اربعین حسینی یک رزمایش عظیم جهانی برای توسعه و ترویج مکتب عاشورا است شعر دفاع مقدس ریشه در حماسه ها و ازخودگذشتگی های ملت ایران دارد/ فراخوان بیست و چهارمین مرحله استانی کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت منتشر شد جزئیات زمان برگزاری مرحله استانی چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم  رئیس فایزر علی‌رغم تزریق 4 دوز واکسن به کرونا مبتلا شد قیمت برنج به کمتر از ۸۰ هزار تومان می رسد؟ شهید همدانی دفاع از امنیت را مردمی کرد درخواست یک اتحادیه دانشجویی از قوه قضائیه درباره اظهارات موسوی پلمپ8 واحد آرایشگاه زنانه متخلف در اراک خرید سه دستگاه خودرو ۱۸ تُنی امداد و نجات و اطفاء حریق/موافقت شورا با خرید نردبان آتش‌نشانی تجارت نیاز به وزارتخانه دارد؟
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۸
کد خبر: 87317
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۴

زاکانی انصراف نداده‌است/ سوءاستفادۀ ورزشیِ همتی/ چالش پاسخگویی برای شورای نگهبان

در هشتمین جمهور گزیده‌ای از آخرین اخبار انتخابات و حواشی آن را پیگیری خواهیم کرد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  دانشجو_ «هشتمین جمهور» عنوان بستۀ خبری-تحلیلی است که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب هشتمین رئیس جمهور، به بازخوانی اخبار انتخابات می‌پردازد.

آخرین اخبار انتخابات را در سی و ششمین شماره از «هشتمین جمهور» بخوانید.

زاکانی انصراف نداده‌است

مالک شریعتی، سخنگوی ستاد انتخاباتی علیرضا زاکانی در واکنش به انتشار اخباری در فضای مجازی درباره انصراف زاکانی به نفع رییسی دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سفر به کاشان گفت: من در سفر قم و کاشان همراه دکتر زاکانی بودم و ایشان چنین چیزی را اعلام نکردند.

وی ادامه داد: ستاد آقای زاکانی کناره‌گیری ایشان را تکذیب می‌کند و هیچ خبری مبنی بر کناره‌گیری اعلام نشده است.

واکنش همتی به خبری که تکذیب شد

همتی در واکنش به شایعه‌ی انصراف زاکانی به نفع رئیسی در ضفحه‌ی رسمی خود در توئیتر نوشت: در جریان مناظره‌های تلویزیونی بر سر پوششی بودن آقای زاکانی به عنوان پلیس بد تاکید کردم. خب پلیس بد رفت، پوشش‌ها کنار رفت! با انصراف ایشان به نفع نامزد اصلی، رقابت به یک در برابر چهار تبدیل شد. منتظر انصراف سایر نامزد‌های پوششی به نفع جناب آقای رییسی هستیم.

قاضی‌زاده هاشمی: محکم خواهم ماند و کنار رفتنی در کار نیست

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در واکنش به برخی شایعات مبنی برکناره‌گیری‌اش از عرصه انتخابات۱۴۰۰، اظهار کرد: با توجه به این که حضورم در انتخابات هم گفتمان متفاوتی مطرح کرده و هم باعث شور جوانان شده است و از طرفی به مشارکت نیز کمک کرده، شرعا کنار رفتنم را دچار اشکال می‌بینیم مگر این که حجت بالغه بیشتری به من برسد، بنابراین تا آخر هستم.

وی خطاب به هوادارانش، تاکید کرد: محکم و استوار باشید و نگران هم نباشید اگر چه متاسفانه شایعات زیادی مطرح می‌کنند و برخی آقایان جبهه انقلاب اخلاق را رعایت نمی‌کنند به همین علت است که کارهایشان برکت ندارد، نمی‌شود که انسان ادعای کار دینی کند، اما روشش غیر دینی باشد.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: محکم و استوار در سراسر کشور اعلام کنید که بنده محکم خواهم ماند و کنار رفتنی در کار نیست.

چالش پاسخگویی برای شورای نگهبان

محمد مهاجری روزنامه‌نگار اصولگرا درباره بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان و مباحث مطرح شده میان وی و کدخدایی اظهار داشت: اگر شورای نگهبان نتواند صلاحیت فردی را که ۴۲ سال سابقه و پرونده کاری دارد احراز کند، آقایان درب شورای نگهبان را ببندند و یک قفل بر آن بزنند و به منزل بروند. وقتی شورای نگهبان نتواند شخصیت سوم کشور را بررسی صلاحیت کند، نشان‌دهنده عدم توانایی اعضای شورای نگهبان است و بهتر است آقایان فکر دیگری به حال خودشان کنند.

مهاجری با بیان اینکه چالش جدیدی برای پاسخ‌گو کردن شورای نگهبان به وجود آمده است، بیان کرد: شورای نگهبان تاکنون خودش را در مقابل هیچ فردی، مسئول و پاسخگو نمی‌دانسته، اکنون چالشی به وجود آمده و آن چالش قانون اساسی است. اکنون وقت آن است که به فکر این باشیم که قانون اساسی را در حوزه و حدود اختیارات شورای نگهبان حتماً بازنگری کنیم.

جلیلی: ایران آماده یک جهش بزرگ است

سعید جلیلی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: فکر می‌کنم با جهش کشور می‌توان ملت را به سطحی از رفاه، تعالی و معنویت رساند که دیگر برخی فشار‌ها استخوان‌های مردم را خرد نکند. جهش کشور بدون جهش استان‌ها، شهر‌ها و روستا‌ها ممکن نیست. در چهار سال آینده هر روستا باید برنامه مختص به خود را داشته باشد و هر روستا باید به یک سلول جهش کشور تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: کشور در چهار سال آینده باید جهش پیدا کند. سایه مردم باید بر سر دولت باشد و قبل از دولت مردم در شناسایی توانمندی‌های استان خود و مطالبه از دولت بر استفاده بهینه از ظرفیت‌ها پیشگام شوند.

حمایت مولوی عبدالحمید از رئیسی

دفتر مولوی عبدالحمید امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد، جمع‌بندی و بیانیه شورای هم‌اندیشی اهل‌سنت در حمایت از آیت‌الله رییسی مورد تایید ایشان است. در بخشی از این بیانیه آمده است: جمع‌بندی و بیانیه شورای هم‌اندیشی که به موافقت و امضای اکثر اعضای این شورا رسیده است، مورد تایید و حمایت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید می‌باشد. رای هم‌اندیشی بر اساس مذاکرات و رایزنی برخی از اعضای این شورا با کاندیدا‌ها به‌ویژه آیت‌الله رئیسی و نیز گفتگوی تلفنی ایشان با شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید و وعده‌های آیت‌الله رئیسی و اعضای ارشد ستادشان مبنی بر اجرای عدالت و رفع مشکلات، تبعیض و نابرابری، صادر شده است.

حمایت علی مطهری از همتی

علی مطهری با انتشار یادداشتی در اینستاگرام از عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد و نوشت: اینجانب در شرایط فشار اقتصادی امروز جناب آقای همتی را با توجه به این که سال‌ها مدیر اقتصادی اجرایی بوده و نبض اقتصاد کشور در دستش است و با عنایت به تأکیدی که ایشان بر روابط با دنیا و تأثیر آن بر رفع تحریم‌ها و احیای برجام و بهبود معیشت مردم دارد و اهمیتی که برای حقوق ملت و فصل سوم قانون اساسی قائل است و نیز از نگاه درست فرهنگی مبنی بر احترام به احکام اسلام و آزادی‌های اساسی مردم برخوردار است و با توجه به این که با کمک مردم توان کشاندن انتخابات به دور دوم را دارد، در میان نامزد‌های محترم هفتگانه، نامزد اصلح می‌دانم و از ملت عزیز درخواست می‌کنم در روز جمعه برای بهبود اقتصاد کشور و سیاست خارجی و محدود نشدن آزادی‌های مردم به جناب آقای همتی رأی بدهند.

تصمیم جبهه اصلاحات ایران

آذر منصوری سخنگوی جبهه اصلاحات ایران، از آخرین جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران که شب گذشته تا ساعت ۱ بامداد به طول انجامید، خبر داد و گفت: در جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران مورخ ۲۴خرداد ماه موضوع تغییر موضع قبلی جبهه اصلاحات مبنی بر نداشتن نامزد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح و به رای گذاشته شد و در نتیجه آن تغییری در موضع پیشین جبهه رای نیاورد.

گفته می‌شود در این جلسه قرار بود امکان حمایت از همتی و مهرعلیزاده به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو بررسی شود. از ۴۶ عضو مجمع عمومی جبهه اصلاحات، حدنصاب دو سوم آرا که ۳۱ رای بود برای هیچ یک از دو کاندیدای اصلاح‌طلب حاصل نشد.

سوءاستفادۀ ورزشیِ همتی

روز گذشته انتشار تصویر عبدالناصر همتی در کنار علی دایی و عادل فردوسی‌پور بر روی جلد روزنامه‌ی سازندگی خبرساز شد. عادل فردوسی در واکنش به شایعات و این تصویر گفت: «همانطور که قبلا هم گفته بودم از هیچ یک از نامزد‌های محترم ریاست جمهوری حمایت نکرده و نمی‌کنم و هیچ وعده و پستی را هم نمی‌پذیرم.»

علی دایی نیز در واکنش به این شایعه در اینستاگرامش اعلام کرد: «متاسفم که این روز‌ها نام مرا جهت حمایت از کاندیدا‌ها مطرح می‌کنند. مردم بدانند اینجانب هیچگاه در هیچ دوره‌ای از هیچ کاندیدایی حمایت نکرده و نخواهم کرد. آنچه از قول من در این خصوص در این روز‌ها نقل می‌کنند فراتر از یک دروغ است.»

captcha
آخرین اخبار