ایرادات رویه جدید وزارت صنعت برای تأمین فولاد قطعه سازان/اتمام موجودی سازندگان تا خرداد آثار اقتصادی توافقنامه ایران و چین از دیدگاه یک اندیشکده آمریکایی روند غنی‌سازی ادامه دارد/ سیستم برق نطنز وصل شده است خیال استقلالی‌ها بابت کرونا راحت شد امسال احتمالا کم‌بارش‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر خواهد شد/ وضعیت ذخایر سدها آنچنان وخیم نیست تست کرونای پرسپولیسی‌ها منفی شد وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیون تومان شد شرط برگزاری مراسم احیاء در شب­های قدر / برگزاری نماز جماعت در شهرهای آبی بلامانع است اوضاع کرونایی کشور بدتر از قرمز و به سیاه نزدیک است/ بسیاری از مردم آبی فکر می‌کنند ستاد گرامیداشت مناسبت های دفاع مقدس استان مرکزی تشکیل شد
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۸
کد خبر: 84850
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۰

«عکس یادگاری» با آمریکایی‌ها بجای «لغو تحریم‌ها» / بازی انتخاباتی اصلاح‌طلبان با منافع ملی و عزت مردم ایران

اصلاح‌طلبان که بانی اصلی وضع موجود اقتصادی هستند، با بازی در پازل فریبکارانه طرف آمریکایی در پی آن هستند تا «عکس یادگاری» با مقامات آمریکایی را جایگزین «لغو تحریم ها» کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سرویس سیاست مشرق - در روزهای گذشته «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که گفت‌وگوهای غیرمستقیم با ایران در وین بطور بالقوه‌ای سازنده است.

وی که در کنفرانس خبری روزانه کاخ سفید صحبت می‌کرد گفت که آمریکا آماده گفت‌وگوهای مستقیم با ایران بوده اما در حال حاضر انتظار نداریم که این گفت‌وگوها انجام شود.

پس از آن وب‌سایت شبکه خبری سی‌ان‌ان به‌نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد «راب مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مذاکرات غیرمستقیم درباره توافق هسته‌ای که قرار است سه‌شنبه در وین برگزار شود، به‌نمایندگی از آمریکا حضور خواهد داشت.

«عکس یادگاری» با آمریکایی‌ها بجای «لغو تحریم‌ها» / بازی انتخاباتی اصلاح‌طلبان با منافع ملی و عزت مردم ایران

همزمان با انتشار این اخبار روزنامه های اصلاح طلب با تیترهایی از جمله «آغاز احیای برجام»، «احیای برجام در فاز دوم»، «شتاب گفت و گوهای برجامی»، «بن بست برجام در حال شکسته شدن است»، «نشانه های روشن برجامی» و... با ذوق زدگی از اظهارات مقامات آمریکایی استقبال کردند.

البته ماجرا به همین جا ختم نشد و رسانه های این طیف، پشت پرده این فضاسازی رسانه ای را نیز نمایش دادند. در همین رابطه روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان «رقابت در برابر زمان؛ مذاکره مجدد در مورد توافق هسته‌ای» نوشت: «متاسفانه، ایالات متحده و ایران از ابتدای سال میلادی قادر به برقراری مذاکره نبوده‌اند. تا به امروز، تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ همچنان پابرجا است، به‌ طوری که ایران به تدریج و به‌ طور غیرقابل انعطافی غنی‌سازی هسته‌ای خود را بسیار فراتر از محدودیت‌های اعمال شده در برجام ۲۰۱۵ افزایش می‌دهد».

«عکس یادگاری» با آمریکایی‌ها بجای «لغو تحریم‌ها» / بازی انتخاباتی اصلاح‌طلبان با منافع ملی و عزت مردم ایران

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «از عوامل مخاطره‌آمیز برای جو بایدن، انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خرداد ماه است که احتمالا با بازگشت محافظه‌کاران به صحنه قدرت همراه خواهد بود».

روزنامه اعتماد در ماههای گذشته نیز در مطلبی با عنوان «آمریکای بایدن و ایران» ضمن توصیه به رئیس‌جمهور آمریکا به اینکه «باید اجرای برجام را هوشمندانه بازسازی کرد» نوشته بود: «همان‌طور که بازگشت زودهنگام و نامشروط بایدن به برجام و برداشتن تمام تحریم‌های ترامپی امتیازی به نفع گفتمان مذاکره و سازش با غرب خواهد بود، ادامه راه ترامپ در مشروط کردن این بازگشت به هر شرط ریز یا درشت یا حتی طمأنینه و تاخیری که نشان از غیرقابل اعتماد بودن دولت تازه در نگاه ایرانیان باشد شانس تندروها را برای در اختیار گرفتن دست بالاتر در مناظره و انتخابات ریاست‌جمهوری به همراه خواهد داشت».

«عکس یادگاری» با آمریکایی‌ها بجای «لغو تحریم‌ها» / بازی انتخاباتی اصلاح‌طلبان با منافع ملی و عزت مردم ایران

روزنامه شرق نیز پیش از این در مطلبی مشابه نوشته بود: «به هر روی در شرایطی که انتخابات مجلس در اسفند ۹۸ نشان داد که سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان میلی به شرکت در انتخابات ندارند، شاید تنها عاملی که بتواند روند انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را متحول کند، پیروزی بایدن در آمریکا و استفاده انتخاباتی جریان اصلاحات از این رخداد سیاسی باشد».

خواسته ایران کاملا منطقی و آشکار است و آن اینکه اگر تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، بازگشت آمریکا به برجام معنا خواهد داشت. در این میان، گفت و گوی غیرمستقیم و وعده های مقامات غربی تحت عنوان «احیای برجام» صرفا با هدف به حاشیه رفتن مطالبه اصلی ایران است.

مقامات آمریکایی با شراکت تروئیکای اروپا در پی آن هستند تا با کلیدواژه فریبکارانه «احیای برجام» بدون هزینه به برجام بازگشته و در ادامه، با سرپیچی از لغو تحریم ها، اجرای کامل تعهدات برجامی ایران و گسترده کردن مفاد برجام- توان موشکی و قدرت منطقه ای ایران- را به عنوان مسئله اصلی جا بیندازند.

در این میان، اصلاح طلبان که بانی اصلی وضع موجود اقتصادی هستند، با بازی در پازل فریبکارانه طرف آمریکایی در پی آن هستند تا «عکس یادگاری» با مقامات آمریکایی را جایگزین «لغو تحریم ها» کنند.

در حقیقت اصلاح طلبان در پی آن هستند تا برای پیروزی انتخاباتی، منافع ملی و عزت مردم ایران را خدشه دار کرده و آن را به بازی بگیرند.

دولت بایدن در پی آن است تا به طرق مختلف و با فریبکاری، مطالبه قانونی و به حق ایران در لغو کامل تمامی تحریم ها را به حاشیه برده و با وعده و وعید و یا اقدامات نمایشی، پروژه دائمی کردن محدودیت های هسته ای ایران و تعمیم برجام به حوزه موشکی و منطقه ای را کلید بزند.

captcha