افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است توافق با چین فرمولی مجزا از روند مذاکرات است/ دوران دیپلماسی تک بعدی به پایان رسیده است بازیکن ژاپنی که الهام بخش کارتون «فوتبالیست ها» و شخصیت «سوباسا» شد
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۴
کد خبر: 87299
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰

آغاز مرمت بادگیر آب‌انبار حاج مهدی نراقی

مدیر پایگاه بافت تاریخی شهر نراق گفت: با هدف حفظ بناهای تاریخی و نمادهای محلی، مرمت بادگیر آب انبار حاج مهدی نراقی آغاز شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ پروین سادات طیبی گفت: مرمت بادگیر آب انبار حاج مهدی نراقی که در سال‌های گذشته در اثر عدم رسیدگی و مرمت به موقع متولیان امر از جمله اداره اوقاف و امور خیریه در نواحی لبه‌های بادگیر ترک‌های سازه‌ای و رهاشدگی آجرها دیده‌شده بود، در پی قرارداد مرمت اضطراری بازار تاریخی نراق، رفع خطر و مرمت بادگیر شروع شد.

مدیر پایگاه بافت تاریخی شهر نراق اعتبار اختصاص داده‌شده به این پروژه را دو میلیون ریال اعلام نمود و خاطرنشان ساخت:  دیوارچینی، تیغه‌چینی، اجرای قفسه بادگیر، اجرای سقف بادگیر، اجرای شرفی‌ها و اندود کاهگل ته‌کش و روکش از جمله موارد مرمتی بادگیر این بنای تاریخی است.

طیبی با بیان اینکه اقدامات دولت به تنهایی نمی تواند مثمر ثمر و نتیجه بخش باشد و باید راهکارهای دیگری نیز در این خصوص اندیشیده شود، اظهار داشت: اجتماعی کردن حفاظت از بناهای تاریخی یکی از راهکارهایی است که در نظر است نه تنها نهادها، دستگاه‌های اجرایی مختلف بلکه همه مردم بااحساس مسئولیت و در حیطه خود در این خصوص برای محافظت از میراث فرهنگی و تاریخی کشور اقدام نمایند.

وی ادامه داد: مرمت امری است مستمر و رسیدگی به ابنیه تاریخی که هویت و شناسنامه ملی هر منطقه است و نیازمند همکاری تمامی نهادهای وابسته و ذینفعان و صاحبان ابنیه ازجمله مالکان، اداره اوقاف و امور خیریه در ابنیه مذهبی و بازارها و بقاع متبرک و همچنین شهرداران شهرهای تاریخی است. در این مسیر اگر دیگر ارگان‌ها و نهادهای دخیل، باب یک همکاری همه جانبه را باز کنند با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتری می توان این وظیفه همگانی را به انجام رساند.

مدیر پایگاه بافت تاریخی شهر نراق تصریح کرد: «آب انبارها از شاهكارهاي معماری دوره قاجار در شهر نراق از توابع شهرستان دليجان هستند و شهر نراق داراي بناهايی از دوره قاجار به علت نزديك بودن به معماري كاشان از اصالت خاصي برخوردارند. این بنای تاریخی با توجه به ویژگی خاص آن، به‌صورت جاذبه‌ای خاص برای گردشگران تبدیل شده است.

وی خاطر نشان کرد: این آب انبار همچنین به علت اینکه رو به روی مسجد جامع شهر نراق قرار دارد به آب‌انبار مسجد جامع نیز مشهور است. این آب‌انبار توسط حاج مهدی ولد عبدالله ساخته شده و دارای پلان شمالی – جنوبی است.

طیبی یادآور شد: در ساخت این آب‌انبار از مصالحی چون آجر، سنگ، آهک و ساروج استفاده‌شده و راه‌پله آن‌که منتهی به پاشیر می‌شود ۳۳ پله دارد و از آجر و سنگ ساخته شده است. سر در ورودی آن با آجر به صورت خفته و راسته ساخته شده و پوشش سقف ورودی و راه‌پله‌های آن دارای تزئینات زیبایی با کاشی‌هایی به رنگ فیروزه‌ای و آبی است . بالای لچکی‌های دو طرف قوس ورودی راه‌پله، کتیبه‌ای سنگی وجود دارد که تاریخ ۱۲۶۴ قمری را نشان می‌دهد.

مدیر پایگاه بافت تاریخی شهر نراق گفت: آب‌انبار حاج مهدی در سال ۱۳۸۰ به  شماره ۴۶۰۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار