رگبار و وزش باد شدید در نوار غربی/ ادامه پدیده گردوخاک در شرق و شمال‌شرق آبله میمون به ۲۰ کشور رسید دز ۴ واکسن کرونا الزامی می‌شود تصاویر/تلاش شبانه برای آواربرداری ساختمان متروپل جراحی اقتصادی مراحل تکمیلی خود را طی کند/ضرورت رفع مشکلات گام اول مردمی سازی یارانه‌ها نقشه کرونایی استان مرکزی بدون تغییر ماند/ ساوه و خمین آبی، سایر شهرستان ها زرد پیام فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی در پی شهادت شهید اقتدار و صنعت دفاعی «احسان قدبیگی» ۲ نفتکش یونانی در تور سپاه/ بازی فوتبال در زمین سیاست/ دروغ‌های آشنا خطر زنگ تفریح شدن/ توافق ۳ بازیکن لیگ برتری با پرسپولیس بلاتکلیفی محض تیم ملی، بحران بازی تدارکاتی و سرپرست غایب/ استیلی در مسیر هیات رییسه!
شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۸
کد خبر: 87724
تاریخ انتشار: ۰۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۹
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

آیا هوای اراک در این روزها واقعاً «پاک» است؟!

چند روزی است که سامانه پایش کیفیت هوای سازمان محیط زیست پس از چند روز «ناسالم» وضعیت هوای اراک را «پاک» نشان می دهد اما سوال اینجاست که اعداد و ارقام مورد ادعا تا چه حد قابل اتکا هستند و آیا شاخص واقعی هوای اراک نیز مؤید همین وضعیت است.

به گزارش دیار آفتاب؛ آلودگی هوا این روزها برای کمتر کسی از مردم اراک واژه ای ناآشناست، اراکی ها سال هاست این آلودگی را به چشم دیده اند و ذرات معلق آن را با ریه های خود نفس کشیده اند.

طی هفته های اخیر و بخصوص اوایل هفته گذشته اما وضعیت هوای اراک به قدری نامناسب بود که در برخی ساعات حتی به وضعیت «بسیار ناسالم» و «خطرناک» هم رسید و این موضوع باعث شد آلودگی هوای اراک در حالی رکورد 30 روز آلوده در سه ماهه نخست سال 1400 را به ثبت برساند که این عدد بر اساس آمار سازمان محیط زیست در کل سال 99 به 45 روز رسیده بود.

اما چند روزی است که بر اساس اطلاعات مرکز پایش هوای محیط زیست هوای شهر اراک در وضعیت «پاک» قرار دارد حال آنکه از دو ایستگاه مهم مخابرات و شریعتی که در محدوده شهری و نقاط پر تراکم شهر اراک قرار دارند تنها ایستگاه شریعتی آن هم بدون نمایش اطلاعات ذرات معلق کمتر از 10 و 2.5 میکرون در مدار قرار دارد.

این در حالی است که طی روزهای گذشته منشأ مهم آلودگی هوای اراک ذرات معلق بوده و هم اکنون با از مدار خارج کردن شاخص این آلاینده وضعیت هوای اراک به علت اینکه صرفا آلاینده های عمومی همچون co و اوزون مورد پایش قرار گرفته اند پاک اعلام می شود!

هر چند شبکه پایش هوای شهر اراک متشکل از چندین ایستگاه است اما جای تعجب است که علیرغم شرایط نامطلوب کیفیت هوا طی روزهای گذشته بعضاً آمار ارائه شده در سامانه پایش کیفی هوای سازمان محیط زیست به صورت مدیریت شده و گزینشی است کما اینکه در برخی روز ها از ۴ ایستگاه مذکور تنها یک یا دو ایستگاه در مدار قرار دارد و فقط اطلاعاتی البته ناقص از این ایستگاه ها قابل رویت است!

این قبیل اقدامات تازگی ندارد و در روزهای مازوت سوزی نیروگاه شازند در زمستان سال گذشته نیز به کرات شاهد آن بوده ایم اما حالا این شائبه را ایجاد می کند که متولیان حوزه محیط زیست در استان مرکزی صرفاً به منظور جلوگیری از یک رکورد شکنی در تعداد روزهای ناسالم اراک آن هم در اواخر عمر دولت با عدم اطلاع رسانی شفاف و دقیق به دنبال سرپوش نهادن بر ضعف و مخفی کردن کارنامه خالی خود در زمینه مدیریت و کاهش آلودگی هوای اراک طی 8 سال گذشته هستند حتی به این قیمت که سلامت جامعه تحت الشاع قرار گیرد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار