کمره‌ای: آموزش‌های کاربردی و حرفه‌ای لازمه ورود دانشجویان به بازار کار است ظرفیت ویژه پیاده‌روی اربعین برای افزایش انس با قرآن فورد برای بیش از ۱۲۵ هزار خودرو فراخوان داد خلوتی معابر شهر تهران را به پای تغییر ساعات نگذارید تدارک استان مرکزی در استقبال از روز جهانی و هفته ملی صنایع‌دستی افزایش تعداد آهوان در میاندشت جاجرم مرگ دردناک مرد جوان در تصادف مشکوک بزرگراه نواب اینفوگرافیک/ موشک هایپرسونیک فتاح بازیکن سپاهان در دادگاه محکوم شد/ تایید شرط بندی و محرومیت سنگین! ساپینتو: اخراج شدم و آن داور کوتاه قامت به من می‌خندید
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱
کد خبر: 87566
تاریخ انتشار: ۰۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲
رئیس اتاق اصناف اراک در گفتگو با دیار آفتاب به مناسبت روز اصناف:

بیش از ۵۰ درصد مشاغل از کرونا آسیب جدی دیدند/دولت جدید حمایت های واقعی از اصناف داشته باشد

زند گفت: سال گذشته یکی از بدترین سال های اقتصادی اصناف بود و بیش از 50درصد اصناف استان آسیب جدی –تا 100درصد- دیده اند و بین 10 تا 20 درصد پروانه های کسب در سال گذشته به دلایل مختلف از جمله کرونا، باطل شد.

جمشید زند رئیس اتاق اصناف اراک در گفتگو با دیار آفتاب، به مناسبت روز اصناف، گفت: در طول یکسال گذشته اصناف کشور، استان و شهر اراک فداکاری های بسیاری در خصوص مقابله با بیماری کرونا داشتند و برای مهار این بیماری از جان و مال خود هزینه کردند.

وی افزود: سال گذشته یکی از بدترین سال های اقتصادی اصناف بود به طوری که اصناف در شهر اراک حدود 2 ماه از سال تعطیل بودند و 2 تا 3 ماه به صورت پاره وقت به فعالیت مشغول بودند. در مجموع می توان گفت بیش از 50درصد اصناف استان آسیب جدی –تا 100درصد- دیده اند و بین 10 تا 20 درصد پروانه های کسب در سال گذشته به دلایل مختلف از جمله کرونا، باطل شده اند.

زند اضافه کرد: در این میان برخی صنوف مانند رستوران ها و خصوصا تالارها به کلی تعطیل بودند که خسارات جبران ناپذیری را متحمل شدند. مشکل دیگر تالارها این است که با پایان یافتن کرونا هم بعید است بتوانند به مانند گذشته فعالیت داشته باشند چرا که برخی رسومات مانند برگزاری مراسم تدفین دیگر صورت نمی گیرد و به عنوان یک فرهنگ میان مردم جا افتاده است.

زند ادامه داد: با این اوصاف، به جای اینکه دولت از این قشر زحمتکش حمایت کند و بسته هایی در جهت کمک به صنوف ارائه کند، با ارائه توافقنامه مالیاتی تیر خلاص را به اصناف وارد کرد و در حق ما جفا کرد چرا که این توافقنامه به هیچ عنوان قابل قبول نیست و مفهوم آن این است که اصناف درآمد بیشتری از سال قبل داشتند در حالی که همه می دانند اینطور نیست و ضررهای قابل توجهی متوجه این دسته از افراد شده است. تاخیر یک ماهه در پرداخت مالیات دردی را از اصناف دوا نمی کند. حتی چک اصناف که قرار بود برگشت نخورد هم برگشت خورد و همکاران ما را با مشکلات عدیده ای مواجه کرد.

رئیس اتاق اصناف اراک تصریح کرد: علیرغم تمام این مشکلات اصناف همواره پای نظام بوده و هستند ولی دولت باید در این تصمیم تجدیدنظر کند چرا که اگر با همین روال پیش برویم در سال جاری که رکود اقتصادی و کرونا هم داریم، قطعا بخش زیادی از کسبه از گردونه خارج می شوند. امیدواریم دولت جدید به ریاست آقای رئیسی حمایت های واقعی از اصناف داشته باشد تا بتوان بخشی از مشکلات این قشر زحمتکش را برطرف کرد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار