آثار اقتصادی توافقنامه ایران و چین از دیدگاه یک اندیشکده آمریکایی روند غنی‌سازی ادامه دارد/ سیستم برق نطنز وصل شده است خیال استقلالی‌ها بابت کرونا راحت شد امسال احتمالا کم‌بارش‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر خواهد شد/ وضعیت ذخایر سدها آنچنان وخیم نیست تست کرونای پرسپولیسی‌ها منفی شد وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیون تومان شد شرط برگزاری مراسم احیاء در شب­های قدر / برگزاری نماز جماعت در شهرهای آبی بلامانع است اوضاع کرونایی کشور بدتر از قرمز و به سیاه نزدیک است/ بسیاری از مردم آبی فکر می‌کنند ستاد گرامیداشت مناسبت های دفاع مقدس استان مرکزی تشکیل شد رونق و پشتیبانی از تولید با اصلاحات سیستمی و قانونی شکوفا می‌شود/ همگرایی قوای مقننه و مجریه، کلید ارتقای امنیت سرمایه‌گذاری‌ها
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۵
کد خبر: 84621
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰

واکنش‌های کاربران به اظهارات ظریف در کلاب هاوس/ تقطیع چیزی به سخنان انسان اضافه نمی‌کند اخوی

سخنان شب گذشته وزیر امور خارجه در یکی از شبکه‌های اجتماعی واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشته است.

به گزارش دیار آفتاب به نقل از گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، شب گذشته در یکی از شبکه‌های اجتماعی (کلاب هاوس) محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره سند همکاری ایران و چین و مسائل دیگری چون سریال گاندو به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

مهمترین محورهای اظهارت ظریف در ادامه آمده است.

- اگر دوستان گاندوساز اجازه دهند همین کار فعلی‌مان را انجام دهیم، مخلصشان هم هستیم.

- حتی اگر‌ نگاه به شرق داشته باشیم، تحریم و FATF مانع هستند.

- نگاه به شرق زمانی که خود چین نگاهش به غرب است، معنا ندارد.

- همین الان هم مشکلاتی که درباره FATF داریم مانع همکاری ما با روسیه و چین می شود.

- روسیه تا پیش از انعقاد برجام هیچ دعوتی از سردار سلیمانی نکرده بود. نخستین دعوت روسیه از شهید سلیمانی مربوط به مردادماه ۱۳۹۴ یعنی چند روز پس از انعقاد برجام بود.

- ظریف در پاسخ به رضازاده، نماینده مجلس‌یازدهم، که پرسید بهتر نبود از سال۹۳ روی شرق سرمایه‌گذاری می‌کردید، گفت: من نه به نگاه به شرق اعتقاد دارم و نه نگاه به غرب. معتقدم نگاه ما در سیاست خارجی باید تعاملی و متناسب با همه دنیا باشد.

- این چینی‌ها بودند که از سال۹۲ که ما به سر کار آمدیم و درخواست رابطه استراتژیک کردیم تا سال۹۴ به ما پاسخ ندادند؛ چون شرایط قطعنامه‌های قبلی زمینه را برایشان فراهم نمی‌کرد.

- سیاست خارجی ایران در طول تاریخ شاکله نگاه به شرق نداشته است و باید در مورد آن کار کرد.

- اگر امروز به سال۹۲ برمی‌گشتم، عین همین کار را انجام می‌دادم. حتما سعی می‌کردم برجام را به نتیجه برسانم. امروز هم تمام سعی من  این است که بر اساس منویات رهبری برجام را زنده کنیم تا مردم یک روز بیشتر تحت تحریم نباشند.

- من عضو ستاد و کمپین انتخاباتی هیچ‌کس نمی‌شوم؛ نه آقای لاریجانی و نه هیچ‌کس دیگر.

- تا به حال در مراسم سیاسی کسی شرکت نکرده‌ام. فقط یکبار که اقای روحانی به شهر ما آمده بود، آنهم چون شهر خودمان بود شرکت کردم. البته برای این موضوع از روز قبلش مرخصی گرفته بودم و حتی هزینه محافظانم‌ را هم دادم.

- پیشنهاد اینکه آقای لاریجانی نماینده ایران برای مذاکره با چین باشد، از سوی بنده به دفتر مقام معظم رهبری ارائه شد.

محمدجواد ظریف در پاسخ به سخنان سید یاسر جبرائیلی: من از خودم برای کشور هزینه می‌کنم. مستندات شما درباره صحبت‌های من با البرادعی شبکه کفر بی‌بی‌سی است. من مسلمان به شما می‌گویم به البرادعی چه گفتم. او می‌خواست ما با آژانس همکاری بیشتری بکنیم. من گفتم من به خاطر حرف زدن با شما حیثیتم را در کشورم از دست داده‌ام. حالا شما می‌خواهید آژانس وارد ایران شود و کار کند؟ اینها را شما نمی‌دانید! بی‌بی‌سی یک مزخرفی را پخش کرده.

-  یا اینکه در شورای روابط خارجی گفتم مردم ایران به ما رأی ندادند (در انتخابات سال 88) به خاطر اینکه غرب اینگونه برخورد کرد و مردم به برخورد با غرب رای داده‌اند. یک تکه را کریمی قدوسی در صفحه‌اش گذاشته و شما به آن استناد می‌کنید.

- همانطور که خبرگزاری فارس صحبت‌های من در دانشگاه تهران که عین فرمایشات آقا بود را تیکه کرد. من در آن سخنرانی گفتم ابزار دفاعی مهم است؛ سخنرانی من در دانشگاه تهران دو ساعت بود. مردم هم شنیدند به هر حال برخی خواستند چیزهایی را به نحوی خاص پخش کنند کما اینکه گاندو هم همین کار را می‌کند.

*جبرائیلی: آقا به ما نگفتند تور دفاعی بگذارید. به شما گفت.

- ظریف: بله آقا به ما گفت؛ آقا دانشگاه تهران تشریف نداشتند که؛ ایشان هم همان را شنیدند که خبرگزاری فارس به دروغ از من پخش کرده بود. شما آن زمان معاون خبرگزاری فارس بودید.

- ظریف در پاسخ به هادی رضوی که در قامت یک کارگردان از سریال گاندو دفاع کرد: شما که فیلمساز هستی و من خودم بخاطر جایزه «ماجرای نیمروز» به شما جایزه دادم، بیا یک فیلم درباره بدبختی‌های من بساز تا ببینیم که چه کسی حاضر می‌شود پخش کند، آن هم فیلمی که حتی یک دروغ و اتهام هم نداشته باشد.

- گاندو می‌سازند و به دروغ می‌گویند آقای شعبانی که خدمت کرد بدون ریالی جاسوس بوده است، ولله بالله این طرح را من نوشتم با راهنمایی رهبری و انتخاباتی نیست. گاندو از اول تا آخرش دروغ و افتراست.

این سخنان وزیر امور واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است که تعدادی از آنها در ادامه آمده است.

captcha