پشت پرده کاهش ۷ میلیارد دلاری صادرات ایران از نظر همتی/ پای وزیر اقتصاد در میان است؟ روز خوب طلا در معاملات امروز اعلام بهترین بازیکنان هفته اول لیگ قهرمانان آسیا / 3 بازیکن از استقلال نادر دست نشان دار فانی را وداع گفت واکسن داخلی در درخشان‌ترین شرایط قرار دارد/ برخی تصور می‌کنند واکسن در دنیا سرریز شده است جزئیات واریز باقیمانده سود سهام عدالت؛ پرداخت بزودی دانشمندان ایرانی به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یافتند ارتش و سپاه اجازه نخواهند داد امنیت کم‌نظیر میهن اسلامی متزلزل شود علت جالب اولین حمله محمد خاتمی بعد از ۸ سال به دولتی که برایش تکرار کرد/ منافع هم حزبی ها سکوت حامی اصلی روحانی را شکست 46 گروه نظارت بهداشتی دامپزشکی مرکزی در ماه رمضان فعال هستند
جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۱
کد خبر: 83304
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
کارشناس مذهبی:

ولادت امام جواد(ع) یک روز پربرکت و شادی برای همه مؤمنین است/ شاگردان امام محمدتقی(ع) اقدامات اثرگذاری برای گسترش معارف دینی انجام دادند

شریفی اظهار کرد: حضرت امام جواد (ع) از سال ۲۰۳ تا ۲۲۰ هدایت امت مسلمان را عهده‌دار بودند که شاگردان تربیت‌شده در طی این مدت توانستند اقدامات بسیار اثرگذار و مؤثری برای گسترش علوم و معارف دینی انجام دهند.

حجت الاسلام مصطفی شریفی کارشناس مذهبی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به میلاد باسعادت نهمین امام شیعیان حضرت جوادالائمه (علیه‌السلام) گفت: روز ولادت باسعادت امام جواد(ع) یک روز پربرکت و شادی برای همه مؤمنین است چراکه با آمدن این امام مهربانی‌ها، قلب حضرت ثامن‌الحجج(ع) شاد شد و قطعاً این روز برکات فراوانی برای جهان داشته و خواهد داشت.

وی افزود: دوره امام جواد(ع) یکی از دوره‌های حساس برای تاریخ اسلام و جامعه تشییع است که از اهمیت خاصی برخوردار است چراکه حضرت با وجود سن کم هدایت امت اسلامی را بر عهده گرفتند و علیرغم وجود محدودیت های بسیار شدید توانستند بیش از ۱۱۴ شاگرد را تربیت کنند.

شریفی اظهار کرد: حضرت امام جواد (ع) از سال ۲۰۳ تا ۲۲۰ هدایت امت مسلمان را عهده‌دار بودند که شاگردان تربیت شده در طی این مدت توانستند اقدامات بسیار اثرگذار و مؤثری برای گسترش علوم و معارف دینی انجام دهند که یکی از زبده‌ترین شاگردهای امام جواد(ع) عبدالعظیم حسنی (ع) است که زحمات و اقدامات اثرگذار ایشان زبان زد جوامع اسلام است.

وی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین میراثی که در ماه رجب شیعیان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند مناجات ده‌گانه‌ای است که از امام جواد (ع) نقل‌شده و مرحوم شیخ عباس قمی آن‌ها را از منابع شیعه و اهل سنت روایت کرده‌ که مفاهیم بلند و عمیقی دارد و توصیه می‌شود این دعا حتماً در این ایام به آن توجه شود.

کارشناس مذهبی اضافه کرد: یکی از فرازهای دعایی که از امام جواد(ع) نقل‌شده دعا برای رفع ظلم و ستم از دنیای اسلام و جهان و دور کردن سایه بدی‌ها و دشمنی‌ها از مسلمانان است که با توجه به شرایط توصیه توجه به این ادعیه تأکید می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم دوران امامت امام جواد(ع) را با دوران پیامبری حضرت عیسی(ع) در دوران طفولیت مقایسه ای کنیم می توانیم نتیجه بگیریم امامت امام جواد(ع) در دوران کودکی یک کرامت بزرگ محسوب می شود،گفت: می توان آن را حقانیت مکتب دوازده امامی در بین مذاهب مختلف شیعی محسوب کنیم که از این جهت سیره امام جواد(ع) بسیار حائز اهمیت است.

شریفی تأکید کرد: وجود نورانی امام جواد(ع) از دو بعد برای شیعیان یک امتحان سخت محسوب می شود چراکه هم ولادت ایشان و هم به امامت رسیدن در سنین کودکی یک امتحان بزرگ بود که البته خیلی از افراد در آن زمان از این امتحان مردود شدند.

وی بیان کرد: اگرچه پس از امامت امام جواد(ع) مناظرات علمی امام با افراد مختلف و پاسخگویی به مراجعین سبب روشن شدن مقام علمی ایشان برای همگان شد و خیلی از افرادی که بازگشته بودن برگشتند و یکی از مهمترین برکات امامت حضرت جواد(ع) از بین رفتن فرقه های انحرافی نه امامی یا ده امامی بود.

کارشناس مذهبی گفت: بعد از امامت امام جواد(ع) و فعالیت های بسیار اثرگذار ایشان در راستای ترویج مکتب دین اسلام همه معتقدین به امام هشتم و نهم، به دوازده امام اعتقاد دارند و این برکت بسیار مهمی بود که برای جامعه شیعه به ارمغان آمد.

وی خاطر نشان کرد: در ایام با سعادت ماه رجب و ولادت امام جواد(ع) تأمل و اندیشیدن در زندگی سراسر تلاش و مبارزه امام جواد (ع) و همچنین نوع مدیریت های حضرت از بدو امامت تا لحظه شهادت برای همه ما درس است که باید به آن توجه ویژه ای داشت و از این فرصت بسیار ارزشمند به خوبی استفاده کرد.

انتهای پیام/

captcha