اربعین حسینی یک رزمایش عظیم جهانی برای توسعه و ترویج مکتب عاشورا است شعر دفاع مقدس ریشه در حماسه ها و ازخودگذشتگی های ملت ایران دارد/ فراخوان بیست و چهارمین مرحله استانی کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت منتشر شد جزئیات زمان برگزاری مرحله استانی چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم  رئیس فایزر علی‌رغم تزریق 4 دوز واکسن به کرونا مبتلا شد قیمت برنج به کمتر از ۸۰ هزار تومان می رسد؟ شهید همدانی دفاع از امنیت را مردمی کرد درخواست یک اتحادیه دانشجویی از قوه قضائیه درباره اظهارات موسوی پلمپ8 واحد آرایشگاه زنانه متخلف در اراک خرید سه دستگاه خودرو ۱۸ تُنی امداد و نجات و اطفاء حریق/موافقت شورا با خرید نردبان آتش‌نشانی تجارت نیاز به وزارتخانه دارد؟
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۲
کد خبر: 86591
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۹
مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب عنوان کرد

نامه دفتر اقتصادی استانداری مرکزی به رئیس جمهور در خصوص وضعیت بازار مرغ/افزایش قیمت جوجه یکروزه و تلفات بالا باعث افزایش قیمت مرغ شد

نعمتی با بیان اینکه در حال نگارش نامه ای به رئیس جمهور در خصوص وضعیت بازار مرغ هستیم، گفت: بر اساس مطالعات کارشناسی، نیاز کشور به مرغ حدود 2میلیون و 300هزار تن است در حالی که میزان تولید در حال حاضر حدود یک میلیون و 800هزار تن در روز است. لذا پیشنهاد داریم تا برنامه ریزی کوتاه مدتی بر روی واردات 200هزار تنی گوشت مرغ صورت بگیرد.

محمود نعمتی مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص آخرین وضعیت بازار مرغ در استان گفت: وضعیت مرغ در استان جدا از کشور نیست و تابعی از آن است. زمانی که در کشور میزان جوجه ریزی کاهش پیدا می کند، در استان هم وضعیت بدتر می شود و کمبود هایی به وجود می آید.

وی افزود: کاهش حدودا 20 درصدی جوجه ریزی اسفند 99 و فروردین 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل، تاثیر خودش را روی بازار این محصول می گذارد. البته به دلایل مختلف هم افزایش تقاضا داشتیم که این هم باعث کمبود مرغ و افزایش قیمت این محصول می شود.

نعمتی ادامه داد: تا قبل از اینکه وضعیت بازار مرغ به هم بریزد، در سطح استان مازاد تولید داشتیم و آن را به سایر استان ها از جمله قم و تهران ارسال می کردیم ولی از حدود دو هفته پیش که وضعیت بد شد، مجبور شدیم تا جلوی قطعه بندی و ارسال مرغ به سایر استان ها را بگیریم تا بازار مرغ در استان به مشکل کمتری بخورد. البته هنوز هم نسبت به میزان واقعی تقاضا در استان مازاد تولید داریم.

افزایش قیمت جوجه یکروزه و تلفات بالا باعث افزایش قیمت مرغ شد

مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی با بیان اینکه میانگین کشتار مرغ در سطح استان به 120 تا 130 تن در روز می رسد، گفت: عامل دیگری که باعث نابسامانی در بازار مرغ شد، افزایش قیمت جوجه یک روزه به میزان بیش از 4 برابر قیمت قبلی بود. در حالی که قیمت جوجه یکروزه تا قبل از مشکلات بازار مرغ حدودا 2هزار تومان بود، این روزها به حدود 9 تا 10 هزار تومان رسیده است. علت این افزایش قیمت کمبود جوجه یکروزه در کشور و علت آن هم مشکلاتی در واردات مرغ اجداد و تخم مرغ نطفه دار به کشور بود که به علت تحریم ها این اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه عدم واردات تخم مرغ نطفه دار و مرغ اجداد باعث شد تا از نژادهای داخلی برای تولید جوجه یکروزه اقدام شود، گفت: این تغییر باعث افزایش دو برابری تلفات شد و همین امر هم در افزایش نابسامانی بازار مرغ تاثیر گذار بود. لذا مشکل بازار مرغ یکی در تامین جوجه یکروزه و دیگری افزایش تلفات است. ولی در تامین نهاده ها با مشکل خاصی مواجه نیستیم.

قرارگاه ساماندهی مرغ تصمیم به عدم قطعه بندی و عدم ارسال مرغ به سایر استان ها گرفت

نعمتی با اشاره به مصوبات قرارگاه ساماندهی مرغ در استان، گفت: عدم قطعه بندی و عدم توزیع در خارج از استان از جمله تصمیمات این قرارگاه بوده است. در حال حاضر برای بهبود وضعیت، جهادکشاورزی به مرغداری ها مراجعه کرده و تاریخ کشتار را توافق می کند، مرغ در تاریخ تعیین شده به کشتارگاه رفته و پس از کشتار تحویل سازمان صمت می شود و این سازمان طی فرآیندی تحویل مرغ را به مغازه داران اعلام می کند و رونوشتی هم به اتاق اصناف برای نظارت بر توزیع می دهد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی تصریح کرد: تصمیمات اتخاذ شده باعث بهبود نسبی بازار مرغ در سطح استان شده و امیدواریم این بهبود نسبی ادامه داشته باشد. در مجموع بنظر می رسد نباید در استان برای تامین مرغ مشکل خاصی وجود داشته باشد ولی با توجه به مشکلاتی کلی در سطح کشور، این مشکلات تاثیرش را در استان هم می گذارد.

نارضایتی مرغداران از قیمت دستوری علیرغم افزایش هزینه ها

نعمتی با اشاره به وضعیت مناسب تامین نهاده ها، گفت: البته مرغداران از افزایش حدودا 15 درصدی قیمت نهاده ها ناراضیند و مدعی هستند با توجه به افزایش قیمت نهاده، جوجه یکروزه، دستمزد کارگر و ... باید قیمت مرغ هم بالا برود و قیمتی که در حال حاضر وجود دارد منصفانه نیست که این مطالبه به حقی است. در مجموع یکی از مشکلات بازار مرغ هم قیمت گذاری متمرکز آن است که به دنبال خود نارضایتی هایی را به دنبال دارد. در صورتی که اگر آن را به هر استان می سپردند راحت تر می شد بازار را کنترل کرد.

وی در واکنش نسبت به برخی ادعاها که قاچاق مرغ صورت می گیرد، گفت: تا کنون مستنداتی بدست ما نرسیده ولی اگر هم وجود داشته باشد آن قدر حجم زیادی را شامل نمی شود که بتواند در بازار تاثیر چندانی بگذارد.

نامه دفتر اقتصادی استانداری مرکزی به رئیس جمهور در خصوص وضعیت بازار مرغ

مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی با بیان اینکه در حال نگارش نامه ای به رئیس جمهور در خصوص وضعیت بازار مرغ هستیم، گفت: بر اساس مطالعات کارشناسی، نیاز کشور به مرغ حدود 2میلیون و 300هزار تن است در حالی که میزان تولید در حال حاضر حدود یک میلیون و 800هزار تن در روز است. به بیان دیگر حدود 400تا 500هزار تن کمبود مرغ در روز داریم. لذا پیشنهاد داریم تا برنامه ریزی کوتاه مدتی بر روی واردات 200هزار تنی گوشت مرغ صورت بگیرد. همینطور تخم مرغ نطفه دار هم وارد شود تا به مشکلات جدی تری در آینده نخوریم.

نعمتی در پایان خاطرنشان کرد: پیش بینی می کنیم وضعیت مرغ در استان بدتر نشود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار