جهت‌گیری دولت در بودجه ۱۴۰۱ ثبات اقتصادی است لیگ قهرمانان اروپا|غلبه رئال بر اینتر و حذف میلان/وداع دراماتیک پورتو با فرصت سوزی طارمی تشریح جزئیات تهیه واکسن طبیعی کرونا در اراک/واکسن قابلیت انعطاف در برابر بیماری‌های ویروسی را دارد مه گرفتگی شدید در برخی از محورهای مواصلاتی استان مرکزی/ رانندگان با احتیاط بیشتری رانندگی کنند تکلیف ارز دولتی در بودجه 1401/حمله به صف کاذب ارز/چرا تولید خودرو آب می رود؟ پیروزی بر پیکان واجب‌تر از نان شب/ خطر حذف ایران از جام جهانی / ۴۵ روز ویژه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه ۱۴۰۱/ اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیر فردا سامانه بارشی جدید، وارد کشور می‌شود/ آلودگی هوا در کلان‌شهرهای و شهرهای‌ صنعتی جدیدترین خرید پرسپولیس کیست؟ / لژیونر ایرانی هم در لیست گل محمدی! دانشجویان در جهاد علمی و فرهنگی همان رسالت رزمندگان در دفاع مقدس را برعهده دارند
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۹
کد خبر: 82664
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
یادداشت/

مجلس پنهان‌کار، نمی‌تواند کارآمد باشد

نمایندگان باید بدانند مجلس یازدهم با هزار امید و آرزو از سوی مردم انقلابی برای رسیدن به مجلس تراز انقلابی تشکیل شده که یکی از انتظارات آنها شفافیت آراء نمایندگان ‌بوده و در حقیقت یک اصلاح و تغییر در مدل حکمرانی محسوب می‌شد که امید می‌رفت منجر به شفافیت در سایر ارکان نظام گردد.

به گزارش دیار آفتاب؛ رأی نیاوردن طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس در مجلسی که ادعای انقلابی بودن آن مدت‌هاست گوش فلک را کر کرده، برای همه دلسوزان و نیروهای ارزشی و انقلابی به سؤال و مسئله تبدیل‌شده است. موضوع شفافیت آراء که هم اکنون رأی نیاورده، موضوعی است که همه این نمایندگان در موقع کاندیداتوری با امضاء کتبی و یا اعلام شفاهی از شفافیت رفتار نمایندگان حمایت کرده و شاید درصد قابل توجهی از آراء مردم انقلابی به خاطر شعار شفافیت همه جانبه در حوزه‌های انتخابیه آنان بوده است.

متأسفانه رأی نیاوردن این طرح به شدت اثرات منفی در افکار عمومی گذاشته و همین موضوع می‌تواند در انتخابات 1400 نیز اثر کاهشی داشته باشد؛ چرا که مردم از این مجلس انتظار چنین رفتاری را نداشتند.

نمایندگان باید بدانند مجلس یازدهم با هزار امید و آرزو از سوی مردم انقلابی برای رسیدن به مجلس تراز انقلابی تشکیل شده که یکی از انتظارات آنها شفافیت آراء نمایندگان ‌بوده و در حقیقت یک اصلاح و تغییر در مدل حکمرانی  محسوب می‌شد که امید می‌رفت منجر به شفافیت در سایر ارکان نظام گردد.

در واقع انتظار این است که اگر به این مرحله برسیم، قطعاً اعتماد و مشارکت مردم در انتخابات و سایر امور اجتماعی و فرهنگی افزایش خواهد یافت.

نبودن شفافیت در آراء و عملکرد نمایندگان و به تبع آن رفتار سایر مسئولان، ذهن مردم را به هماهنگی نیروهای انقلابی و دولتمردان و لیبرال‌ها در اداره کشور و سازش و همکاری برای ایجاد رانت و دست اندازی به بیت المال سوق می دهد و این به معنی سلب اعتماد مردم از نمایندگان انقلابی خواهد بود؛ برای اینکه هر تصمیمی بدون جلب اعتماد مردم، بطور قطع محکوم به شکست است.

اعتقاد مردم در پنهان کاری که آن سوی شفافیت است، لابی‌های رانتی، سوداگری‌های مسئله انگیز، نفاق و ریاکاری ، فریب و ترس از افشای چهره واقعی نمایندگان است.

در پایان یادآوری این نکته ضروری است که تا دیر نشده، نمایندگان مجلس انقلابی می‌توانند مجدداً این طرح را در صحن علنی مطرح و با آرای قاطع از آن حمایت نمایند.

ابوالفضل فخرالاسلام

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار