پشت پرده کاهش ۷ میلیارد دلاری صادرات ایران از نظر همتی/ پای وزیر اقتصاد در میان است؟ روز خوب طلا در معاملات امروز اعلام بهترین بازیکنان هفته اول لیگ قهرمانان آسیا / 3 بازیکن از استقلال نادر دست نشان دار فانی را وداع گفت واکسن داخلی در درخشان‌ترین شرایط قرار دارد/ برخی تصور می‌کنند واکسن در دنیا سرریز شده است جزئیات واریز باقیمانده سود سهام عدالت؛ پرداخت بزودی دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یافتند ارتش و سپاه اجازه نخواهند داد امنیت کم‌نظیر میهن اسلامی متزلزل شود علت جالب اولین حمله محمد خاتمی بعد از ۸ سال به دولتی که برایش تکرار کرد/ منافع هم حزبی ها سکوت حامی اصلی روحانی را شکست 46 گروه نظارت بهداشتی دامپزشکی مرکزی در ماه رمضان فعال هستند
جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۴
کد خبر: 83569
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲

دو استفتا از آیت الله خامنه‌ای درباره نماز و غیبت کردن

امام خامنه‌ای، پاسخ دو استفتا در مورد نحوه جبران غیبت و تغییر نیت نماز را اعلام فرمودند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  مشرق، غیبت کردن از افراد مفسده‌های بسیاری برای ما به همراه دارد که هم در این دنیا و هم در عالم برزخ و قیامت موجب عذاب و گرفتاری‌هایی خواهد شد. بنابراین بهترین راه آن است که ضمن پرهیز از هر نوع غیبت کردن و گوش دادن به غیبت دیگران و اصلاح سبک زندگی خود بر اساس آموزه‌های اسلامی، درصدد جبران این گناه برآییم.

بر این اساس، پایگاه مجازی فقه و احکام رهبری، پاسخ دو استفتا در مورد نحوه جبران غیبت و تغییر نیت نماز از مقام معظم رهبری را اعلام و منتشر کرده است.

نحوه جبران غیبت

سؤال: اگر در مورد شخصی غیبت کرده باشیم، آیا می‌توان با اهدای ثواب اعمال مستحبی و واجب، گناه آن را جبران کنیم؟

جواب: اهدای ثواب اعمال کافی نیست؛ بلکه اگر زنده است و طلب حلالیت از او ممکن هست و مفسده ندارد، باید از او حلالیت بطلبید و اگر در قید حیات نیست یا طلب حلالیت از او امکان ندارد، برایش استغفار کنید.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , رهبر , امام خامنه‌ای , آیت الله خامنه‌ ای , نماز جمعه تهران , ستادهای نماز جمعه‌ کشور , سبک زندگی ,

تغییر نیت نماز

سؤال: آیا تغییر نیت نماز از واجب به مستحب همیشه جایز است یا فقط برای رسیدن به جماعت؟

جواب: عدول از نماز واجب به نماز مستحبی فقط در دو مورد جایز است:

اول: نماز ظهر روز جمعه برای کسی که قرائت سوره جمعه را فراموش کرده و مشغول سوره دیگری شده و به نصف رسیده یا از آن گذشته است؛ در این صورت می‌تواند نیت کند نمازش نافله باشد و نماز را تمام کند و نماز طهرش را با سوره جمعه بخواند.

دوم: موردی که شخص نماز واجب را شروع کند و نماز جماعت بر پا شود و بترسد به جماعت نرسد. در این صورت می‌تواند نمازش را نافله قرار دهد و نماز را دو رکعتی تمام کند تا به جماعت برسد.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , رهبر , امام خامنه‌ای , آیت الله خامنه‌ ای , نماز جمعه تهران , ستادهای نماز جمعه‌ کشور , سبک زندگی ,

captcha