عزاداری روز تاسوعای حسینی هیئت رزمندگان اسلام در اراک اجتماع عاشوراییان در شهر خنجین عزاداری مردم تلخاب در روز تاسوعای حسینی خبرنگاران پیام آوران انقلاب اسلامی هستند/گام دوم کنگره شهدای استان مرکزی با رویکرد جهاد تبیین و خدمت رسانی با قوت ادامه دارد محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در استان مرکزی ‍  آماده باش آتش نشانان اراک در روزهای تاسوعا و عاشورا مهم‌ترین درس عاشورا، ایستادگی در برابر استکبار است ۷۰ سالن ورزشی در استان ساخته می شود/آمادگی سپاه برای کمک به ساخت مسکن سیل زده گان مالیات بر نقل و انتقال خودروهای صفر به خودروسازان منتقل شد استیلی: ملی پوشان درباره مربی و رئیس فدراسیون نباید اظهار نظر کنند؛ تکرار شود تصمیم قاطع تری می گیریم
یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
کد خبر: 86894
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛

بودجه استانی جهت بیابان زدایی بسیار کم است/ وجود 470هزار هکتار بیابان در شش شهرستان استان مرکزی

محمدی، گفت: در مجموع بودجه استانی در زمینه بیابان زدایی بسیار محدود است و اقدامات صورت گرفته در سال 99 نیز با استفاده از اعتبارات ملی انجام شد و اگر اعتبارات افزایش نیابد باید شاهد افزایش اراضی بیابانی در سطح استان باشیم.

محمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به 27 خرداد روز جهانی بیابان زدایی، گفت: شش شهرستان در استان مرکزی بیابانی محسوب می شوند که مجموعا 470هزار هکتار بیابان را در دل خود دارند. از این مقدار شهرستان زرندیه با 270هزار هکتار، ساوه با 90هزار هکتار و اراک با 50هزار هکتار بیشترین مساحت بیابانی را دارند.

وی با اشاره به تلاش ها جهت جلوگیری از پیشروی بیابان ها، افزود: با پیشروی بیابان ها، روستاهای نزدیک به آن در معرض فرسایش بادی قرار گرفته و ساکنان آن به مشکلات زیادی بر می خورند؛ لذا اقداماتی جهت کنترل بیابان ها صورت می گیرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه در سال 99، اعتباری از محل صندوق توسعه ملی بابت عملیات بیابان زدایی به استان مرکزی تخصیص داده شد، گفت: با این اعتبار هلالیِ آبگیر به مساحت دویست هکتار در شهرستان زرندیه ایجاد شد که تاثیر خیلی خوبی در کنترل سیلاب و احیای بیابان های این منطقه داشت.

محمدی با بیان اینکه سالانه از 10هزار هکتار از بیابان های استان حفاظت می شود، گفت: در سال گذشته 1380 هکتار از بیابان های شهرستان های اراک، ساوه و محلات جهت حفاظت از گیاهان کاشته شده در منطقه آبیاری شدند چرا که این گونه ها به سه سال آبیاری مداوم نیاز دارد تا از خشک شدن آن جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته 600هکتار از گیاهان مناطق بیابانی حرس و جوان سازی شد، گفت: سر شاخه های گیاهان حرس شده در مناطقی که امکان کاشت گیاه وجود ندارد جهت ایجاد بادشکن غیرزنده استفاده می شود. در همین راستا سال گذشته در کویر میقان 4 کیلومتر بادشکن غیرزنده احداث کردیم تا بتوانیم فرسایش بادی در برخی مناطق را تا حدی جلوگیری کنیم. البته این میزان نسبت به محدوده پانصد هکتاری که نیاز بود بادشکن غیرزنده در آن ایجاد شود، بسیار کمتر است چرا که اعتبار لازم برای انجام کامل آن تخصیص نیافت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه بارندگی امسال نسبت به بلند مدت کمتر شده، گفت: کاهش 40درصدی بارندگی باعث ایجاد حساسیت بیشتری نسبت به اراضی بیابانی شده است چرا که در صورت نبود بارندگی نیاز به آبیاری مستقیم گیاهان منطقه می باشد تا از خشک شدن آن جلوگیری شود. همچنین امسال از چرای دام در مناطق بیابانی به صورت جدی تری جلوگیری می شود تا بتوان با مشکل کمتری از خشکسالی پیش رو عبور کرد.

محمدی با اشاره به اقدامات بسیج سازندگی در ایجاد بادشکن غیرزنده در کویر میقان، گفت: این اقدام سازنده و ارزشمند توسط این نهاد صورت گرفت ولی با توجه به اعتبار کم استان در موضوع بیابان زدایی، این اقدامات ادامه پیدا نکرد. در مجموع بودجه استانی در زمینه بیابان زدایی بسیار محدود است و اقدامات صورت گرفته در سال 99 نیز با استفاده از اعتبارات ملی انجام شد و اگر اعتبارات افزایش نیابد باید شاهد افزایش اراضی بیابانی در سطح استان باشیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار