فاطمه زهرا (س)؛ الگویی برای همه زنان/ چگونه می‌توان فاطمی زندگی کرد؟ تسهیلات زیر 100 میلیون تومان با اعتبار سنجی و بدون ضامن پرداخت می‌شود واکنش روسیه به ادعاهای انگلیس؛ «یاوه‌گویی است» نمایشگاه تخصصی مبلمان و خودروهای لوکس و کلاسیک در اراک دایر می‌شود تماس تلفنی اردوغان با آیت الله رئیسی / رئیس جمهور: ایران به رابطه و همکاری با ترکیه نگاه بلند مدت و همه جانبه دارد وزارت جهاد هم ساحل خواری می‌کند؟ مرگ پسر بچه 2 ساله بر اثر سقوط در استخر باغ جزئیات پرداخت وام بدون ضامن/ تسهیلات تا ۵۰ میلیون فقط با کسر از حقوق وام گیرنده تأکید بر مردمی برگزار شدن برنامه های گرامیداشت دهه فجر/ انقلاب اسلامی متعلق به مردم است و دستگاه ها باید تسهیل گر باشند گزارش| اشک اصلاح‌طلبان برای سفر رئیسی به روسیه/ وقتی غرب‌گرایان نگران عزت ملی می‌‌شوند!
یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۸
کد خبر: 82493
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵
نگاهی به پیشرفت های صنعتی ۴2 سال عمر با برکت انقلاب در استان مرکزی (1)؛

از رشد پرشتاب صنعتی علیرغم تحریم ها تا نقش آفرینی صنایع استان مرکزی در پروژه های عظیم ملی

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و توجه هر چه بیشتر به پیشرفت درون زا، مسیر توسعه در کشور و استان مرکزی جان دوباره ای به خود گرفت و با ساخت صنایع مختلف که تا پیش از این حتی در تفکر دولتمردان دوران پهلوی هم میسر نبود، ایران اسلامی مسیر توسعه و ترقی را در پیش گرفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ طی عمر پر برکت انقلاب اسلامی؛ دستاوردهای جهشی متکی به معنویت این نظام الهی از چنان گستردگی و تنوعی برخوردار بوده که امروزه نه‌تنها اندیشمندان و صاحب‌نظران بی‌طرف غربی و شرقی، بلکه دشمنان قسم‌خورده این مرز و بوم نیز بر عظمت آن اذعان داشته و به کارآمدی بالای آن اعتراف دارند.

البته بیان دستاوردهای موردنظر به معنای دستیابی کامل به تمام اهداف مورد انتظار نیست چرا که طی این سال‌ها دشمنان اسلام از هیچ کوششی برای جلوگیری از پیشرفت انقلاب اسلامی فروگذار نکردند و با اجرای صدها توطئه خُرد و کلان ازجمله بلوکه کردن دارائی‌های ملت ایران و تحریم که در سال‌های اخیر شدت یافته، ترور دانشمندان برجسته کشور، جنگ تحمیلی، بمباران زیرساخت‌های اقتصادی و مراکز صنعتی و اعمال فشار سیاسی تمام توان خود را معطوف توقف و یا کند نمودن حرکت کشور در مسیر اهداف انقلاب نموده‌اند.

رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم خطاب به ملت ایران می‌فرمایند: «...باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم. ما از این مرحله هنوز بسیار عقبیم؛ ما از صفر شروع کرده‌ایم. عقب‌ماندگی شرم‌آور علمی در دوران پهلوی‌ها و قاجارها در هنگامی‌که مسابقه‌ی علمی دنیا تازه شروع‌شده بود، ضربه‌ی سختی بر ما وارد کرده و ما را از این کاروان شتابان، فرسنگ‌ها عقب نگه‌داشته بود. ما اکنون حرکت را ‌آغاز کرده و با شتاب پیش می‌رویم ولی این شتاب باید سال‌ها با شدّت بالا ادامه یابد تا آن عقب‌افتادگی جبران شود...»

رشد پر شتاب صنعتی علیرغم تحریم و محدودیت ها

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و توجه هر چه بیشتر به پیشرفت درون‌زا، مسیر توسعه در کشور جان دوباره‌ای به خود گرفت و با ساخت صنایع مختلف که تا پیش از این حتی در تفکر دولتمردان دوران پهلوی هم میسر نبود، ایران اسلامی مسیر توسعه و ترقی را در پیش گرفت تا جایی که در طول سال‌های گذشته در چندین نوبت سازمان‌های بین‌المللی به جایگاه برتر علمی ایران در منطقه و جهان اذعان کرده‌اند و این نتیجه‌ی چیزی نیست جز اتکا به توان و نیروی داخلی کشور.

علیرغم تمام محدودیت‌ها پس از انقلاب شکوهمند اسلامی رشد صنعت در كشور  به‌قدری سريع و پرشتاب بوده كه علاوه بر احداث شهرک‌های صنعتی متعدد در حاشیه شهرهای کشور، ساخت واحدهای کوچک و متوسط تولیدی در روستاهای نيز در دستور کار قرارگرفته است، علاوه بر افزايش تعداد كارخانجات بايد به محصولات متنوعي كه در اين مجموعه‌ها توليد و در بسیاری از  موارد به خارج از كشور صادر می‌شود هم اشاره نمود.

ساخت کارخانه‌های متعدد در سال‌ها و چهار دهه اخیر در ایران نیز از سوی دیگر موید آهنگ پیشرفت ایران در عرصه صنعت است. رشد صنعتی ایران در سال‌های اخیر ایران در زمره ۱۰ کشور برتر جهان قرار داده است.

تولید عمده و خودکفایی در تولید کالا‌های مختلف صنعتی، مواد معدنی، میعانات نفت و گازی، مواد پتروشیمی، خودرو، محصولات فلزی، فولاد، مس، آلومینیوم و... از جمله دستاورد‌هایی است که کارشناسان خارجی و حتی مقامات آمریکایی را نیز بر این باور داشته است که تحریم های سنگین اقتصادی علیه ایران عملاً بی تأثیر بوده است.

در همین راستا استان مرکزی با اتکا به نیروهای داخلی پروژه‌های عظیمی را در سطح استان ایجاد کرد تا علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان، توسعه و پیشرفت را برای کشور به ارمغان بیاورد و محرومیت را از چهره کشور پاک کند.

رتبه چهارم توسعه یافتگی صنعتی استان مرکزی در کشور/ احداث صنایع استراتژیک پس انقلاب در استان

استان مرکزی با وسعت بیش از 29 هزار کیلومترمربع و حدود 1.87 درصد از مساحت کشور به‌عنوان پایتخت صنعتی ایران با جمعیت 1.5 میلیون نفر در مرکز کشور قرارگرفته و با اقدامات انجام‌شده در طول سالیان گذشته رتبه چهارم توسعه‌یافتگی صنعتی کشور را در اختیار دارد.

پس از انقلاب اسلامی واحدهای انگشت‌شمار صنعتی استان مرکزی به حدود سه هزار واحد صنعتی تبدیل شد و صنعتی که قرار بود چرخ‌های آن با دست خارجی‌ها حرکت داده شود امروز با دستان توانمند نیروهای متخصص داخلی اداره می شود.

بر اساس آمارها از سه هزار واحد صنعتی استان مرکزی، 31.4 درصد آن صنایع فلزی، 24.2 درصد کانی غیرفلزی، 22.3 درصد شیمیایی، 6.9 درصد نساجی و مابقی در سایر رشته‌ها است که با فعالیت این واحدها گردش یک‌چهارم اقتصاد کشور در استان مرکزی به عنوان یکی از قطب های صنعت کشور رقم می خورد.

بعد از انقلاب بود که صنایع بزرگ و استراتژیکی مانند پالایشگاه نفت امام خمینی، پتروشیمی شازند، نیروگاه و شرکت آذرآب در استان مرکزی احداث شدند و فاز توسعه‌ای مجموعه‌هایی همچون آلومینیوم ایران، ماشین‌سازی اراک، هپکو، کمباین سازی و واگن پارس نیز علیرغم فشارهای اقتصادی و شرایط جنگ تحمیلی در دستور کار قرار گرفت و این واحدهای صنعتی پس از انقلاب درخشان‌ترین سال‌های فعالیت خود را از نقش‌آفرینی در دفاع مقدس تا پروژه‌های سازندگی کشور به ثبت رساندند.

هر چند برخی سوء مدیریت‌ها، غفلت ها و حاکم شدن نگرش‌های غیرانقلابی و لیبرال در برهه‌هایی موانعی را بر سر راه پیشرفت‌های صنعتی در استان مرکزی و کشور قرار داده است اما طی 4 دهه گذشته به اثبات رسید که هر جا تفکر جهادی و مدیریت انقلابی در رأس قرار سیر تکامل و پیشرفت با سرعت در حال طی شدن است کما اینکه در همین استان مرکزی بزرگ‌ترین مجتمع آب‌سنگین کشور ظرف مدت کوتاهی به دست متخصصان توانمند داخلی طراحی و احداث شد تا ایران به‌طور خیره‌کننده‌ای از این حیث جزو معدود کشورهای دارای این فناوری ارزشمند قرار بگیرد.

توسعه نواحی و شهرک های صنعتی استان مرکزی در چهار دهه گذشته

درحال حاضر نواحی و شهرک‌های صنعتي مصوب در سطح استان با پراكندگي مناسبی وجود دارند و هريك از شهرستان‌های استان مرکزی داراي حداقل يك شهرك صنعتي بوده و در این ميان شهرستان اراك با سه شهرك، شهرستان ساوه و زرنديه هركدام با سه شهرك بيشترين فراواني را از حیث تعداد شهرک‌های صنعتي در بین ساير شهرستان‌های استان دارا هستند، همچنين 16 ناحيه صنعتي در استان استقرار دارند.

(منطقه ویژه اقتصادی کاوه-بزرگترین شهر صنعتی ایران)

ساوه با داشتن چهار شهر و ناحیه صنعتی به‌عنوان یكی از قطب‌های صنعتی كشور شناخته می‌شود، شهر صنعتی کاوه  با مساحتی بالغ‌بر ۳۰۰۰ هکتار در ۱۰ کیلومتری شهر ساوه دارای بیش از ۶۰۰ شرکت بوده و بزرگ‌ترین شهر صنعتی کشور ایران به شمار می‌رود که در سال 1390 به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شد، این شهرک با دسترسی مناسب به خطوط راه‌آهن سراسری و برخورداری از تأسیسات زیربنایی در سال‌های اخیر به یک‌قطب بزرگ صنعتی بین‌المللی تبدیل شده است.

در طول سال‌های گذشته استقرار چند صد واحد تولیدی در شهر صنعتی کاوه موجب شد تا افراد بسیاری با تخصص‌های گوناگون به کار گرفته شوند به‌طوری‌که این امر باعث شد شهر ساوه یکی از بیشترین نرخ‌های رشد را بین شهرهای مشابه داشته باشد.

نقش آفرینی صنایع استان مرکزی در پروزه های عظیم ملی

صنایع استان مرکزی با ویژگی‌های فنی و تخصصی بالا بستر مناسبی را جهت ایجاد صنایع پایین‌دستی زنجیره‌ها، شبکه‌ها و خوشه‌های تولیدی صنعتی فراهم آورده‌اند کما اینکه تولید مجتمع آلومینیوم اراک نسبت به قبل از انقلاب با افزایش بیش از 3 برابری همراه بوده و این شرکت مواد اولیه مورد نیاز بیش از دو هزار واحد زیردستی کشور را تأمین می‌کند.

پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند نیز از جمله صنایع استراتژیکی است که پس از انقلاب اسلامی و با تکیه بر توان داخلی احداث شد و امروز با تأمین بیش از 20 درصد نیاز کشور در بخش فرآورده‌های مهم نفتی همچون بنزین و گازوئیل نقش ارزنده ای در خودکفایی این حوزه ایفا می کند، همچنین پتروشیمی شازند که بازهم ازجمله دستاوردهای صنعتی پس از انقلاب اسلامی و یکی از صنایع زیربنایی است با پیشرفت و توسعه روزافزون تاکنون توانسته است نیاز کشور به بخش عمده‌ای از محصولات پلیمری و مواد شیمیایی را تأمین کند.

صنایع سنگین استان مرکزی همچنین در طول چهار دهه گذشته تاکنون به عنوان صنعت مادر در پروژه‌ای عظیم ملی به‌خصوص تأمین تجهیزات در حوزه‌های نقت و گازی همچون مجتمع پارس جنوبی و توسعه زیرساخت‌های نیروگاهی و پتروپالایشگاهی کشور نقش بسیار پر رنگ و تأثیرگذاری را ایفا کرده‌اند که در ادامه این گزارش و طی روزهای آتی به جزئیات این دستاوردها خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار