خروج از برجام اشتباه بسیار بزرگی بود خنثی کردن تحریم‌ها اولویت اصلی دانشگاه و صنایع باشد/ توسعه پایدار با کار و تلاش شبانه‌روزی، تولید رقابتی و صادرات محور محقق می‌شود جهت‌گیری دولت در بودجه ۱۴۰۱ ثبات اقتصادی است لیگ قهرمانان اروپا|غلبه رئال بر اینتر و حذف میلان/وداع دراماتیک پورتو با فرصت سوزی طارمی تشریح جزئیات تهیه واکسن طبیعی کرونا در اراک/واکسن قابلیت انعطاف در برابر بیماری‌های ویروسی را دارد مه گرفتگی شدید در برخی از محورهای مواصلاتی استان مرکزی/ رانندگان با احتیاط بیشتری رانندگی کنند تکلیف ارز دولتی در بودجه 1401/حمله به صف کاذب ارز/چرا تولید خودرو آب می رود؟ پیروزی بر پیکان واجب‌تر از نان شب/ خطر حذف ایران از جام جهانی / ۴۵ روز ویژه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱/ اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیر فردا سامانه بارشی جدید، وارد کشور می‌شود/ آلودگی هوا در کلان‌شهرهای و شهرهای‌ صنعتی
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
کد خبر: 85178
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۳
کارکرد ممتاز رأی ملت در نظام مردم سالار؛

نمایش اراده و اقتدار ملی، دستاوردی که با انتخابات رقم می خورد/ مشارکت حداکثری یک اصل حیاتی

از جنبه سیاسی، انتخابات نشان‌دهنده آگاهی و شعور سیاسی مردم جامعه است که در بعد داخلی انتخابات اراده ملی را به معرض نمایش گذاشته و نشان می‌دهد که از اتحاد، یکپارچگی و عزم ملی برخوردارند و در بعد خارجی نیز اقتدار ملی و شوکت سیاسی ملت به رخ جهانیان می‌کشد.

به گزارش دیار آفتاب؛ انتخابات در نظام مردم‌سالار کارکردهای ممتازی دارد که اهمیت و ضرورت توجه به آن را بیش‌ازپیش آشکار می‌کند لذا انتخابات عالی‌ترین مظهر حضور مردم در عرصه سیاسی و مهم‌ترین مجرای تحقق حاکمیت مردم است چراکه نظام مردم‌سالار نظام حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، نظام داشتن حکومتی برخاسته از مردم و پاسخگو در برابر مردم است تا بدین‌وسیله سیستم سیاسی رو به اصلاح و بهبودی و تکامل تدریجی پیش برود.

انتخابات زمینه ساز افزایش آگاهی‌های سیاسی‌ـ اجتماعی ملت

یکی از مهم‌ترین کارکردهای انتخابات، قاعده‌مند کردن انتقال قدرت سیاسی از گروهی به گروه دیگر است چون فقدان قاعده‌ای برای انتقال و توزیع قدرت سیاسی و مسئولیت اداره جامعه، مصائب سیاسی گوناگونی به دنبال می‌آورد.

 انتخابات زمینه‌های لازم برای چرخش نخبگان و دگرگونی در بخش‌هایی از گروه حاکمه را به‌طور مستمر فراهم می‌کند، در یک نظام مردم‌سالار قدرت در چرخش است و به‌طور مداوم دست‌به‌دست شده و هیچ‌کس برای همیشه از دستیابی به قدرت محروم نمی‌شود.

 برگزاری انتخابات مشارکت آمیز و رقابتی، احساس مسئولیت نظام در مقابل خواست‌های جامعه را افزایش می‌دهد، انتخابات و فضای شور رقابتی پیش از آن موجب افزایش آگاهی‌های سیاسی‌ـ اجتماعی ملت شده و زمینه آگاهی مردم از وضعیت کشور در حوزه‌های مختلف را فراهم می‌آورد.

 درنهایت مهم‌ترین کارکرد ویژه انتخابات و مشارکت سیاسی مردم، خنثی‌سازی توطئه‌ها و تهدیدات دشمنان است که درعین‌حال موجب افزایش اقتدار نظام و امنیت ملی کشور شده و پیامدهای مثبت منطقه‌ای و بین‌المللی برای هر نظام سیاسی خواهد داشت.

در نگاه حضرت امام خمینی (ره) شرکت در انتخابات از چه اهمیتی برخوردار است؟

بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) همواره در پیام‌ها و سخنرانی‌هايشان بر اهمیت انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری ملت در انتخابات تأکید داشتند، ايشان درباره اهمیت شرکت مردم در انتخابات می‌فرمایند: «این وظیفه‌ای است الهی، وظیفه‌ای است ملی، وظیفه‌ای است انسانی، وظیفه‌ای است که ما باید به آن عمل بکنیم، همه‌مان باید در انتخابات شرکت بکنیم.»(14/12/62)

امام خمینی (ره) درباره لزوم بالا بودن سطح مشارکت مردم می‌فرمایند: «شما چنانچه سطح رأیتان از زمان سابق خدای‌نخواسته کمتر بشود، بوق‌های تبلیغاتی خارج و شکست‌خورده‌های فراری به خارج خواهند گفت که ایران از اسلام رو برگردانده و از جمهوری اسلامی روبر گردانده است» (7/7/60)

تأکید فراوان رهبر معظم انقلاب بر حضور در انتخابات

انتخابات یکی از نمادهای حاکمیت مردم در یک نظام سیاسی است، حضور و مشارکت بالای مردم در انتخابات گوناگون نماد رضایت آن‌ها از حاکمیت و توانایی کارگزاران در مدیریت و اداره کشور است که اعتبار بین‌المللی را برای کشور به همراه داشته و نظام را در مواجهه با تهدیدات و زیاده‌خواهی‌های دشمنان توانا می‌کند.

از سویی دیگر اعتمادبه‌نفس و شجاعت مسئولان را برای تحقق برنامه‌ها و پیشبرد برنامه‌های توسعه بالابرده، آنان را در برنامه‌ریزی و تلاش همه‌جانبه برای ساختن کشور مصمم می‌کند.

با مروری بر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایشان تجلی تأثیرگذاری مردم در سرنوشت اجتماعی را یکی از دستاوردهای مهم انتخابات برشمرده و می‌فرمایند: «انتخابات جلوه‌ بسیار زیبا و جذاب مشاركت عمومی است؛ مؤثرترین وسیله برای این است كه هر فردی بتواند آرمان‌ها و خواست‌ها و مطلوب خود را در قالب اجرایی قرار دهد و آن را به تحقق نزدیك كند. اگر كسی را طبق آرمان‌ها و آرزوهای خودتان انتخاب كردید، این امكان كه آن آرزوها تحقق پیدا كند، به واقعیت نزدیك می‌شود. كسی كه فكر می‌كنید برای تحقق خواست‌ها و آرزوها و گشودن گره‌های مهمی كه برای شما در زندگی مطرح است، مناسب و شایسته است، وقتی او را انتخاب كردید، در واقع بلندترین قدم را برداشته‌اید، برای اینكه این مشكلات از بین برود.» (11/2/1384)

مشارکت حداکثری اصل حیاتی در انتخابات

تلاش برای تحقق مشارکت حداکثری و حضور همه اقشار ملت ‌پای صندوق‌های رأی، یکی از ملاحظاتی است که باید مقدم بر رأی آوردن این یا آن جناح لحاظ شود و همه فعالان سیاسی باید به‌مثابه یک شاخص مهم در منافع ملی به آن توجه کنند؛ لذا هر اقدامی که به این اصل حیاتی در انتخابات لطمه زند خط قرمزی است که باید مورد پرهیز جدی قرار گیرد.

دشمن طی سال‌های پس از انقلاب و به‌خصوص بار دیگر در این روزها به‌شدت این مشارکت حداکثری را نشانه گرفته است و پروژه هرچند شکست‌خورده بی‌اعتماد سازی و کاهش مشارکت سیاسی مردم در انتخابات را دنبال می‌کند.

یکی دیگر از ارکان برگزاری انتخابات تراز انقلاب اسلامی، قانون‌گرایی و پایبندی به ضوابط قانونی است؛ این قانون‌گرایی نیز از اصولی است که همه فعالان صحنه انتخابات، از مجریان و ناظران و نامزدها تا هواداران و انتخاب‌کنندگان باید بدان پایبند باشند. بازیگران سیاسی با تسلیم بودن به قانون می‌توانند مسیر مشارکت واقعی ملت در انتخابات را فراهم کنند چراکه تجربیات تلخ عدم پایبندی به قانون در انتخابات سال 88 هنوز از خاطرات ملت به فراموشی سپرده نشده است.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیارآفتاب:

حضور حداکثری مردم در انتخابات موجب نا امیدی دشمنان خواهد شد/ معیارهای امام و رهبری در انتخاب اصلح نسخه نجات کشور است

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیارآفتاب؛ در رابطه با رویداد مهم انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ گفت: ما همیشه باید به دنبال یک انتخابات مطلوب باشیم و انتخاباتی مطلوب است که هم سطح مشارکت در آن بالا باشد و درنهایت انتخاب اصلحی صورت گیرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی تصریح کرد: حضور حداکثری مردم در انتخابات موجب نا امیدی دشمنان خواهد شد چراکه آن‌ها مجموع شرکت‌کنندگان در انتخابات را فارغ از انتخاب افراد از هر جناحی مبنای قضاوت خودشان قرار می‌دهند لذا ما باید در انتخابات پیش رو مشارکت گسترده‌ای داشته باشیم چون نقشه‌هایی که دشمنان انقلاب اسلامی به‌خصوص در بحث‌های مرتبط با معیشت مردم رقم زدند برای این بوده است که صحنه انتخابات در سال ۱۴۰۰ را خلوت ببینند.

نظری ادامه داد: ما باید به دشمن این پیام را منعکس کنیم که درست است که مردم ما اذیت شدند ولی این مردم با نظام انقلاب و ارزش‌ها یک ارتباط عمیق قلبی دارند و با این فشارها مردم دست از آرمان‌های خود، آن‌هم در شرایط که در مواجهه با دشمن هستیم عقب‌نشینی نمی‌کنند.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی افزود: مسئله دوم در انتخابات مطلوب بحث انتخاب اصلح است، معیارهایی که در ادوار گذشته حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بیان فرموده‌اند و در فرمایشات اخیر ایشان هم مطرح شد همه این‌ها و آن مدیری که این ویژگی‌ها را داشته باشد نسخه نجات کشور است.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی اظهار کرد: باید از انتخابات گذشته خود عبرت بگیریم، وقتی‌که ما بدون توجه به شاخص‌های فرد اصلح افراد اتوکشیده‌ای را انتخاب کردیم که جهادی و ساده‌زیست نیستند و توان مدیریتی لازم برای شرایط سخت را ندارند امروز تاوان آن را پس می دهیم و این ناشی از انتخابات کم‌توجه گذشته است.

نظری خاطرنشان کرد: امیدواریم مردم با نگاه به انتخاب‌های گذشته هم مشارکت گسترده‌ای داشته باشند و هم انتخاب اصلحی داشته باشند که بتواند کشور را در این شرایط سخت به ساحل امن برساند.

انتخابات در بعد داخلی اراده ملی و در بعد خارجی اقتدار ملی را به نمایش می گذارد

از جنبه سیاسی، انتخابات نشان‌دهنده آگاهی و شعور سیاسی مردم جامعه است که در بعد داخلی انتخابات اراده ملی را به معرض نمایش گذاشته و نشان می‌دهد که از اتحاد، یکپارچگی و عزم ملی برخوردارند و در بعد خارجی نیز اقتدار ملی و شوکت سیاسی ملت را به رخ جهانیان می‌کشد و کشورهای دیگر بر اساس میزان آراء و حضور مردم و حساسیت‌های آنان در اموری که قوام دهنده یک نظام مدنی است، روابط و سیاست‌های خود را  تنظیم می‌کنند

انتخابات از جنبه ملی بسیار مهم است چراکه حیات و سربلندی و عزت یک ملت در دست خودشان است اما با آن‌که انتخابات طبق قانون اساسی، حقی ست بر عهده مردم که از طرف آنان می‌بایست اعمال شود علاوه بر اهمیت سیاسی و ملی آن، در جامعه اسلامی یک وظیفه دینی نیز محسوب می‌شود که سرنوشت جامعه و امت اسلام با آن رقم می‌خورد و از این طریق زمامداران و کارگزاران شایسته برای تصدی مسئولیت‌ها برگزیده می‌شوند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار