی یک ملت برخواسته از اراده ما می توانیم است صبحگاه مشترک نیروهای نظامی و انتظامی شازند با حضور جانشین سازمان بسیج واکنش طنز کاربران به توقیف کشتی‌های یونانی/ فروش 2 نفتکش در دیوار! هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۹ استان/ روند تدریجی افزایش دما در ۵ روز آینده سوابق ساختمان‌های پرمخاطره عمومی استان باید در فرمانداری‌ ثبت شود/ پاساژ طلای اراک باید سریع تر ایمن سازی شود طارمی داماد شد اروپا نمی‌تواند از بازار انرژی ایران چشم‌پوشی کند/ اکنون برجام بیش‌ازپیش برای اروپا اهمیت دارد! بی‌نیازی از واردات با اصلاح یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ۴۲۰۰/ قاچاق آفت اقتصاد کشور است برگزاری مراسم یادبود جانباختگان آبادان در مساجد و مصلی‌های کشور
یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
کد خبر: 87764
تاریخ انتشار: ۰۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴
معاون معدنی سازمان صمت استان در گفتگو با دیارآفتاب خبر داد

160میلیارد تومان سهم خزانه از معادن استان مرکزی در سال 99/ 11 معدن جدید به زودی به بهره برداری می رسند

فروتن معاون معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی با بیان اینکه حدود 11 معدن جدید تا چند ماه آینده در استان به بهره برداری می رسند، گفت: در سال 1399، مبلغ 160 میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن استان به حساب خزانه واریز شده است که این میزان نسبت به سال 1398، حدود 107 درصد رشد را داشته است.

سید کمال فدایی فروتن معاون معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص وضعیت معادن استان، گفت: مرکزی در میان استان های کشور از نظر وجود کانی های معدنی رتبه هفتم یا هشتم را به خود اختصاص داده است و تا کنون 38 نوع کانی معدنی از 56 نوع در استان شناسایی شده است. لذا استان مرکزی از لحاظ تنوع مواد معدنی هم استانی شاخص محسوب می شود.

وی افزود: استان مرکزی از نظر مواد معدنی تا چند سال پیش بیشتر با سنگ های تزئینی و تراورتن شناخته می شد ولی با توجه به اقدامات اکتشافی صورت گرفته در حوزه سنگ های مس و طلا، در این زمینه هم حرف هایی برای گفتن داریم. البته هنوز با استان هایی مانند کرمان که در حوزه مس پتانسیل های بسیاری دارند قابل مقایسه نیستیم.

فروتن با بیان اینکه 615 معدن در سطح استان دارای پروانه بهره برداری فعال هستند، تصریح کرد: از این میان بیش از 60درصد آنها به فعالیت مشغولند و مابقی به صورت مقطعی غیرفعال هستند ولی هیچ معدن متروکه ای در سطح استان نداریم. بیشترین تراکم معدن در شهرستان های محلات، دلیجان، ساوه، زرندیه، خمین و شازند قرار دارند.

معاون معدنی سازمان صمت استان با تشریح انواع معادن استان، گفت: گروه یک شامل خاک های معمولی، گروه دو و سه شامل سنگ لاشه و آهک، گروه چهار شامل سنگ های تزئینی(تراورتن)، گروه پنج شامل خاک های صنعتی و گروه شش شامل عناصر فلزی(طلا، مس، آهن، سرب و روی) است.

وی با بیان اینکه حدود 11 معدن جدید تا چند ماه آینده در استان به بهره برداری می رسند، گفت: در سال 1399، مبلغ 160 میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن استان به حساب خزانه کشور واریز شده است که این میزان نسبت به سال 1398، حدود 107 درصد رشد را داشته است که نشان از اشتغال پایدار و تامین خوراک برای واحدهای پایین دستی است.

فروتن با بیان اینکه در سال 1399 بیش از نیمی از معادن استان غیرفعال بود، گفت: در همان سال 75 معدن فعال شد و 25 معدن از بهره بردار قبلی جدا و با برگزاری مزایده در اختیار بهره بردار واجد شرایط قرار گرفت که در مجموع باعث احیا شدن صد معدن در استان شد.

معاون معدنی سازمان صمت استان با بیان اینکه وجود معادن در هر منطقه ای، فواید بسیاری برای آن منطقه دارد، تشریح کرد: اشتغال پایدار با توجه به سرمایه گذاری زیادی که می شود اولین فایده وجود معدن در یک منطقه است. اشتغال های غیر مستقیم، بهره مندی مردم منطقه از خدمات اجتماعی بهره بردار معدن، گردش مالی و تامین خوراک برای واحد های پایین دستی، پرداخت مالیات و ... از جمله فواید معادن برای کشور است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار