برنامه های دفاع مقدس و مقاومت با شعار «ما مقتدریم» برگزار می شود ضمانت استحکام نظام حضور گسترده مردم در انتخابات است حیات سردار حجازی سرشار از مجاهدت در راه اسلام بود بازیکنانی که برای اتلتیکو مادرید ارزشی قائل نمی‌شدند + عکس آقای روحانی! مشکلات را حل نکنید! بلکه وضعیت را به سال 92 باز گردانید صعود چشمگیر استقلال و پرسپولیس در رنکینگ جهانی ۳۱ اردیبهشت؛ پایان دوران آموزشی مقطع ابتدایی/ آموزش مجازی بعد از کرونا تداوم دارد تمام احتمالات دربی آسیایی/ استقلال و پرسپولیس در چه صورت به مصاف یکدیگر می روند؟ دولت هزار تومان«جایزه سرعت در تحویل»به نرخ تضمینی گندم اضافه کرد یک روز سیاه دیگر در استان مرکزی رقم خورد/ فوت  ۱۸ نفر و شناسایی ۸۳۷ بیمار جدید کرونایی
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۲
کد خبر: 83883
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون کارگری مجلس در گفتگو با دیارآفتاب:

امروز کارگران با دریافتی زیر 6 میلیون تومان امکان گذران زندگی ندارند/ دولت نسبت به تأمین بن کالای کارگران اقدام کند

آصفری با اشاره به اینکه امروز کارگران با دریافتی زیر 6 میلیون تومان امکان گذران زندگی، تأمین معیشت و هزینه‌های تحصیل فرزندان خود را در این شرایط گرانی و مشکلات اقتصادی ندارند گفت: دولت یا نسبت به تأمین بن کالا برای کارگران اقدام کند یا برای افزایش حقوق آن‌ها تصمیم درستی بگیرید.

به گزارش دیار آفتاب؛ روز گذشته جلسه شورای عالی کار برای بررسی مزد ۱۴۰۰ برگزار و بدون نتیجه عدد و رقم برای دستمزد به پایان رسید و ادامه چانه‌زنی‌ها به هفته آینده موکول شد، هرچند اخبار ضدونقیضی از این جلسه شنیده شد اما نمایندگان کارگری و کارفرمایی اعداد و رقم‌های مطرح‌شده در رسانه‌ها را تأیید نمی‌کنند.

در این بین نمایندگان کارگری بر جبران قدرت خرید از دست رفته کارگران طی یکسال اخیر تأکید دارند حتی سال گذشته نیز در نهایت نمایندگان گروه کارگری نسبت به پایین بودن میزان افزایش حقوق سال 99 معترض بودند و در نهایت صورتجلسه نشست شورای عالی کار را نیز امضا نکردند، حتی در طول سال پیگیری‌هایی برای ابطال مصوبه شورای عالی کار انجام گرفت که گویا به نتیجه‌ای نرسید.

از سال ۶۹ که قانون کار جمهوری اسلامی مصوب شد، برای تعیین دستمزد، نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار در آخرین روزهای بهمن و اسفند مبنا قرار می‌گیرد و یکی از ملاک‌های موردبحث اعضای شورای عالی کار است، همچنین ملاک دیگر سبد معیشت خانوار است که در جلسات قبلی این شورا 6 میلیون و 895 هزار تومان تصویب‌شده است.

امروز کارگران با دریافتی زیر 6 میلیون تومان امکان گذران زندگی ندارند/ دولت نسبت به تأمین بن کالا برای کارگران اقدام کند

محمدحسن آصفری عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیارآفتاب گفت: در رابطه با بحث حقوق و دستمزد کارگران، هفته گذشته جلسه‌ای را با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی داشتیم و خواسته‌ایم تا نسبت به پایین بودن حقوق کارگران که با توجه به وضعیت تورمی بیش از 45 درصدی در کشور جوابگوی معیشت آن‌ها نیست اقدام به افزایش واقعی صورت گیرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب تصریح کرد: برای برخی شرکت‌های بزرگ که درآمدهای خوبی دارند دولت اعلام می‌کند که امکان افزایش حقوق دارند اما شرکت‌ها و کارگاه کوچک‌تر را امکان‌پذیر نمی‌داند و این قابل‌قبول نیست چراکه حداقل باید دولت یا نسبت به تأمین بن کالا برای کارگران اقدام کند یا برای افزایش حقوق آن‌ها تصمیم درستی گرفته شود.

آصفری افزود: امروز کارگران با دریافتی زیر 6 میلیون تومان امکان گذران زندگی، تأمین معیشت و هزینه‌های تحصیل فرزندان خود را در این شرایط گرانی و مشکلات اقتصادی ندارند.

عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شورای عالی کار باید حداقل نسبت به بالا بردن 100 درصدی حقوق و دستمزد فعلی کارگران اقدام کند و اگر کمتر این میزان افزایش داشته باشد امکان معیشت کارگران به‌سختی میسر است.

وی در ادامه گفت: درخواست ما از دولت و شورای عالی کار این است که ضمن اینکه هزینه‌های تمام‌شده تولیدکننده را با یارانه هایی که گذاشته می‌شود کاهش می‌دهند حقوق کارگران را بالا بیاورند و یا اینکه با در اختیار گذاشتن بن کالا از صندوق ذخیره مشکل کارگران را حل کنند چراکه با این دریافتی‌ها امکان گذران زندگی برای کارگران میسر نیست.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1400 در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا پرداخت بن کارگری در بودجه سال آینده پیش شده است خاطرنشان کرد: متأسفانه دولت پیشنهادی را در این رابطه نیاورد ولی توقع این است که با درآمدهایی که در اختیار دارد چنین اقدامی را انجام بدهد تا حداقل بخشی از هزینه‌های معیشتی کارگران را حل کند.

انتهای پیام/

captcha