رشد جمعیت ایران به زودی به صفر می رسد!

وقتی فرزند کمتر، زندگی بهتری را رقم نزد/ تاکید کارشناسان بر ضرورت اصلاح روند فرزندآوری/ طرح های تشویقی مشکلی را حل می کند؟

رشد جمعیتی دهه شصت باعث شد تا به مرور زمان سیاست فرزند کمتر زندگی بهتر از سوی نهاد های رسمی و غیررسمی شکل بگیرد و به تدریج از شیب پر سرعت افزایش جمعیت کاسته شود تا جایی که آخرین آمار ها از صفر شدن رشد جمعیت در ایران در سال های آینده خبر می دهد.
کد خبر: ۸۵۹۲۴ تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱

به گزارش دیار آفتاب؛  30 اردیبهشت مصادف با روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.

یکی از اصلی ترین سرمایه های اجتماعی هر کشوری را جمعیت خصوصا جمعیت جوان آن کشور را تشکیل می دهد. بنا بر آمار ارائه شده، نرخ باروری کشور در سالهای 1360 تا 1362 به عدد 6.8 درصد رسید که این میزان باعث شد تا رشد جمعیتی خوبی در کشور شکل بگیرد و امروز پس از گذشت حدود 4 دهه از آن سال ها، شاهد وجود نیروی کار جوان در صنایع، کارخانجات، تولیدی ها، شرکت های خصوصی، ادارات و ... باشیم و بسیاری از پیشرفت های سال های اخیر در حوزه های مختلف علمی کشور را مرهون این نیروی کار جوان و با انگیزه باشیم. پر واضح است که اگر آن رشد جمعیتی در دهه شصت را شاهد نبودیم، امروز در بسیاری از حوزه ها شاهد چنین پیشرفت هایی نبودیم و کشور در برخی حوزه ها با کمبود نیروی انسانی مواجه بود.

رشد جمعیتی دهه شصت باعث شد تا به مرور زمان سیاست فرزند کمتر زندگی بهتر از سوی نهاد های رسمی و غیررسمی شکل بگیرد و به تدریج از شیب پر سرعت افزایش جمعیت کاسته شود.

این سیاست به سرعت نرخ باروری و رشد جمعیت را در ایران کاهش داد تا جایی که در میانه دهه هفتاد شمسی، نرخ باروری در ایران از میانگین جهانی کمتر شد و به زیر 3 درصد رسید. این روند کاهشی بدون توجه به زیان هایی که در آینده گریبان کشور را خواهد گرفت، ادامه پیدا کرد تا جایی که از دهه هشتاد به بعد، به زیر 2 درصد رسیده است و این یعنی منفی شدن نرخ رشد جمعیت ایران در آینده ای بسیار نزدیک!

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت: نگرانیم نرخ باروری در تله باروری گرفتار شود

صالح قاسمی دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت با ابراز اینکه در سال ۱۳۹۸ نرخ رشد جمعیت کشور حدود ۰٫۹۵ درصد بود، گفت: در سال ۱۳۹۹ به نرخ رشد جمعیت ۰٫۶ درصد سقوط کردیم و این کم‌ترین مقدار نرخ رشدی است که در تاریخ کشور ثبت شده است! این نرخ رشد زنگ خطری است که به صدا درآمده و عوامل زیادی همچون عوامل اقتصادی، فرهنگی و همین‌طور پدیده کرونا باعث ایجاد آن شده است. ما نگرانیم که نرخ باروری در تله باروری گرفتار شود، به‌طوری که دیگر امکان جبران آن را از دست بدهیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت: فرزندان آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت!

دکتر رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه کاهش جمعیت و تک‌فرزندی عوارض اجتماعی بسیاری دارد، گفت: نرخ باروری کشور در سال 60 تا 62 به عدد 6.8 درصد رسید و اکنون نرخ جانشینی جمعیت به زیر 2 رسیده است که به‌معنای منفی شدن نرخ رشد جمعیت است، فرزندان در آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت چرا که برخی تک‌فرزندی را باکلاسی می‌دانند. ما به فرزند کمتر زندگی بهتر دست پیدا نکردیم و فقط فرزند کمتر محقق شد، اما زندگی بهتر را تجربه نکردیم. فرزند کم اصول تربیتی را هم به هم می‌ریزد و کاهش جمعیت و تک‌فرزندی عوارض اجتماعی بسیاری دارد.

رئیسی تاکید کرد: طی 20 سال آینده ایران جزو پیرترین کشورها در منطقه خواهد شد که این امر بسیار بد است و باید نیروی کار از افغانستان و پاکستان بیاوریم چون نیروی کاری در کار نخواهد بود.

مشاور وزیر بهداشت: رشد جمعیت ایران به زودی به صفر می رسد!

دکتر محمداسماعیل اکبری مشاور وزیر بهداشت نیز با اشاره به طرح جوانی جمعیت یا حمایت از خانواده که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده، گفت: من معتقد نیستم که همه جوانب موضوع جمعیت در این طرح دیده شده، اما باید دلسوزی کنیم، قدم جلو بگذاریم و کمک کنیم که موضوع به بهترین نحو جمع شود و به کمک مردم آید.

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۷۰ هزار بچه کمتر از سال ۱۳۹۷ به دنیا آمد. این خسران جمعیتی و این خسران سرمایه‌ای، عاطفی، علمی و اقتصادی را هیچکس بها نداد. اتفاقات اعجاب‌آوری که درباره جمعیت در کشور رخ داده، واقعا قابل قبول نیست که ببینیم و حرف نزنیم؛ چه برای افرادی که مذهبی هستند و چه برای افرادی که قانونمند و حقوق‌دانند و چه برای کسانیکه تخصص دارند و ابراز علم می‌کنند. اکنون میزان باروری کلی در کشور ما حدود ۱.۶ شده است. یعنی حتما جمعیت افولی است. رشد جمعیت شش دهم است و به زودی به صفر می‌رسد.

وی افزود: در عین حال سالمندی در ۲۰ سال آینده دو برابر می‌شود. جوانان و کارکنان باید پاسخ نیاز بزرگواران سالمند را هم بدهند. نکته اساسی این است که سالمند کرامت دارد. جامعه‌ای که به سالمندش کرامت نداشته باشد، محکوم به فناست و از طرفی جامعه‌ای که درصد سالمندی آن درصدی بیشتر از حد معمول باشد، محکوم به فناست. باید توجه کرد که نباید بیش از شش تا هفت درصد جمعیت سالمند باشند.

اکبری ادامه دادسالانه بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار سقط در کشور داریم که ۳۸ درصد آن‌ها یعنی قریب به ۵۳۰ هزار نفر عمدی و جنایی هستند.

زنگ خطر سالمندی در استان مرکزی به صدا درآمد/ آمار پایین فرزندآوری در استان پیر کشور

این در حالی است که استان مرکزی نیز از نظر رشد جمعیت در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

راضیه رجبیان کارشناس مسئول بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان اراک گفت: میزان موالید شهرستان اراک به علت شرایط اقتصادی و شیوع بیماری کرونا در سال 99 نسبت به مدت مشابه سال 98، 578 نفر کاهش یافته است.

همچنین اکرم احمدلو کارشناس جمعیت و سلامت باروری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه ۱۷۷ هزارنفر از زنان استان مرکزی در سن باروری هستند، گفت: در سال‌های اخیر به دلایل گوناگون کاهش باروری در بین زنان مستعد بارداری در استان مرکزی رخ داده و این مهم باعث شده تا پس از گیلان این استان دومین رتبه پیری جمعیت را از آن خود کند.

بر اساس آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور میانگین فاصله تولد نخستین فرزند با ازدواج مادرانی که در سال ۱۳۹۷ صاحب فرزند شده‌اند در کل کشور ۳.۷ سال است این در حالی است که استان مرکزی با 4.3 سال به صورت مشترک با استان اصفهان و تهران در رتبه دوم ایستاده است.

تصویب طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در مجلس یازدهم

با اینکه زنگ هشدار رشد جمعیت کشور سال های متمادی است که به صدا در آمده، مجلس یازدهم در اولین ماه های فعالیت خود با تصویب طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به دنبال ایجاد راهکارهای قانونی جهت تشویق خانواده ها به فرزندآوری بیشتر، رفتند.

در این راستا نمایندگان مجلس در جلسه علنی 26 اسفند ماه سال 1399 طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده را تصویب کردند. پیش از این طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با موافقت نمایندگان در کمیسیون مشترک و طبق اصل ۸۵ بررسی شد، بدان معنا که مصوبه کمیسیون مشترک به معنای مصوبه مجلس است منتها آن قانون باید به صورت آزمایشی اجرا شود.

امیرحسین بانکی پورفرد،‌ سخنگوی کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت، اشاره کرد تصویب اجرای آزمایشی این طرح در پی تاکید رهبر معظم انقلاب در زمینه محوریت جوانی جمعیت در برنامه پنج‌ساله هفتم صورت گرفته است.

تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم افزایش رشد جمعیت

این در حالی است که رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود به نمایندگان مجلس درباره مسئله «ازدواج جوانان و راه‌های تسهیل آن» و مسئله «فرزندآوری و جلوگیری از حرکت کشور به ‌سمت پیری جمعیت» تذکر دادند.

ایشان همچنین در اردیبهشت سال 93 با توجه به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و با توجه به جوانی جمعیت کنونی، سیاست‌های کلی جمعیت را پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین و ابلاغ فرمودند.

پیش از این رهبر معظم انقلاب در مرداد ماه سال 1390  طی سخنانی، رسمی و علنی به موضوع "جمعیت" و لزوم مقابله با سیاست‌های "تحدید نسل" اشاره و تاکید کردند که "هر اقدام و تدبیری برای کم کردن جمعیت باید پس از 150 میلیون نفر صورت بگیرد."

در مجموع از سال 1390 تا کنون، بیش از 42 بار به "مسئله جمعیت" اشاره و بر ضروت اصلاح رویه غلط گذشته در تهدید نسل تاکید داشته‌اند و به نظر می رسد با توجه به تاکیداتی که متخصصین امر بر لزوم اصلاح روند رشد جمعیتی کشور دارند، باید علاوه بر اقدامات قانونی، فرهنگ سازی لازم برای این مهم صورت گیرد تا خانواده ها فرزندآوری را امری مهم و ضروری دانسته و این روند غلط را اصلاح کنند.

انتهای پیام/