پشت پرده کاهش ۷ میلیارد دلاری صادرات ایران از نظر همتی/ پای وزیر اقتصاد در میان است؟ روز خوب طلا در معاملات امروز اعلام بهترین بازیکنان هفته اول لیگ قهرمانان آسیا / 3 بازیکن از استقلال نادر دست نشان دار فانی را وداع گفت واکسن داخلی در درخشان‌ترین شرایط قرار دارد/ برخی تصور می‌کنند واکسن در دنیا سرریز شده است جزئیات واریز باقیمانده سود سهام عدالت؛ پرداخت بزودی دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یافتند ارتش و سپاه اجازه نخواهند داد امنیت کم‌نظیر میهن اسلامی متزلزل شود علت جالب اولین حمله محمد خاتمی بعد از ۸ سال به دولتی که برایش تکرار کرد/ منافع هم حزبی ها سکوت حامی اصلی روحانی را شکست 46 گروه نظارت بهداشتی دامپزشکی مرکزی در ماه رمضان فعال هستند
جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
کد خبر: 83700
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲

سخنان واعظی مهر تایید بر نظر کارشناسان اقتصادی بود / دولت برای جبران کسری بودجه دست در جیب مردم کرد

نماینده تهران در مجلس گفت: کارشناسان اقتصادی معتقد بودند در سال ۹۹ این نرخ گذاری ارز کاذب است و نرخ واقعی ارز به این حد بالا نرفته است و شاید به اختیار و تعمد دولت بالا رفته است اما دولت این مورد را تکذیب کرد.

به گزارش دیار آفتاب؛ علی خضریان نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجو، درباره سخنان واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، اظهار کرد: عمده نرخ گذاری‌های ارز، دولتی است که این امر بحث امروز و دیروز نیست آن‌هایی که دستی در اقتصاد و اقتصاد کلان دارند می‌دانند که دولت در نرخ گذاری ارز آزاد هم نقش پرنگی دارد.

وی ادامه داد: البته بعضی وقت‌ها شرایط ملتهب می‌شود و از دست دولت‌ها خارج می‌شود، اما کارشناسان اقتصادی معتقد بودند در سال ۹۹ این نرخ گذاری ارز کاذب است و نرخ واقعی ارز به این حد بالا نرفته است و شاید به اختیار و تعمد دولت بالا رفته است.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در آن زمان برخی از دولتی‌ها این مورد را به چالش کشاندند و تکذیب می‌کردند و حتی بیان می‌کردند که این شرایط در نبود ارز اتفاق افتاده است و باید ارز زیادی به بازار تزریق شود، اما با تزریق ارز بازار تغییری نکرد.

خضریان با بیان اینکه برخی اقتصاددان‌ها آن زمان معتقد بودند که قیمت ارز تعمدی بالا رفته است، تصریح کرد: آن زمان این صحبت‌ها از جانب اقتصاد دان‌ها مطرح می‌شد، اما برخی‌ها فکر می‌کردند که این گفته‌ها فقط برای تخریب دولت است، اما اذعان آقای واعظی نشان داد که واقعا چنین چیزی بوده است.

وی افزود: رئیس دفتر رئیس جمهور به صراحت اعلام که دولت خود در گران کردن ارز نقش داشته که پیام این اتفاق این است که دولت به جیب مردم دست اندازی کرده است و همچنین باعث شده است ارزش پول ملی دچار آسیب جدی شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یک سوالی از اقای واعظی دارم که آیا دولت مجاز است برای جبران کسری بودجه خود که بخش عمده آن جاری است فشار به مردم بیاورد و ایا این فشار را بر روی بخش‌های اجرایی هم آورده است یا نه؟ اگراتفاق افتاده است که خود این مورد جای تامل که این به نوبه خود هم غلط است.

خضریان تاکید کرد: دولت نباید دست در جیب مردم کند حتی به قیمت جبران کسری بودجه و اگر هم نیاز منبع درآمد است باید با انتشار اوراق قرضه از مردم قرض بگیرد نه این که با سوء استفاده از اعتماد مردم پول‌های ان‌ها را به یغما ببرد که این مورد حتی در بورس هم اتفاق افتاد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: این نوع حرکات به نوعی سهل تری راه برای دولت در جهت جبران کسری بودجه خود است که حتی باعث می‌شود چنین حرکتی به ارزش پول ملی اسیب بزند.

captcha