نتانیاهو: مقابله با ایرانِ هسته‌ای وظیفه بزرگ ماست ایرادات رویه جدید وزارت صنعت برای تأمین فولاد قطعه سازان/اتمام موجودی سازندگان تا خرداد آثار اقتصادی توافقنامه ایران و چین از دیدگاه یک اندیشکده آمریکایی روند غنی‌سازی ادامه دارد/ سیستم برق نطنز وصل شده است خیال استقلالی‌ها بابت کرونا راحت شد امسال احتمالا کم‌بارش‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر خواهد شد/ وضعیت ذخایر سدها آنچنان وخیم نیست تست کرونای پرسپولیسی‌ها منفی شد وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیون تومان شد شرط برگزاری مراسم احیاء در شب­های قدر / برگزاری نماز جماعت در شهرهای آبی بلامانع است اوضاع کرونایی کشور بدتر از قرمز و به سیاه نزدیک است/ بسیاری از مردم آبی فکر می‌کنند
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۹
کد خبر: 83355
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۷
کارشناس مسائل دینی:

صبر و حلم باعث تبلور عزت در حضرت زینب(س) شد

حجت‌الاسلام قربانی، گفت: صبر و حلم تبلوری از عزت‌مداری حضرت زینب(س) است، با اینکه مصیبت دیده و سختی کشیده بود ولی در دربار یزید و در دربار عبیدالله چنان با صلابت به روشنگری می‌پردازد و طومار سفاکان را به هم می‌پیچد.

به گزارش دیار آفتاب؛ حجت الاسلام محمود قربانی، کارشناس دینی در گفتگو با فراهان خبر با اشاره به فضایل و ویژگی های حضرت زینب(س) گفت: حضرت زینب(س) یکی از الگوهای طراز اسلامی همچون مادر بزرگوارشان حضرت زهرا(س) می باشند که در وضعیت های مختلف قبل از کربلا، روز عاشورا و در زمان اسارت، موقعیت شناس خوبی بودند.

وی افزود: امام حسین(ع) پدیدآورنده نهضت بود، ولی ادامه دهنده آن خواهرش حضرت زینب(ع) شد.

قربانی اظهارکرد: انتخاب های سازنده ایشان از جمله دفاع از ولایت، مدیریت ۸۴ زن در اسارت، معرفت شناسی نسبت به امام زمان خود، آسیب شناسی عاشورا و ایجاد خطابه در بین مردم به دلیل عدم تشخیص حق از جانب مردم، نشان دهنده این مطلب است که ایشان بعنوان یک زن در متن حوادث مهم تاریخی قرار داشته است.

کارشناس دینی گفت: پنج تن آل عبا(ع)، معلمان و اساتید حضرت زینب (س) بودند و ایشان از هر یک از این معلمان بزرگوار به صفاتی متصف شد، از پیامبر اکرم (ص) فهم و عقل و درایت را گرفت و عقیله ی بنی‌هاشم شد.

وی افزود: امام سجاد(ع) درباره ی ایشان فرمود: [اى زینب!] تو، بحمداللّه، عالمى هستى که نزد کسى تعلیم ندیدى و دانایى هستى که نزد کسى نیاموختى.

قربانی اظهار کرد: حضرت زینب(س) از امیر‏المؤمنین(ع) شجاعت را به ارث برد، ابن زیاد ملعون پس از آوردن اهل بیت امام حسین(ع) به شام، شروع به زخم زبان زدن کرد، هر کسی در مقابل ابن زیاد می‌خواست حرف بزند، لکنت زبان می‌گرفت، اما حضرت زینب (س) با صلابت فرمود: «ستایش خدای را که ما را به وجود پیامبرش گرامی داشت و ما را از پلیدی پاک کرد، به درستی که فاسق رسوا می‌شود و فاجر دروغ می‌‌گوید و او غیر از ماست و ستایش مخصوص خداست».

کارشناس دینی گفت: حضرت زینب (س) عفت و حیا را نیز از مادرشان حضرت فاطمه(س) صبر را از برادرشان امام حسن(ع) و عزت را از حضرت سیدالشهدا(ع) به ارث برد، لذا ایشان شبیه‌ترین شخص به برادرشان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بودند.

وی در مورد مقام صبر و حلم وجود مقدس حضرت زینب(س) خاطرنشان کرد: صبر و حلم تبلوری از عزت‌مداری ایشان است، با اینکه مصیبت دیده و سختی کشیده بود ولی در دربار یزید و در دربار عبیدالله چنان با صلابت به روشنگری می‌پردازد و طومار سفاکان را به هم می‌پیچد.

انتهای پیام/

captcha