ایرادات رویه جدید وزارت صنعت برای تأمین فولاد قطعه سازان/اتمام موجودی سازندگان تا خرداد آثار اقتصادی توافقنامه ایران و چین از دیدگاه یک اندیشکده آمریکایی روند غنی‌سازی ادامه دارد/ سیستم برق نطنز وصل شده است خیال استقلالی‌ها بابت کرونا راحت شد امسال احتمالا کم‌بارش‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر خواهد شد/ وضعیت ذخایر سدها آنچنان وخیم نیست تست کرونای پرسپولیسی‌ها منفی شد وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیون تومان شد شرط برگزاری مراسم احیاء در شب­های قدر / برگزاری نماز جماعت در شهرهای آبی بلامانع است اوضاع کرونایی کشور بدتر از قرمز و به سیاه نزدیک است/ بسیاری از مردم آبی فکر می‌کنند ستاد گرامیداشت مناسبت های دفاع مقدس استان مرکزی تشکیل شد
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۸
کد خبر: 83401
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۱
دیارآفتاب بررسی می کند؛

علت اعتراضات روزهای اخیر مردم روستای «راوه» چه بود/ مردم و محیط زیست، معترض به تاسیس معدن مس در نزدیکی روستا

چند روز گذشته ویدئو هایی در فضای مجازی از اعتراض اهالی روستای راوه (از توابع شهرستان دلیجان) به احداث معدن مس در نزدیکی روستا منتشر شده است. دیارآفتاب برای پیگیری موضوع گفتگویی با دهیار این روستا ترتیب داده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ راوه، روستایی از توابع شهرستان دلیجان استان مرکزی است که جمعیتی حدودا 3هزار نفری دارد. چند روز گذشته ویدئو هایی در فضای مجازی از اعتراض اهالی این منطقه به احداث معدن مس در نزدیکی روستا منتشر شده است. دیارآفتاب برای پیگیری موضوع گفتگویی با دهیار این روستا ترتیب داده است که مشروح آن را در ذیل مطالعه می کنید.

سلمانی دهیار روستای راوه از توابع شهرستان دلیجان در گفتگو با دیارآفتاب، در خصوص اعتراضات چند روز گذشته مردم این روستا جهت جلوگیری از احداث معدن مس در نزدیکی آنجا، گفت: این معدن در سال 1383 مجوز اکتشاف گرفته است ولی با توجه به فاصله بسیار کم(200-300 متر) با مزارع مردم روستا و فاصله حدودا 5کیلومتری با روستا و تخریب های زیست محیطی که به بار می آورد، اعتراض مردم منطقه را به همراه داشته است.

وی علت اصلی اعتراضات مردم روستا را آلودگی زیست محیطی معدن دانست و گفت: بنا بر شنیده ها در جداسازی مس از ناخالصی ها، از اورانیوم استفاده می شود و همین باعث می شود تا هوای منطقه تا چند ده کیلومتر آلوده شود.

سلمانی افزود: با توجه به اینکه راوه زیر مجموعه محیط زیست استان قم محسوب می شود، در سال 1392 محیط زیست قم منطقه ما (منطقه پلنگ دره) را حفاظت شده اعلام کرده است و همین باعث شده تا محیط زیست هم نسبت به احداث این معدن معترض باشد چرا که احداث آن را مغایر با قوانین منطقه محافظت شده می داند.

دهیار راوه با بیان اینکه کارخانه سیمان در نزدیکی روستا قرار دارد و در زمان تاسیس آن توافق شد که یک درصد فروش آن به منطقه تعلق بگیرد، گفت: ولی پس از تاسیس و فروش محصول کارخانه، این اتفاق نیفتاد و مردمی که برای تاسیس کارخانه سیمان مشتاق بودند با این عدم پایبندی به توافق صورت گرفته، بدبین شدند و الان هم با توجه به تغییر نام معدن مس، نسبت به احداث این معدن هم بدبین شده و معترض اند. در حال حاضر هم عدم پایبندی به توافق صورت گرفته و  تجربه بدی که اهالی منطقه نسبت به کارخانه سیمان دارند باعث شده تا اعتراضات نسبت به احداث معدن مس بیشتر شود.

وی افزود: اعتراضات مردمی حدود یک هفته قبل (اواخر بهمن ماه) با ورود ماشین های حفاری معدن به منطقه به اوج خود رسید و مردم با تجمع در نزدیکی معدن خواستار توقف حفاری شدند. پس از آن نیز برای پیگیری مطالبات خود، با در دست داشتن پلاکارد هایی به تهران رفته و در مقابل ساختمان قوه قضائیه خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند. پس از این اعتراض قرار شد کارشناس قوه قضائیه به همراه کارشناس محیط زیست به راوه آمده و موضوع را از نزدیک پیگیری کنند که فعلا این اتفاق نیفتاده است.

سلمانی با اشاره به بازداشت شدن نیروهای محیط زیست و تعدادی از اهالی منطقه در جریان اعتراضات مردمی، گفت: این بازداشت ها که به دستور دادستان دلیجان انجام شد، باعث شد تا تشنج در میان اهالی منطقه بیشتر شود.

وی با اشاره به توافقی که سال 1386 با مالک معدن انجام شد، گفت: مالک این معدن موافقت کرد اسم معدن به نام "راوه" باشد ولی در حال حاضر این معدن "دالی دلیجان" نامگذاری شده است.

دهیار راوه با بیان اینکه سرمایه گذار این معدن در توافقات اولیه این قول را داد که برای احداث این معدن نظر اهالی منطقه را جلب کند، تشریح کرد: متاسفانه این اتفاق رخ نداده و این عدم توافق با اهالی منطقه در کنار خطراتی که احداث معدن برای منطقه و روستای راوه ایجاد می کند باعث شده تا روستاییان به این موضوع معترض باشند.

سلمانی با اشاره به مشکل مشابهی که در معادن مس وجود دارد، گفت: در بازدیدی که از معادن مس کرمان داشتم متوجه شدم که در آن جا هم مردم منطقه اعتراضاتی داشتند. با توجه به اینکه تعداد 30پروانه چرای دام در منطقه راوه داریم، زمانی که معدن احداث شود یک سری از مراتع از بین می روند؛ همچنین به علت حفاری 400 تا 500متری زمین، آب های زیر زمینی و سطحی منطقه نیز تاثیر قرار می گیرد. در واقع با توجه به اینکه احداث این معدن مشکلات زیادی را برای مردم منطقه به وجود می آورد ولی متاسفانه هیچ پیش بینی خاصی نشده که چه نفعی به مردم منطقه می رساند.

سلمانی با بیان اینکه مسئولین نباید بخاطر اشتغال اهالی منطقه در کارخانه سیمان، منتی بر سر مردم روستا بگذارند، گفت: این حداقلی ترین حق اهالی منطقه است که از کارخانه ای که در نزدیکی آنان فعالیت می کند، نفعی هم به آنان برسد و این منت گذاشتن ها مردم را آزرده خاطر می کند.

وی با بیان اینکه فعلا احداث این معدن متوقف شده است تا رسیدگی ها صورت پذیرد، گفت: پس از اعتراضات مردمی به احداث این معدن، دستور توقف ساخت و ساز آن صادر شده تا بازرسی ها انجام شود و مجوز های لازم اخذ گردد. قرار است جلسه ای بین اهالی و سرمایه گذار در فرمانداری دلیجان برگزار شود تا به نتیجه ای برسیم.

انتهای پیام/

captcha