وزیر ارشاد: تدوین لایحه نظام جامع رسانه‌‌ای در کشور/ اختصاص ۲۴ هزار واحد مسکونی به اهالی رسانه جزییات طرح فروش اینترنتی کالاهای اساسی/ چگونگی فروش مرغ و لبنیات پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی به سرپرستان خانوار در صورت ابتلا به کرونا ملت ایران به چیزی کمتر از لغو همه تحریم‌ها تن نمی‌دهند/ روحیه ظلم‌ستیزی در جان مردم زنده است/ شعار مرگ بر آمریکا باقی ست آمریکایی‌ها نقض عهد کردند و به آنها باج نخواهیم داد/ دانشجویان بن بست های پیش رو را بگشایند اولتیماتوم عجیب سازمان لیگ؛ اجازه تبلیغات محیطی ندهید، دربی لغو می‌شود! تأمین اجتماعی سهامدار هپکو یا طلبکار؟/ هزینه ی تهاتر بدهی ها را با انتقال اموال تسویه کنید! شمارش معکوس برای حذف نسخه های کاغذی امیرعبداللهیان: اگر غرب جدیت نشان دهد، توافق خوب در دسترس است سردار سلیمانی:با استفاده از ظرفیت‌‌های داخلی بر مشکلات اقتصادی چیره خواهیم شد
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۸
کد خبر: 83678
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳

علت گرایش نوجوانان و جوانان به موادمخدر

خانواده به عنوان بنیادی ترین عوامل مؤثر در مصرف یا عدم مصرف موادمخدر، طلاق ،جدایی والدین و همچنین مشکلات اقتصادی را از عوامل گرایش به مواد مخدر است.

به گزارش دیار آفتاب؛نتایج اغلب پژوهش ها در سطح کشورهای مختلف حاکی از آن است که مصرف مواد در جوامع مختلف به ویژه در میان نوجوانان و جوانان در حال افزایش است. مسأله مصرف و سوء مصرف مواد در میان نوجوانان و جوانان به دلیل حساسیت این دوره از زندگی و نقش آن در آینده افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نوجوانی دورانی از زندگی است که در آن رفتارهای پرمخاطره و تهدیدآمیز در حوزه سلامت مانند سیگار کشیدن، مصرف مواد و الکل به اوج خود برسد. مصرف مواد، پیامدهای ناگوار بسیاری زیادی برای نوجوانان دارد از جمله: اعتیاد، افسردگی، خودکشی، مسائل بین فردی با خانواده و همسالان، صدمات یا مرگ ناشی از تصادفات و اثرات مخرب بر اقتصاد خانواده و جامعه.

خانواده یکی از بنیادی ترین عوامل مؤثر در مصرف یا عدم مصرف مواد به شمار می رود. در نوجوانان طلاق و جدایی والدین و همچنین مشکلات اقتصادی، خطر مصرف مواد را افزایش می دهد.

زمانی که سخن از مصرف مواد می شود این تصور که " من فقط یکبار مواد مصرف خواهم کرد" می تواند بسیار خطرناک باشد و این تصور که بگویند " من می توانم هر وقت که اراده کنم مصرف مواد را متوقف کنم" بسیار خطرناک تر است. برخی افراد به ویژه نوجوانان و جوانان برای ترسیم تصوری قوی و مستقل در مقابل دوستان و همسالان خود مصرف انواع موادمخدر را امتحان می کنند. در برخی مواقع نیز به مصرف مواد روی می آورند تا از فشار دوستان و همسالان جهت مصرف مواد رها شوند که تقویت روابط خانوادگی و رابطه گرم و نزدیک والدین با فرزندان می تواند در پیشگیری از اعتیاد و گرایش به سمت موادمخدر مؤثر واقع شود.

توصیه های خطاب به والدین:

1 – اگر مصرف سیگار فرزندتان را پذیرفته اید برای اعتیاد او به مواد خطرناک تر آماده باشید.

2- به سوالات فرزندتان درباره مصرف موادمخدر پاسخ صحیح بدهید زیرا پاسخ غلط را از دوستانشان خواهند آموخت.

3- برای محافظت فرزندان از اعتیاد، نه آزادی بیش از حد و نه سخت گیری زیاد بلکه حمایت دائمی راهگشاست.

4- بسیاری از معتادان فعلی از سن 15 تا 22 سالگی به مصرف مواد گرایش پیدا کرده اند. پس به افت تحصیلی، ترک تحصیل، غیبت مکرر و فرار از مدرسه و.. فرزندان خود توجه ویژه داشته باشید.

5- داشتن عزت نفس بالا مانعی جدی در برابر مصرف موادمخدر  و لغزش نوجوانان در برابر وسوسه دوستان ناباب می شود.

6- رابطه صمیمی و عمیق فرزندان با والدین باعث می شود کمتر به سمت و سوی مصرف مواد کشیده شوند.

7- تقویت و گسترش آموزه های دینی و اخلاقی در خانواده، فرزندان را در مقابل انواع آسیب های اجتماعی مصون می دارد.

8- دوستان فرزنداتان را بشناسید؛ اغلب معتادان نخستین بار مصرف مواد را در جمع دوستان تجربه کرده اند.

9- کنجکاوی از علل عمده گرایش نوجوان به مصرف مواد است؛ پس با صبر و حوصله به سوالات فرزندان در این رابطه پاسخ دهید.

در پایان به خاطر بسپاریم: فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به خانواده ها و جوانان بیش از هر اقدام دیگری به پیشگیری و کاهش این معضل اجتماعی کمک کرده و از اثرات تخریبی آن می کاهد.

گردآورنده:

 روح الدین یوسفوند

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار