آثار اقتصادی توافقنامه ایران و چین از دیدگاه یک اندیشکده آمریکایی روند غنی‌سازی ادامه دارد/ سیستم برق نطنز وصل شده است خیال استقلالی‌ها بابت کرونا راحت شد امسال احتمالا کم‌بارش‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر خواهد شد/ وضعیت ذخایر سدها آنچنان وخیم نیست تست کرونای پرسپولیسی‌ها منفی شد وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیون تومان شد شرط برگزاری مراسم احیاء در شب­های قدر / برگزاری نماز جماعت در شهرهای آبی بلامانع است اوضاع کرونایی کشور بدتر از قرمز و به سیاه نزدیک است/ بسیاری از مردم آبی فکر می‌کنند ستاد گرامیداشت مناسبت های دفاع مقدس استان مرکزی تشکیل شد رونق و پشتیبانی از تولید با اصلاحات سیستمی و قانونی شکوفا می‌شود/ همگرایی قوای مقننه و مجریه، کلید ارتقای امنیت سرمایه‌گذاری‌ها
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۸
کد خبر: 84861
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۴

بایدن موفق شد «پرسه مذاکراتی» را با ایران شروع کند / نهایتا دو توافق نوشته می‌شود

یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: کاری که دولت ترامپ موفق نشد این پرسه مذاکراتی را با ایران شروع بکند، دولت بایدن موفق شد؛ اگر این برنامه‌ای که آمریکایی‌ها دارند محقق شود، قطعا به نفع ما نیست.

به گزارش دیار آفتاب؛ فواد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص مذاکرات در وین گفت: آمریکایی‌ها علاقه‌مند هستند که ایران را وارد یک سیر مذاکراتی طولانی مدت کنند؛ دلیلش هم این هست که چون نمی‌خواهند به تعهداتشان ذیل برجام عمل کنند و نمی‌خواهند تحریم‌ها را بردارند، می‌گویند بیایید صحبت کنیم تا کم کم به جایی برسیم.

وی افزود: دلیلی که برایش صحبت از مذاکره می‌کنند، همین است؛ صحبت از مذاکره برای این نیست که مذاکره شود و بعد به تعهداتشان عمل کنند. آنها می‌خواهند مذاکره کنند و می‌خواهند دوره بازگشت به مذاکره را طول بدهند.

ایزدی با اشاره به دغدغه‌های قانونی موجود برای مذاکرات در ایران، خاطرنشان کرد: یکسری دغدغه هم دارند که یکی از این دغدغه‌ها همین قانون مجلس شورای اسلامی است که طرف مقابل باید فرصت می‌گرفت که به هر حال این سه ماه هم تمام می‌شود.

این کارشناس مسائل آمریکا تصریح کرد: اگر این اتفاق بیفتد که این پرسه مذاکرات شروع شود، آن عده‌ای که در داخل کشور با قانون مجلس مخالف بودند، می‌توانند بگویند چون این پرسه شروع شده و این قانون را تعلیق کنیم و قانون را اجرا نکنیم.

وی در رابطه با اینکه این پرسه مذاکرات تنها به نفع آمریکایی‌هااست، بیان کرد: یکسری دغدغه‌ها هم درباره بحث دفاعی و موشکی ایران، سیاست خارجه و منطقه را دارند؛ شما زمانی می‌توانید به این دغدغه‌ها برسید که طرف مقابل آنجا نشسته باشد؛ پس الان به نفع آمریکایی‎‌هاست که یک تیمی از ایران به وین برود تا پرسه مذاکراتی شروع شود که دیشب این اتفاق افتاد و تیم ایرانی رفت.

وی ادامه داد: کاری که دولت ترامپ موفق نشد این پرسه مذاکراتی را با ایران شروع بکند، دولت بایدن موفق شد؛ اگر این برنامه‌ای که آمریکایی‌ها دارند محقق شود، قطعا به نفع ما نیست.

ایزدی تصریح کرد: کشور یکسری محدودیت‌هایی هم داشته که الان طراحی می‌کنند تا این محدودیت‌ها را دور بزنند. مثلا این محدودیت‌ها را کشور ایجاد کرد تا با آمریکا مذاکره نشود؛ زیرا آمریکا اول باید به برجام برگردد، به تعهداتش پایبند باشد و اگر قرار است صحبتی با آمریکا شود، بعد از آن صورت بگیرد.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان راهکار دور زدن محدودیت‌های مذاکره توسط آمریکا، گفت: آنها گفتند با آمریکا مذاکره نکنید ولی بیایید داخل فلان ساختمان، در فلان اتاق و آمریکایی‌ها در اتاق کناری می‌نشینند و اروپایی‌ها بین دو اتاق در حرکت هستند؛ اینکه گفته شده ما با آمریکایی‌ها مذاکره نمی‌کنیم حرف صحیحی نیست. اتفاقی که دارد می‌افتد این است که به صورت غیر مستقیم با آمریکایی‌ها مذاکره می‌شود.

وی ادامه داد: ما اخباری داریم که قرار است نهایتا دو توافق نوشته می‌شود که یکی بین ایران و اروپا است و قدم‌‌‌هایی که باید ایران بردارد تا به توافقات برجامی برگردد و یک توافق هم بین آمریکا و اروپا است.

ایزدی با اشاره به این مسئله که قوه مجریه باید از گذشته درس عبرت بگیرد، گفت: یک بازی و پرسه‌ای شروع شده و این نیاز دارد مسئولین قوه مجریه عبرت‌های برجام را به خاطر بیاورند و اشتباهاتی که پنج سال پیش صورت گرفت، دوباره تکرار نشود و این بار دوباره آش نخورده و دهان سوخته نشود؛ دولت محدودیت هسته‌ای را پذیرفت و دهانش سوخت و هم آشی نخورد و تحخریم‌ها بر سر جای خودش ماند و بیشتر هم شد.

captcha