پست‌های اینستاگرام را چگونه بدون حذف کردن، مخفی کنیم؟ ۷۵درصد زنان بوشهری در دوران پهلوی بی‌سواد بودن/ انقلاب در سوادآموزی توسط امام خمینی(ره) موافقت با تجزیه بحرین و اعزام نیرو برای سرکوب آزادی خواهان بخشی از جنایت پهلوی است شهادت رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر سیب و سوران در درگیری با قاچاقچیان مسلح هوای اراک در وضعیت قرمز قرار گرفت 17شهریور 57 مردم توسط جلادان پهلوی تیرباران شدند/ کشته ها آنقدر زیاد بود که مادری جنازه فرزندش را پیدا نکرد ساخت یک میلیون مسکن در سال باعث رشد تولید و افزایش اشتغال می شود بازی استقلال و هوادار لغو شد/ کامیابی‌نیا دوباره ملی‌پوش شد/ آزمون،نورالهی و حاج صفی در قرنطینه،طارمی پشت برف سنگین استانبول شرط ایران برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ عملیات‌های انصارالله علیه ائتلاف کودک‌کش/ صعود تیم ملی هندبال به مسابقات جهانی آلودگی هوا فعالیت مدارس اراک را غیر حضوری کرد
سه شنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
کد خبر: 87084
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۴
رئیس هیئت مدیره اتحادیه گل و گیاه محلات در گفتگو با دیارآفتاب؛

گل‌کاران محلاتی، ضرر کرونا را به سود تبدیل کردند/خام فروشیِ گل و گیاه، یقه اسانس های گران قیمت را هم گرفت

ابراهیمی با بیان اینکه در ابتدای شیوع کرونا، ضربه سنگینی به صنعت گل و گیاه کشور و محلات وارد شد، گفت: برای جبران این ضرر، صادرات گل و گیاه را با سرعت بیشتری دنبال کردیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ 25 خرداد به عنوان روز ملی گل و گیاه نامگذاری شده است. محلات یکی از شهرستان های استان مرکزی است که به هلند ایران معروف است و بخش زیادی از نیاز کشور به این محصول زینتی را تامین می کند.

ابراهیمی رئیس هیئت مدیره اتحادیه گل و گیاه محلات در گفتگو با دیارآفتاب با بیان اینکه 900 هکتار از زمین های این شهرستان به کشت گل و گیاه اختصاص دارد، گفت: نزدیک به 11هزار نفر به فعالیت های مرتبط با گل و گیاه شامل گل های آپارتمانی، فضای سبز و باغچه ای، انواع بذر و انواع پیاز گل و گل های شاخه بریده مشغولند.

وی افزود: از این میان حدود 200میلیون گل شاخه بریده، 25میلیون انواع گل های آپارتمانی، 25 تن بذر و 75 میلیون گلدان در سال در محلات تولید می شود. همچنین محلات از نظر تولید گل شاخه بریده رتبه دوم، از حیث گل های فضای سبز و باغچه ای مقام اول، از نظر گل های آپارتمانی رتبه اول، و از نظر تولید بذر و پیاز نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه گل و گیاه محلات با بیان اینکه در ابتدای شیوع کرونا، ضربه سنگینی به صنعت گل و گیاه کشور و محلات وارد شد، تصریح کرد: برای جبران این ضرر، صادرات گل و گیاه را با سرعت بیشتری دنبال کردیم که البته اگر با حمایت مسئولین همراه می شد می توانست کمک بسیاری به صادرات غیرنفتی کشور داشته باشد.

ابراهیمی اضافه کرد: گل های تولید شده در شهرستان محلات علاوه بر تامین نیاز داخلی (حدود 80درصد تولیدات)، به کشورهایی نظیر ترکیه، عراق، ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان، تاجیکستان، روسیه و ... (حدود 20درصد تولیدات) صادر می شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه سطح زیرکشت گل و گیاه از سال گذشته هم بالاتر رفته است، گفت: این مهم با افزایش صادرات صورت گرفت به طوری که در سال 1399، افزایش 25هکتاری سطح زیرکشت را نسبت به سال 1398 شاهد بودیم. پیش بینی می شود امسال هم شاهد افزایش 15 درصدی سطح زیرکشت نسبت به سال 1399 باشیم.

ابراهیمی در پاسخ به این سوال که آیا صنایع تبدیلی جهت ایجاد ارزش افزوده از گل و گیاه در محلات وجود دارد، گفت: متاسفانه علیرغم داشتن رتبه اول در کشت گل و گیاه در کشور، هیچ صنعت تبدیلی در شهرستان محلات وجود ندارد و گل های تولید شده صرفا به صورت خام فروشی به فروش می رسد و در کشورهایی نظیر فرانسه اسانس های بسیار گران قیمت از آن گرفته می شود. این در حالی است که اگر شرکت های دانش بنیان بر روی ایجاد ارزش افزوده از گل فعالیت کنند، سود بسیار خوبی از این کار عاید خودشان و نهایتا کشور می شود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار