وزیر ارشاد: تدوین لایحه نظام جامع رسانه‌‌ای در کشور/ اختصاص ۲۴ هزار واحد مسکونی به اهالی رسانه جزییات طرح فروش اینترنتی کالاهای اساسی/ چگونگی فروش مرغ و لبنیات پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی به سرپرستان خانوار در صورت ابتلا به کرونا ملت ایران به چیزی کمتر از لغو همه تحریم‌ها تن نمی‌دهند/ روحیه ظلم‌ستیزی در جان مردم زنده است/ شعار مرگ بر آمریکا باقی ست آمریکایی‌ها نقض عهد کردند و به آنها باج نخواهیم داد/ دانشجویان بن بست های پیش رو را بگشایند اولتیماتوم عجیب سازمان لیگ؛ اجازه تبلیغات محیطی ندهید، دربی لغو می‌شود! تأمین اجتماعی سهامدار هپکو یا طلبکار؟/ هزینه ی تهاتر بدهی ها را با انتقال اموال تسویه کنید! شمارش معکوس برای حذف نسخه های کاغذی امیرعبداللهیان: اگر غرب جدیت نشان دهد، توافق خوب در دسترس است سردار سلیمانی:با استفاده از ظرفیت‌‌های داخلی بر مشکلات اقتصادی چیره خواهیم شد
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۷
کد خبر: 82801
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
یادداشت؛

42 سال جریان تحریف رسانه‌ای علیه انقلاب اسلامی

در واقع تحریف، اصلی‌ترین شیوه عملیات راهبردی و رسانه‌ای دشمن در طول انقلاب اسلامی علیه نظام جمهوری اسلامی بوده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به موازات جریان تحریم  یک جریان تحریف وجود دارد. تحریف یعنی  واژگون نشان دادن واقعیّات، چه واقعیّات کشور ، چه واقعیّات مرتبط با کشور. هدف از این تحریف دو چیز است، یکی ضربه به روحیه‌ی مردم و دیگری آدرس غلط دادن برای رفع مشکل تحریم و دشمن با این دو هدف کار می کند.

در واقع  تحریف، اصلی ترین شیوه عملیات راهبردی و رسانه ای دشمن در طول انقلاب اسلامی علیه نظام جمهوری اسلامی بوده است. بررسی شیوه‌ها و عملیات روانی رسانه ای دشمن در سالهای اخیر در حوزه جنگ روایتها که اصلی ترین عرصه نبرد نظام اسلامی با نظام غرب است نشان می دهد، الگوی عملیات روانی ای که دشمنان به ویژه آمریکا در حال حاضر علیه جمهوری اسلامی ایران به کار گرفته است در قالب پروژه تحریف دنبال می شود که مبتنی برتصویرسازی غلط و منفی از جمهوری اسلامی برای مردم ایران و جهان است و از طرف دیگر تصویرسازی مثبت از آمریکا و غرب(دشمن) را برای مردم ایران دنبال می کند.

امروز نقشه‌ی دشمن این سه چیز است: فشار اقتصادی، فشار روانی، و فشار عملی و هدف هر سه نوع فشارهای دشمن، سیطره‌ بر کشور عزیز ما ایران است. همچنان‌که بر بعضی از کشورهای روسیاه منطقه سیطره و تسلّط دارد. فشار روانی خیلی نکته‌ی حائز اهمیتی است. نقاط قوّت جمهوری اسلامی را، نقاط قوّتی که برای کشور و برای ملّت مایه‌ی اقتدار و مایه‌ی تقویت است هدف گرفته اند و آنها را در تبلیغات و در برخوردها به‌عنوان نقاط چالش‌آفرین معرّفی میکنند تا بتوانند ملّت ایران را نسبت به آنها دلسرد کنند. بطور کلی  نقشه جریان تحریف را اینگونه می توان تشریح کرد: در الگوی اصلی: تصویرسازی غلط و منفی از انقلاب اسلامی و نظام اسلامی از یک طرف و تصویرسازی مثبت از غرب و آمریکا از طرف دیگر که در هر دو روش ، القاء و تأثیر بر افکار مردم و مسئولین ایران و مردم  منطقه و دنیا  وجود دارد.

می توان ناکارآمد نشان دادن نظام اسلامی را به عنوان هدف کوتاه مدت و ایجاد نا امیدی و بی اعتمادی در مردم نسبت به انقلاب و مخدوش کردن الگوی حکومت اسلامی را در نگاه مردم دنیا از اهداف میان مدت جریان تحریف دانست. همچنین در خصوص اهداف بلند مدت نیز می توان به اجبار نظام جمهوری اسلامی ایران به تغییر رفتار هم در حوزه داخلی و هم در منطقه و جهان اشاره کرد.

اگر بخواهیم به محورهای محتوایی جریان تحریف اشاره کنیم می توان موارد زیر را مورد بررسی قرار داد:

۱- نقطه ضعف نشان دادن نقاط قوت جمهوری اسلامی

الف- ثبات سیاسی و استحکام ساختاری را ، محافظه کاری جلوه می دهند.

ب- مردم سالاری را با  ادعای تقلب و مهندسی بودن انتخابات زیر سؤال می برند.

ج- وحدت ملی و مذهبی را با برجسته سازی اختلافات قومیتی و مذهبی و ایجاد دوقطبی تضعیف می کنند.

د- پیشرفت‌های علمی و صنعتی در حوزه های هسته ای و موشکی را با موضوع برجام و ربط دادن آن با معیشت مردم، کمرنگ می کنند.

ه- پایبندی نظام به مبانی و آرمان‌های انقلاب را هزینه زا و مانع پیشرفت معرفی می کنند.

۲- برجسته سازی نقاط ضعف جمهوری اسلامی

الف- مشکلات اقتصادی و معیشتی را با  برجسته سازی نقاط منفی گزارشات نهادهای بین المللی درباره اقتصاد ایران و عدم پوشش نقاط مثبت، بزرگ جلوه می دهند.

ب- فسادهای موردی در حوزه های اقتصادی و اداری را فساد سیستمی و ساختاری جلوه می دهند.

ج- برخی تبعیض ها و بی عدالتی ها را فراگیر و یکپارچه جلوه می دهند.

د- مشکلات و مفاسد اخلاقی را بزرگنمایی می کنند.

مقابله با جریان تحریف

برای رسیدن به راهکارهای رسانه ای و راهبردی مقابله با جریان تحریف، باید اول ابعاد محاصره تبلیغاتی دشمن و شگردهای آن را بدانیم و دوم  به وسیله ارائه وضعیت واقعی دشمن، با جریان تحریف مبارزه کنیم.

بنابراین باید در فاز اول مبارزه با جریان تحریف، رسواسازی رسانه‌های معاند و بیان مصادیق دروغ هایی که جهت تصویرسازی‌های غلط استفاده می‌کنند، صورت گیرد. تصویرسازی‌ها و دروغ‌هایی مانند: ادعای تقلب در انتخابات ۸۸ - ماجرای ۶۳ حساب قوه قضائیه. همچنین تصویرسازی‌های غلط از شخصیت‌ها و ترور شخصیت‌های ارزشمند و مؤثر مانند تخریب چهره‌های برجسته. برجسته کردن و خارج کردن آنها از حوزه مرجعیت افکار عمومی و شخصیت‌سازی از افراد بی‌اصالت و اراذل و اوباش و مرجع سازی از عناصر ناصالح. همچنین عدم انعکاس امواج عظیم گرایش جوانان و نسل های جدید ایرانی به دین و برنامه های معنوی محرم و رمضان و اعتکافها و راهیان نور و صف بلند داوطلبان دفاع از حرم و… . کوچک شماری این واقعیتها از سویی و دامن زدن به هر اخبار بد در مورد ناهنجاری های اخلاقی بعضی جوانان و تعمیم آن به کل نسل جدید از سوی دیگر، جهت اثبات ادعای مخالفت نسل نو با ارزش‌های انقلاب اسلامی در دستور کار جریان رسانه ای دشمن بوده است.  انتشار گسترده همزمان پیام های گزینشی در همه شبکه ها و رسانه ها و بایکوت گزینشی و ایجاد تفرقه افکنی های مذهبی و قومی و سیاسی و همچنین  شاخص سازی های غلط و قضاوت ایران براساس شاخص های نادرست ظالمانه مانند آزادی فساد جنسی، سازش با زور گویان بین المللی،  پذیرش لیبرالیسم و وادادگی فرهنگی و نهایتاً ناکارآمد جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی، از دیگر مواردی است که باید در فاز اول مبارزه با جریان تحریف در مقابل آن ایستاد.

سپس در فاز دوم مبارزه با جریان تحریف به وسیله ارائه وضعیت واقعی دشمن، می توان به نتایج مثبتی دست یافت. واقعیاتی چون فروپاشی نظری و شکست کامل جنبه های تئوریک با توقف ۶۰ساله ایده پردازی نوآورانه در اندیشه نظری غرب، ناتوانی در پاسخ به پدیده های جدید، فروپاشی عملی آمریکا و اروپا در ابعاد اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و وضعیت رو به احتضار غرب مانند: ۲۲هزار میلیارد دلار بدهی خارجی آمریکا که سالانه هزار میلیارد به آن افزوده می شود و براساس برآورد کاخ سفید در سال ۲۰۳۰ به ورشکستگی کامل اقتصاد آمریکا می انجامد، شکست کامل طرح جهانی سازی آمریکا و مجبور شدن این کشور به زیر پا گذاشتن کامل اصول اقتصاد لیبرال و وضع تعرفه به واردات از اروپا و چین، اعلام رسمی شکست کامل اقتصاد لیبرالی و درخواست نمایندگان مجلس انگلیس از دولت برای نصب وزیر گرسنگی برای حل مشکل گرسنه بودن یک سوم دانش آموزان انگلیسی، فروپاشی ساختار خانواده در غرب و رشد منفی جمعیت نژاد اروپایی در تمام کشورهای اروپایی و امریکا، قیام سراسری عدالتخواهانه ملت فرانسه با محوریت شنبه های اعتراضی جلیقه زرد ها، شکست تمام طرح‌های سیاسی امریکا برای کشورهای غرب آسیا در ۳۰ سال اخیر و شکست ارتش آمریکا در حملات ۲۰ ساله اخیرش به کشورها.

در پایان می توان چنین گفت که برای عملیاتی شدن راهکارهای رسانه ای و راهبردی مقابله با جریان تحریف، ضرورت ایجاب می کند که روح امید در جامعه دمیده شود و با امواج یأس و تحریف مقابله گردد.

دکتر حسین بیاتی (مدرس سواد رسانه)

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار