پشت پرده کاهش ۷ میلیارد دلاری صادرات ایران از نظر همتی/ پای وزیر اقتصاد در میان است؟ روز خوب طلا در معاملات امروز اعلام بهترین بازیکنان هفته اول لیگ قهرمانان آسیا / 3 بازیکن از استقلال نادر دست نشان دار فانی را وداع گفت واکسن داخلی در درخشان‌ترین شرایط قرار دارد/ برخی تصور می‌کنند واکسن در دنیا سرریز شده است جزئیات واریز باقیمانده سود سهام عدالت؛ پرداخت بزودی دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یافتند ارتش و سپاه اجازه نخواهند داد امنیت کم‌نظیر میهن اسلامی متزلزل شود علت جالب اولین حمله محمد خاتمی بعد از ۸ سال به دولتی که برایش تکرار کرد/ منافع هم حزبی ها سکوت حامی اصلی روحانی را شکست 46 گروه نظارت بهداشتی دامپزشکی مرکزی در ماه رمضان فعال هستند
جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۸
کد خبر: 83306
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
آصفری در واکنش به توافق آژانس با سازمان انرژی اتمی؛

دولت حق هیچ توافقی خلاف مصوبه مجلس را ندارد/ دادن فرصت سه ماهه خلاف قانون اقدام راهبردی لغو تحریم ها است

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب گفت: توافق دیشب آژانس با سازمان انرژی اتمی مبنی بر دادن فرصت سه ماهه خلاف مصوبه مجلس است و طبق ماده هشت و نه مصوبه مجلس اجرا نکردن مصوبه جرم است.

به گزارش دیار آفتاب؛ در حالی که روز پنجم اسفندماه بر اساس موعد مقرر در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، دولت می باید فرآیند اجرای پروتکل الحاقی در رابطه با برنامه هسته ای کشور را متوقف کند اما روز گذشته طی سفر یکروزه  مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران و اخبار منتشر شده از نشست وی با مسئولان سازمان انرژی اتمی به نظر می رسد دولت تنها 2 روز مانده ضرب الاجل ایران برای خروج از پروتکل الحاقی با آژانس به توافقاتی رسیده است که با اصل قانون مصوب مجلس در تناقض است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان و ترک ایران در پیامی توییتری در رابطه با این سفر تاکید کرد: «به توافق فنی موقتی با ایران دست یافتیم. نتایج خوب و معقولی در گفت‌وگو‌ها با ایران محقق شد.»

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از این دیدار نوشت: «بازرسی‌های آژانس به مدت ۳ ماه دیگر ادامه می‌یابد.»

همچنین پس از پایان سفر گروسی بیانیه مشترکی از سوی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شد که جزئیات ان به شرح زیر است:

سازمان، آژانس را مطلع نمود که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی تحت عنوان "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران"، اجرای اقدامات داوطلبانه ایران، آنگونه که در برجام آمده است، را از۵ اسفند ۱۳۹۹ متوقف خواهد کرد که با توجه به تداوم فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت آژانس، سازمان و آژانس نسبت به موارد زیر توافق حاصل شد:

۱. ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقت نامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.

۲. یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به موجب آن آژانس به فعالیت‌های ضروری راستی آزمایی و نظارت خود (طبق فهرست فنی پیوست) برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد.

۳. مرور منظم این تفاهم فنی با هدف اطمینان از حصول به اهداف آن.

بر این اساس؛ اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی به طور کامل متوقف شده و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می‌شود.

طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی‌گردد.

مقصود از تداوم راستی آزمایی و نظارت ضروری، این است که ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نطارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت و در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند. چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

و به دلیل ملاحظات حفاظتی و ضرورت پنهان ماندن مکان تاسیسات کلیدی ایران، پیوست بیانیه که شامل فهرست این تاسیسات است، محرمانه خواهد ماند.

توافق آژانس با سازمان انرژی اتمی مبنی بر دادن فرصت سه ماهه خلاف قانون است

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در مجلس در واکنش به توافقات حاصل شده بین سازمان انرژی اتمی و آژانس طی توییتی نوشت: «دولت حق هیچ توافقی خلاف مصوبه مجلس مبنی بر ملزم کردن غرب به برداشتن تحریم ها در زمان مقرر شده مجلس ندارد. توافق دیشب آژانس با سازمان انرژی اتمی مبنی بر دادن فرصت سه ماهه خلاف مصوبه مجلس است و طبق ماده هشت و نه مصوبه مجلس اجرا نکردن مصوبه جرم است.»

انتهای پیام/

captcha