همتی: نرخ ارز باید توسط سازوکار بازار تعیین شود / انتظار حرکت در مسیر اصلاح قیمت تردید جدی دولت در حمایت از هپکو / چرا مصوبه هیات وزیران در خصوص تهاتر بدهی هپکو منتشر نشده؟ عصر «بایدن»؛ بازگشت آمریکا به دوران دموکراسی یا جنگ‌های نیابتی!/ آیا داعشی دیگر در منطقه ظهور خواهد کرد؟ واعظی به بی‌تدبیری دولت در مدیریت ارز اعتراف کرده است/ دستکاری ارز تولید را زمین زد آخرین وضعیت فازهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر/ هنوز از آلمانی‌ها بابت نیروگاه بوشهر طلب مالی داریم چه کسی دلار را ۳۰ هزار تومان کرد!؟ علی لاریجانی مدل ۱۴۰۰ اصولگراست یا اصلاح‌طلب؟ وقتی بازیکن برای باشگاه تعیین تکلیف می‌کند/ فاجعه‌ای که فوتبال را به سوی «نابودی» می‌برد ترکان: روحانی کمی رفتارهای اعلی‌حضرتی دارد چشم انتظاری ۴۸ میلیون نفر برای تعیین دستمزد ۱۴۰۰ کارگران/ چرا دولت تعلل می‌کند؟
یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۵
کد خبر: 82199
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
دیارآفتاب گزارش می دهد؛

عدم تخصیص بودجه ملی و استانی «کاهش آلودگی هوا»، بلای جان اراک!/ در بودجه 1400 فرجی می شود؟

طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک در سال 1386 به تصویب هیئت وزیران رسید. طبق این طرح می بایست برای کاهش آلودگی هوای هشتمین کلانشهر کشور، از محل اعتبارات کشوری و استانی، بودجه مورد نیاز تامین و تخصیص داده شود، اما به گفته معاون عمرانی استاندار مرکزی چند سال است که اعتبار خاصی برای این منظور به هیچ استانی اختصاص پیدا نمی کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ گروه اجتماعی علیرضا نجمی؛ کلانشهر اراک به دلیل وجود صنایع مختلفی در اطراف خود، در بین هشت شهر آلوده کشور قرار دارد.

طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک در سال 1386 به تصویب هیئت وزیران رسید. طبق این طرح می بایست برای کاهش آلودگی هوای هشتمین کلانشهر کشور، از محل اعتبارات کشوری و استانی، بودجه مورد نیاز تامین و تخصیص داده شود. این تسهیلات پس از جمع‌بندی و ارائه توسط استانداری با تصویب دولت به سرجمع تسهیلات اختصاص یافته به استان اضافه می‌شود.

در این گزارش بر آن شدیم تا نگاهی به بودجه های تخصیص داده شده استانی و ملی طرح کاهش آلودگی هوا بیندازیم.

طبق گفته میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی که در 13مهرماه 99 مصاحبه کرده، صنایع و شرکت های دارای آلایندگی باید یک درصد از فروش خود را طبق قانون به حساب شهرداری و دهیاری ها واریز کنند تا همین مبالغ صرف رفع مشکل آلایندگی صنایع شود.

کریمی نماینده مردم اراک:

سهم 46 میلیاردی محیط زیست و 90میلیاردی شهرداری ها از عوارض آلایندگی صنایع استان

در همین راستا علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، چهاردم دی ماه در کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک با بیان اینکه در قانون هوای پاک در مجلس، سهم ۳۵ درصدی از محل عوارض آلایندگی برای محیط زیست در نظر گرفته شده است، گفت: این مبالغ صرف امور بهبود محیط زیست می شود.

وی افزود: در تبصره ۶ قانون بودجه ۹۹ نیز صراحتا ردیف برای این مهم مشخص شده است که طبق گزارش دریافت شده در ۶ ماهه سال 99، ۳۵ درصد از عوارض آلایندگی واریزی از سوی استان به صندوق محیط زیست، ۴۶ میلیارد تومان بوده که این رقم در اختیار سازمان محیط زیست قرار گرفته است. این مبلغ در کنار ۳۵ درصد عوارض آلایندگی وصولی از محل یک درصد فروش واحدهای آلاینده به سازمان محیط زیست برای اعطای تسهیلات مالی به منظور کاهش آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست که متاسفانه استان از این حق بی بهره مانده، می تواند در بهبود وضعیت هوای استان و به خصوص کلانشهر اراک کمک بسزایی کند.

کریمی ادامه داد: از ابتدای سال، شهرداری ها بیش از 90 میلیارد تومان از این محل اعتبار وصول کرده اند که باید با یک برنامه ریزی این اعتبار را متناسب با نیاز شهرستان در جهت کاهش آلودگی هوای شهر هزینه کنند.

رضا میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، بیان کرد: در حال حاضر پالایشگاه شازند یکی از بزرگترین صنایع استان است که بیشترین عوارض آلایندگی را پرداخت می کند که با استفاده از مبالغ واریزی به صندوق محیط زیست می توان عمده آلایندگی را رفع و کنترل کرد. ولی برای مثال طی 9 سال اخیر این مهم از سوی شرکت آلاینده آلومینیوم اراک انجام نشده است.

لذا با توجه به گفته نماینده مردم اراک و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، به نظر می رسد شهر اراک و در مجموع استان مرکزی علی رغم دارا بودن صنایع آلاینده زیاد، تمام سهم خود از عوارض آلایندگی صنایع را دریافت نمی کند.

در خصوص اعتبارات ملی طرح کاهش آلودگی هوای اراک و سایر کلانشهر ها نیز کاستی هایی وجود دارد.

میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ۲۴ دی ماه در جلسه شورای اداری استان، گفت: از مجموع اعتبارات ملی طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک تاکنون، ۳۳.۲۱ درصد اعتبارات طی ۱۰ سال تخصیص یافته است.

وی افزود: اگر با همین روال تخصیص سالانه ۳.۳ درصد اعتبارات ادامه یابد، ۱۶ سال اجرای طرح به طول می انجامد، هرچند با وجود عدم تخصیص اعتبارات، میزان پیشرفت و تحقق مفاد مندرج در طرح تاکنون به ۷۷ درصد رسیده است.

همچنین مهدی زندیه وکیلی معاون عمرانی استانداری مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب در پاسخ به این سوال که چه میزان اعتبار ملی کاهش آلودگی هوا به استان مرکزی تخصیص داده شده است، گفت: چند سال است که اعتبار خاصی برای این منظور به هیچ استانی اختصاص پیدا نمی کند.

30 دی ماه نیز، میرزایی قمی رئیس مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان محیط زیست متاسفانه هزینه‌ راهکارهای کاهش منابع آلودگی هوا در بودجه ۱۴۰۰ لحاظ نشده است.

البته بودجه سال 1400 هنوز تصویب و ابلاغ نشده و در حال بررسی و چکش کاری است. امید می رود در این بودجه مبلغی برای کاهش آلودگی هوا در نظر گرفته شود تا شاهد روزهای آلوده کمتری در کلانشهرهای صنعتی کشور باشیم.

انتهای پیام/

captcha