تشریح جزئیات تهیه واکسن طبیعی کرونا در اراک/واکسن قابلیت انعطاف در برابر بیماری‌های ویروسی را دارد مه گرفتگی شدید در برخی از محورهای مواصلاتی استان مرکزی/ رانندگان با احتیاط بیشتری رانندگی کنند تکلیف ارز دولتی در بودجه 1401/حمله به صف کاذب ارز/چرا تولید خودرو آب می رود؟ پیروزی بر پیکان واجب‌تر از نان شب/ خطر حذف ایران از جام جهانی / ۴۵ روز ویژه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱/ اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیر فردا سامانه بارشی جدید، وارد کشور می‌شود/ آلودگی هوا در کلان‌شهرهای و شهرهای‌ صنعتی جدیدترین خرید پرسپولیس کیست؟ / لژیونر ایرانی هم در لیست گل محمدی! دانشجویان در جهاد علمی و فرهنگی همان رسالت رزمندگان در دفاع مقدس را برعهده دارند باید فاصله با دانشگاه کاهش یابد/ به دنبال تقویت زمینه‌های حفظ و جذب نخبگان هستیم پرونده ای هنوز برای «روحانی» در دادگستری تشکیل نشده است/ اعاده دادرسی در پرونده «سیف» و «عراقچی» منتظر تصمیم دیوان عالی کشور است
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶
کد خبر: 86008
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱
یادداشت/

قهر با صندوق های رای حلال مشکلات نیست

مردم باید بر این امر واقف باشند که رفع مشکلات و مسائل کشور از مسیر قهر با صندوق های رای نمی‌گذرد بنابراین رسانه هایی که دغدغه مند نظام جمهوری اسلامی هستند باید در این خصوص روشنگری کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای نخست بار  نظام مبتنی بر آرای مردم را در کشور تجربه کردیم و مردم خودشان نظام سیاسی، مسئولین و حاکمان خود را انتخاب می کنند که این مهم یک دستاورد ارزشمند برای نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

امام خمینی ( ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نوع نظام سیاسی کشور را به مردم واگذار کرد و از مردم خواست خودشان نظام سیاسی خود را انتخاب کنند که وظیفه داریم از این دستاورد بزرگ انقلاب حراست و صیانت کنیم.

راه حفاظت از این دستاورد، مشارکت مستمر و بالای مردم در امر انتخابات است تا بتوان از تمام ظرفیت انقلاب اسلامی بهره مند شد. در واقع آنچه اهمیت انتخابات را در کشور نشان می دهد این است که انتخابات مصونیت بخشی برای کلیت کشور دارد و  مردم و افکار عمومی باید توجیه شوند که امنیت ملی و جهانی کشور به میزان مشارکت مردم در امر انتخابات گره خورده است.

هر چه میزان مشارکت مردمی در امر انتخابات افزایش یابد، میزان ضریب امنیت ملی و جهانی کشور افزایش می یابد و بالعکس،کاهش میزان مشارکت مردم،دشمنان کشور را تحریک به دست اندازی به امنیت ملی و بین المللی کشور می کند.

افرادی که به نظام جمهوری اسلامی انتقاد و یا زاویه دارند و یا حتی در بدترین حالت با نظام سیاسی کشور مخالف هستند بابد آگاه باشند که رای و حضور آنها در انتخابات ارزشمند است و چنانچه  امنیت و اعتبار بین المللی ایران را دوست دارند حتما باید در انتخابات مشارکت کنند و رای خود را در صندوق های رای بیندازند.

بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری حضور حداکثری در انتخابات و انتخاب اصلح یک مقوله مهم است، یعنی سیاست راهبردی جمهوری اسلامی در امر انتخابات در وهله نخست میزان مشارکت مردم در امر انتخابات است و در وهله دوم انتخاب اصلح از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

باید همه تلاش کنیم با هر نگرش و جناح سیاسی، اصل را بر افزایش مشارکت مردم و ایجاد شور انتخاباتی بگذاریم و در وهله دوم از نامزدهای مورد علاقه خود حمایت کنیم.

باید بر این امر واقف باشیم انتخابات یک حق است و این حق به آسانی حاصل نشده، بلکه برای این حق، خون های خیلی زیادی هزینه شده است. چنانچه کسی از این حق انتخاب دست بکشد و کناره گیری کند، ضرر و زیانش برای کلیت کشور خواهد بود، بنابراین نوع نگرش ما به امر انتخابات باید‌ حق طلبی باشد و بدانیم به دنبال هر حقی، یک تکلیفی هم برای ما ایجاد می شود.

بحث مشارکت و ایجاد شور انتخاباتی را باید به عنوان یک تکلیف شرعی و خدمت بررگ به ایران اسلامی در نظر بگیریم چنانچه با این نوع نگرش حرکت کنیم،روند تغییر وضع موجود و رفع مشکلات آغاز می شود. وی تاکید کرد: چنانچه مردم اعتراض و نقدی به نحوه مدیریت دارند، این نقد و انتقاد را به حق می دانم مسیر تغییر  این وضعیت و رفع مشکلات از مسیر انتخابات گذر می کند.

در ادبیات غربی از نظام سیاسی مبتنی بر آرای مردم، تحت عنوان دموکراسی یاد می شود و در ادبیات دینی ما به عنوان مردم سالاری دینی یاد می شود و  زمانی که یک نظام سیاسی مبتنی بر آرای ملت می شود، نقش نهادهای میانجی میان مردم و حاکمیت برای انتخاب مدیران عالی کشور بسیار برجسته می شود. چنانچه نظامی مبتنی بر آرای مرم داشته باشیم اما یک نظام حزبی توانمند نداشته باشیم، به طور قطع  یک جای مردم سالاری کشور لنگ می زند.

وقتی انتخاب مسئولین با رای مردم انجام می‌شود، این رای باید آگاهانه و مبتنی بر شناختی صحیح باشد تا خروجی آن، مردم سالاری مفید برای کشور باشد که در این راستا تشکیلات حزبی شکل می گیرد و باید به صورت تخصصی در این انتخابات اظهار نظر کنند و با انجام مطالعات از میان دهها گزینه که برای یک مسئولیت مطرح می شود آنها را حلاجی،تحلیل و بررسی کنند و در نهایت  باید گزینه های اصلح که از فیلترهای کارشناسی عبور ‌کرده اند را به مردم معرفی کنند.

ما در جامعه ای زنذگی می کنیم که مردم فرصت کافی برای مطالعه تک تک کاندیداها و ارزیابی آنها را ندارند که  وظیفه ارزیابی و شناخت کاندیداها باید یه سیستمی مردمی و مردم نهاد که همان احزاب و تشکلهای سیاسی هستند سپرده شود.

احزاب و تشکل ها زمانی می توانند مشارکت مردمی را افزایش دهند که اعتماد عمومی مردم را جلب کنند و مردم این اطمینان خاطر را داشته باشند که بررسی ها بر اساس شناخت مسائل کشور و شاخص های علمی و مفید برای کشور و اصل شتیسته سالاری است که احزاب با این نوع نگرش می توانند اعتماد عمومی را جلب کنند و  مردم نیز به نظر آنها احترام بگذارند و با نظر احزاب در انتخابات مشارکت کنند.

چنانچه تفکر و نوع نگرش احزاب غیر از این باشد، رویکردها به حای آنکه سیاست ورزانه باشد سیاست زده می شود و اگر مردم احساس کنند احزاب به جای آنکه به دنبال منفعت مردم باشند به دنبال منافع گروهی خود هستند، مردم به آنها اعتماد نخواهند کرد و با فراخوان آنها هم در انتخاب مشارکت نخواهند کرد .

از احزاب انتظار می رود که بهترین گزینه ها را‌ برای رفع مسائل و مشکلات مردم انتخاب کنند و با نگاه های تخصصی و کارشناسی شده به موضوعات بپردازند، چرا که اگر مردم سلامت کاری و نیت خیر را در احزاب بببینند به طور حتم  از احزاب استقبال می کنند و در انتخابات مشارکت گسترده ای خواهند داشت.

ده ها شبکه معاند و ضد انقلاب در حال تولید برنامه هایی هستند که از حضور مردم در پای صندوق های رای ممانعت کنند که رسانه های انقلابی مکلفند مردم را نسبت به این مهم آگاه کنند که تغییر وضع موجود و بهبود مشکلات کشور از مسیر حضور در پای صندوق های رای و انتخاب شایسته ترین افراد در انتخابات می‌گذرد.

نظام جمهوری اسلامی، نظامی مبتنی بر آرای مردم و مردم سالاری دینی است و در این سیستم سیاسی راه تغییر برای رفع مشکلات از مسیر صندوق های رای می گذرد.

عباس خسروانی مدرس دانشگاه

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار