برنامه های دفاع مقدس و مقاومت با شعار «ما مقتدریم» برگزار می شود ضمانت استحکام نظام حضور گسترده مردم در انتخابات است حیات سردار حجازی سرشار از مجاهدت در راه اسلام بود بازیکنانی که برای اتلتیکو مادرید ارزشی قائل نمی‌شدند + عکس آقای روحانی! مشکلات را حل نکنید! بلکه وضعیت را به سال 92 باز گردانید صعود چشمگیر استقلال و پرسپولیس در رنکینگ جهانی ۳۱ اردیبهشت؛ پایان دوران آموزشی مقطع ابتدایی/ آموزش مجازی بعد از کرونا تداوم دارد تمام احتمالات دربی آسیایی/ استقلال و پرسپولیس در چه صورت به مصاف یکدیگر می روند؟ دولت هزار تومان«جایزه سرعت در تحویل»به نرخ تضمینی گندم اضافه کرد یک روز سیاه دیگر در استان مرکزی رقم خورد/ فوت  ۱۸ نفر و شناسایی ۸۳۷ بیمار جدید کرونایی
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۴
کد خبر: 83371
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹

ظریف: قانون توقف پروتکل الحاقی از صبح امروز اجرایی شد/ هیچ نشست رسمی با آمریکا نخواهیم داشت

وزیر امور خارجه گفت: آنچه صالحی با آژانس توافق کرد، یک موفقیت بود و اگر دوستان مجلس مصوبه شورای امنیت ملی را دیده بودند، آن رفتار غیرلازم در مجلس انجام نمی‌شد، اگر ضمیمه را بخوانند هیچ چیز مشکوکی نیست.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه همایش مطالبات حقوقی بین‌المللی دفاع مقدس که صبح امروز در محل باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: از صبح امروز قانون متوقف کردن اجرای پروتکل الحاقی اجرا شده است ما در تاریخ 27 بهمن رسما به آژانس اعلام کردیم از پنج اسفند این اقدام انجام خواهد گرفت.

وی افزود:گروسی به ایران امد برای اینکه ترتیباتی برای اطمینان از اجرای قانون داشته باشیم این ترتیبات با ایشان به توافق رسیدیم ترتیبات هم اصلش این است بنوارهایی که از برنامه ما ضبط می شود، هیچگاه به صورت زنده برای آژانس فرستاده نمی شود و در ایران نگهداری می شود.

وزیر امور خارجه گفت: اجرای پادمان ادامه پیدا میکند پادمان تعهد ایران است قانون مجلس نیز اجازه فراتر از پادمان را نمی دهد این به معنای این است که همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می کند معنیش این نیست که همکاری ایران با آژانس متوقف می‌شود قانون مجلس نیز چنین چیزی را نخواسته همکاری ایران با آژانس ادامه پیدا می‌کند اما این همکاری فراتر نخواهد رفت.

وی افزود: با کشورهای مختلف 4 به اضافه یک، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها از ماه‌ها قبل گفتگو داشتیم البته بحث کاهش تعهدات بر مبنای ماده 36 برجام دو ساله خورده ای است شروع شده، انجام شده قانون مجلس نیز به اطلاع همه رسیده و گفتیم به محض اینکه انها تعهدات خودشان را اجرا بکنند، برخواهیم گشت اروپا نیز بر خلاف آنچه گفته می سود تعهدات خودشان را اجرا نکردند.

ظریف بیان کرد: برجام صرف امضای یک کاغذ نیست. اگر یک چیزی را اروپایی‌ها امضا کردند اما همه شرکتهایشان از ایران رفتند و هیچ اقدامی نکردند، یعنی نقض تعهد کردند انها حتما تعهداتشان را در برجام عمل نکردند علاوه بر برجام یازده تعهد کردند. ان تعهدات را هم اجرا نکردند اینستکس جزو ان یازده تعهد نبود. مقدمه ای برای ان یازده تعهد بود که در ان مورد هم موفق نشدند.

وی خطاب به غربی ها گفت: جای طرفین را عوض نکنید خاطی اروپا و امریکاست کسی که به حقوق بین الملل تجاوز گرده امریکاست اگر میخواهند برگردند باید روش ترامپ را متوقف کنند اگر ادعا دارند دارند که روش ترامپ شکست خورده است باید روشش را متوقف کنند آن وقت ما هم اقداماتمان را برخواهیم گرداند.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: متاسفانه ما یک مشکلی پیدا گردیم که همه مسائل را با زاویه سیاسی میبینیم آنچه دکتر صالحی با اژانس توافق کروند یک مکفقیت دیپلماتیک بی‌نظیر بود.

وی در خصوص توافق اخیر با آژانس گفت: دکتر صالحی با شجاعت با توانمندی و با اتکای به این ملت انجام دادند اگر دوستان ما در مجلس روز قبل را نگاه کرده بودند، هماهنگی‌هایی که شده نگاه کرده بودند همانطور که در بیانیه دولت امده است. اگر مصوبه 25 بهمن شورای عالی امنیت ملی را نگاه کرده بودند که برمبنای ان مصوبه در روز 27 بهمن نامه توقف پروتکل الحاقی رو زدیم و براساس همان مصوبه از گروسی دعوت شد اگر همه این‌ها را نگاه کرده بودند ان رفتار کاملا غیرلازم که دیروز در مجلس انجام شد انجام نمی شد. این را به حساب این میگذاریم چون تحولات بسیار سریع اتفاق افتاده بود اطلاع نداشتند و نخوانده بودند. اگر ضمیمه را خوانده بودند هیچ چیز مشکوکی نیست.

وی ادامه داد: دوستان ما از زمان برجام حرف هایی را دنبال کردند که ضمیمه محرمانه دارد. هرچه است در برجام است ما متن برجام را در اختیار همه گذاشتیم.

او همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص طرح ادعاهایی مبنی بر نشست با آمریکا گفت:  در مورد یک نشست غیررسمی که آمریکا عضو نباشد و دعوت بشود در حال بررسی هستیم. نشست رسمی نخواهیم داشت چون امریکا عضو برجام نیست

انتهای پیام/

captcha