نتانیاهو: مقابله با ایرانِ هسته‌ای وظیفه بزرگ ماست ایرادات رویه جدید وزارت صنعت برای تأمین فولاد قطعه سازان/اتمام موجودی سازندگان تا خرداد آثار اقتصادی توافقنامه ایران و چین از دیدگاه یک اندیشکده آمریکایی روند غنی‌سازی ادامه دارد/ سیستم برق نطنز وصل شده است خیال استقلالی‌ها بابت کرونا راحت شد امسال احتمالا کم‌بارش‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر خواهد شد/ وضعیت ذخایر سدها آنچنان وخیم نیست تست کرونای پرسپولیسی‌ها منفی شد وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیون تومان شد شرط برگزاری مراسم احیاء در شب­های قدر / برگزاری نماز جماعت در شهرهای آبی بلامانع است اوضاع کرونایی کشور بدتر از قرمز و به سیاه نزدیک است/ بسیاری از مردم آبی فکر می‌کنند
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
کد خبر: 84582
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۴
کارشناس مسائل بین الملل:

توافق ایران و چین تضمین کننده منافع هر دو کشور است/این همکاری می تواند در پویایی اقتصاد ایران نقش موثری داشته باشد

هانی زاده گفت: بسیاری از کشورهای غربی و رسانه های وابسته به آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش می کنند سند همکاری ایران و چین را سند استعماری تلقی کنند در حالیکه منافع ملی ایران در این سند محرز است و این همکاری می تواند در گسترش و پویایی اقتصاد ایران نقش موثری داشته باشد.

به گزارش دیار آفتاب؛هانی زاده ، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت: همکاری های استراتژیک ایران و چین یک سند تضمین کننده منافع مشترک تهران و پکن است .

هانی زاده اظهار کرد: از آنجایی که چین یکی از شرکای اقتصادی و سیاسی ایران است این سند می تواند محور همکاری جدیدی را در شرق و غرب آسیا بین ایران و چین ایجاد کند.

 وی افزود: با توجه به اینکه چین در آینده در صدد احیا جاده ابریشم است و ایران یکی از محوری ترین کشورهای جاده ابریشم تلقی می شود لذا این سند همکاری می تواند یک بلوک اقتصادی گسترده ای را در شرق جهان ایجاد کند.

این کارشناس سیاسی در ادامه بیان کرد: علاوه بر چین ممکن است روسیه و کشورهای دیگر در شرق و غرب آسیا به این همکاری ایران و چین بپیوندند و به تدریج بخش مهمی از جهان از نفوذ استعمارگرانه آمریکا و نفوذ دلار خارج خواهد شد.

وی تصریح کرد: چین درصدد است به جای استفاده از دلار از یک ارز جدیدی برای تقابل با تهدیدهای آمریکا استفاده کند  ایران نیز همواره مورد تحریم آمریکاست لذا به نفع ایران است که سند راهبردی  و همکاری 25 ساله ایران و چین را عملیاتی بکند.

 هانی زاده اظهار کرد: علی رغم جریان سازی هایی که صورت میگیرد این سند دربرگیرنده منافع ملی ایران است و جای نگرانی نیست.

هانی زاده خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورهای غربی و رسانه های وابسته به آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش می کنند  این سند همکاری  را سند استعماری تلقی کنند در حالیکه منافع ملی ایران در این سند محرز است  و این همکاری می تواند در گسترش و پویایی اقتصاد ایران نقش موثری داشته باشد.

انتهای پیام/

captcha