اعلام بهترین بازیکنان هفته اول لیگ قهرمانان آسیا / 3 بازیکن از استقلال نادر دست نشان دار فانی را وداع گفت واکسن داخلی در درخشان‌ترین شرایط قرار دارد/ برخی تصور می‌کنند واکسن در دنیا سرریز شده است جزئیات واریز باقیمانده سود سهام عدالت؛ پرداخت بزودی دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یافتند ارتش و سپاه اجازه نخواهند داد امنیت کم‌نظیر میهن اسلامی متزلزل شود علت جالب اولین حمله محمد خاتمی بعد از ۸ سال به دولتی که برایش تکرار کرد/ منافع هم حزبی ها سکوت حامی اصلی روحانی را شکست 46 گروه نظارت بهداشتی دامپزشکی مرکزی در ماه رمضان فعال هستند 30 درصد خانواده های فراهان تحت پوشش کمیته امداد هستند نماز جمعه 27 فروردین ماه در استان مرکزی اقامه نمی‌شود
جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۹
کد خبر: 83575
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲

عکس/کشف سنگ آسیاب 250 ساله در محلات

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات از کشف یک سنگ آسیاب تاریخی در شهرستان محلات خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ مهدی لعل بار گفت: با اعلام گزارش مردمی مبنی بر وجود یک سنگ  آسیاب تاریخی در نخاله‌های ساختمانی شهر محلات این سنگ بازدید کارشناسی شد که بر اساس بررسی‌های اولیه به نظر می‌رسد قدمت این سنگ مربوط به دوره قاجاریه است.

لعل بار در ادامه افزود: «این سنگ آسیاب گردان و به صورت عمودی بوده و برای خرد کردن گندم استفاده می‌شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات در ادامه افزود: «سنگ آسیاب تاریخی با همکاری شهرداری محلات برای نگهداری به محل موزه شهرستان منتقل  شد.

او در ادامه افزود: ایران یکی از کشورهایی است که در آن قدیمی‌ترین آسیاب‌ها وجود دارد و در این زمینه به مشارکت و همکاری دوست‌داران میراث فرهنگی نیاز داریم و از مردم درخواست می‌کنیم در صورت مشاهده موارد مشکوک در هر نقطه شهرستان مراتب را به اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گزارش دهند.

لعل بار افرود: سنگ آسیاب وسیله‌ای بوده‌ که در گذشته برای خرد کردن دانه‌هایی مانند گندم از آن استفاده می‌شده‌است. آسیاب دارای دو سنگ آسیاب است که یک سنگ ثابت و سنگ دیگر متحرک است. با حرکت سنگ دوم دانه‌هایی که توسط روزنی بین این دو سنگ هدایت شده‌اند، خرد می‌شوند. برای حرکت دادن سنگ متحرک از نیروی انسان، حیوانات، آب یا باد استفاده می‌شده‌است.

انتهای پیام/

captcha