یادداشت| نقش رئیس جمهور در اقتصاد و اشتغال کشور

بر اساس اصل126 قانون اساسی رييس‏ جمهور مسئولیت‏ امور برنامه‏ و بودجه‏ و امور اداري‏ و استخدامي‏ كشور را مستقيما بر عهده‏ دارد.
کد خبر: ۸۶۱۲۷ تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳

به گزارش دیار آفتاب؛ 28خرداد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری کشورمان رقم می خورد و منتخب ملت پس از طی فرآیند قانونی ریاست قوه مجریه را در دست می گیرد تا برای چهارسال بیشترین اختیارات اجرایی کشور را در دست داشته باشد.

اگر این روزها در میان مردم بروید و از آنان درباره خواسته هایشان از رئیس جمهور بپرسید، یکی از اصلی ترین خواسته ها اصلاح وضعیت اقتصادی و بهبود اشتغال در کشور است. دقیقا همان مسئله ای که در طی سالهای گذشته بسیار ضعیف عمل شده و اعتراضات بسیاری را از سوی عموم مردم در پی داشته است.

این در حالی است که این خواسته کاملا قانونی و در حیطه اختیارات رئیس جمهور است که در قانون اساسی کشور نیز به آن اشاره شده است. در قانون اساسی، اصولی درباره اختیارات و وظایف رئیس جمهور نوشته شده که یکی از آن ها مسئولیت امور برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی کشور است.

بر اساس اصل126 قانون اساسی رييس‏ جمهور مسئولیت‏ امور برنامه‏ و بودجه‏ و امور اداري‏ و استخدامي‏ كشور را مستقيما بر عهده‏ دارد و مي‏ تواند اداره‏ آنها را به‏ عهده‏ ديگري‏ بگذارد.

البته آمارهای ارائه شده در سال های گذشته نشان از کاهش نرخ بیکاری در کشور دارد!

در حالی که آمارهای منتشر شده خبر از کاهش نرخ بیکاری در سال های اخیر می دهد اما اگر نظر مردم را جویا شویم، اکثر آن ها از وضعیت اشتغال و اقتصادی ناراضی اند و یکی از نمونه های وضعیت بد اقتصادی و اشتغال را افزایش چشمگیر زباله‌گرد ها می دانند. در حالی که تا چند سال پیش زباله گردی بسیار محدود و انگشت شمار بود، این روزها تقریبا محال است چرخی در شهر بزنید و افرادی را اعم از زن و مرد و حتی گاهی کودکان را در حال جست و جوی زباله های قابل بازیافت در کنار سطل های زباله پیدا نکنید.

نارضایتی مردم و نمونه اشاره شده نشان می دهد در طول سالهای گذشته رئیس جمهور و دولت وظایف اقتصادی خود را به خوبی ایفا نکرده اند و رئیس جمهور از اختیاری که داشته به خوبی و در راستای بهبود زندگی اقتصادی عموم مردم استفاده نکرده است.

البته اگر به روزهای انتخابات 1396 و حتی 1392 بازگردیم و شعارهای انتخاباتی دولت تدبیر و امید را نگاهی بیندازیم، مشخص می شود که برنامه دقیق و با جزئیاتی برای مسائل اقتصادی وجود نداشت و صرفا به بیان برخی شعار ها و گره زدن مشکلات اقتصادی به تحریم ها بسنده می شد. همین عدم داشتن برنامه باعث شد تا این روزها که هشت سال از روی کار آمدن آن دولت می گذرد، شاهد این به هم ریختگی در اقتصاد باشیم.

این روزها که به ایام انتخابات ریاست جمهوری 1400 نزدیک می شویم، افراد متعددی برای کاندیدایی بالاترین مقام اجرایی کشور ثبت نام کرده و برنامه های خود را اعلام می کنند.

یکی از مواردی که باعث می شود انتخاب بهتری داشته باشیم، توجه به برنامه های هر کاندیدا در حوزه مسائل مختلف است. رهبر معظم انقلاب نیز در توصیه خود به کاندیداهای ریاست جمهوری در سخنرانی نوروزی امسال بیان کردند: مشکلات اصلی کشور را بدانید و برای آنها برنامه و راه‌حلِ ولو اجمالی داشته باشید. "اقتصاد کشور و مسائل مهم آن مانند رشد تولید ملی، رشد سرمایه گذاری، تقویت پول ملی و مسئله تورم"، موضوع امنیت کشور، آسیب‌های اجتماعی، نحوه مواجهه با سیاست های پیچیده دنیا و مسئله بسیار مهم فرهنگ را بشناسید.

لذا بنظر می رسد با توجه به تجربه تلخ هشت سال گذشته که ناشی از عدم برنامه ریزی درست منتخب ملت برای مسائل اقتصادی بود، باید در انتخابات پیش رو، مطالبه ای جدی از کاندیداهای ریاست جمهوری برای ارائه برنامه های خود در حوزه های مختلف خصوصا مباحث اقتصادی و خصوصا ایجاد اشتغال واقعی صورت بگیرد تا در سال های آینده شاهد بهبود اقتصاد و اشتغال کشور و رضایت مندی عموم مردم در این زمینه باشیم.

انتهای پیام/