دیارآفتاب گزارش می دهد؛

هوای اراک برای دومین روز متوالی ناسالم است

براساس اطلاعات دریافت شده از سامانه پایش کیفی هوای کشور، کیفیت هوای اراک در ساعت 9 صبح روز جاری با شاخص 118در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.
کد خبر: ۸۶۵۵۴ تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵

به گزارش دیار آفتاب؛ اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا نشان می دهد شاخص کیفیت هوای اراک در ساعت 9 صبح روز دوشنبه 3 خرداد ماه برای دومین روز متوالی با شاخص 114 در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت، این اطلاعات مربوط به دو ایستگاه شریعتی و محیط زیست و متأسفانه ایستگاه تأثیر گذار مخابرات و همچنین ایستگاه استانداری در مدار شبکه پایش قرار ندارند.

هوای شازند نیز با شاخص 104 هم اکنون در وضیعت مشابهی با اراک قرار دارد و برای گروه های حساس ناسالم است.

طبق اطلاعات مرکز پایش هوای سازمان محیط زیست آلاینده اصلی هوای اراک ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است، آمارها نشان می دهد اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور و حتی در روزهایی آلوده‌ترین شهر کشور است که سهم آلاینده های صنعتی در افت کیفیت هوای آن از سایر موارد پر رنگ تر است.

بر اساس آمارهای موجود شهر اراک در سال ۹۹ بیش از ۵۰ روز ناسالم را به ثبت رسانده است، هر چند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نیز تعداد روزهای ناسالم اراک و همچنین شازند دو رقمی بوده است و البته در اغلب روزها شرایط ناسالم لحظه ای را تجربه کرده اند.

ذرات معلق عموما ناشی از فعالیت‌های هستند که در آنها سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز و زغالسنگ سوزانده می‌شوند، از جمله رفت و آمد ماشین‌ها، ذوب و پردازش فلزات، نیروگاه‌ها و مانند اینها و آتش سوزی.

این ذرات چون به بخش‌های عمیق‌تر ریه نفوذ می‌کنند و هم ناشی از مواد سمی‌تری (مانند فلزات سنگین یا ترکیبات آلی سرطان‌زا هستند) خطرات بسیار بیشتری دارند، البته عوامل دیگری مانند تنفس از راه دهان، فعالیت بدنی، سن (کودک یا سالمند بودن)، داشتن بیماری زمینه‌ای ریه‌ای، درجه حرارت هوا، و سایر مواد آلاینده میزان نفوذ این ذرات به درون ریه‌ها و اثرات زیانبارشان را تشدید کند.

توصیه می شود در شرایط آلودگی هوا گروه های حساس از جمله سالمندان، کودکان و بیمارن قلبی و ریوی به منظور احتیاط بیشتر حدالامکان در این وضعیت از منزل خارج نشوند و سایر افراد از فعالیت‌های سنگین خارج از منزل اجتناب نمایند.

انتهای پیام/