رهبر انقلاب: سیّد مرتضی علم‌الهدی از برجستگان تاریخ اسلام و از مفاخر علمی به شمار می‌رود مهلت دریافت وام ودیعه مسکن تا پایان اسفند تمدید شد این آرا آینده فوتبال ایران را تعیین می‌کنند آخرین خبرها از وضعیت کرونای انگلیسی در کشور/ چند مبتلا به ویروس جهش‌یافته شناسایی شده است؟ روایت اهل سنت از ماجرای شکاف کعبه و تولد امام علی(ع) داخل خانه خدا آخرین رنگ‌بندی کرونایی شهر‌های کشور/ فهرست شهر‌های قرمز و نارنجی اعلام شد توصیه‌ رهبر انقلاب برای استفاده از «ایام‌ البیض» ماه رجب بارش برف در کلیه محورهای مواصلاتی استان مرکزی/کلیه مسیرهای استان باز است‌‌ گروسی: لغو اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران، خسارتی مهم است ناکامی اشرار مسلح در حمله به پاسگاه کورین/یک مامور انتظامی در این حادثه به شهادت رسید/ آرامش در زاهدان و بخش های تابعه برقرار است
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
کد خبر: 82168
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
گزارش تصویری؛

قلعه حاج وکیل یادگار دوره قاجار در اراک

قلعه حاج وکیل که با نام عمارت کلاه فرنگی نیز شناخته می‌شود، یکی از بناهای تاریخی دوره قاجار شهر اراک است و در سال ۱۳۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به گزارش دیار آفتاب؛ قلعه حاج وکیل که با نام عمارت کلاه فرنگی نیز شناخته می‌شود، یکی از بناهای تاریخی دوره قاجار شهر اراک است و در سال ۱۳۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ساختمان بنا دارای ۹۰۰ متر مربع مساحت و کل محوطه دارای ۳۸۰۰ متر مربع مساحت است. این ساختمان قسمت کوچکی از کل مجموعه اولیه محسوب می‌شود و دارای حیاط، ایوان، شبستان، قسمت همکف و بالاخانه است.

از تزئینات قلعه وکیل می‌توان به کاشی‌های هفت رنگ قسمت بیرونی ساختمان و ستون‌های آن، آجرکاری، نقش‌اندازی‌های هندسی و... اشاره کرد.

موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در سال ۱۳۹۸ در این مکان دایر شد و مجموعه آن شامل فرش دست‌بافت، گلیم، آثار قلم‌زنی، آثار چوبی، تابلو فرش، تابلو خطاطی از هنرمندان استان می‌شود.

روابط عمومی میراث فرهنگی

انتهای پیام

captcha