قضات و اعضای هیات علمی باید۱۰درصد مالیات پرداخت کنند هیچ تضمینی در FATF برای گشایش‌های اقتصادی وجود ندارد/ FAFT همانند برجام خیری برای ما نخواهد داشت زلاتکو کرانچار درگذشت بایدن، بن ‌سلمان را دفن می‌کند؟! دستگيري قاتل فراري در اراك عملیات احداث ۱۰۵ واحد طرح اقدام ملی مسکن در کمیجان آغاز شد قیمت لبنیات از اول سال ۵۴۵ بار تغییر کرد! چسب زخم ۳۰۳ میلیاردی / ۸۵ درصد تجهیزات پزشکی ایران وارداتی است مطالبه کارگران شرکت «لاستیک پارس ساوه» افزایش حقوق و حل مشکل صندوق پس انداز است اخذ اثر انگشت با استامپ در انتخابات ۱۴۰۰ حذف شد/برگزاری الکترونیکی انتخابات در ۸کلانشهر +جزئیات
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
کد خبر: 82146
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۷
رئیس اداره دامپزشکی فراهان:

۱۹۰ هزار دام در فراهان استان مرکزی ایمن‌سازی شدند

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فراهان گفت: ۱۹۰ هزار دام از ابتدای سال جاری تاکنون در این شهرستان علیه بیماری‌های مختلف دامی و مشترک بین انسان و دام ایمن سازی شدند.

به گزارش دیار آفتاب؛ مهرعلی رئیس اداره دامپزشکی فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: ۱۹۰ هزار دام از ابتدای سال جاری تاکنون در این شهرستان علیه بیماری‌های مختلف دامی و مشترک بین انسان و دام ایمن سازی شدند.

وی افزود: این تعداد دام‌ها علیه بیماری های چون هاری، تب مالت، تب برفکی و سیاه زخم واکسینه شدند. وی ادامه داد: ۷۰۰ قلاده سگ نگهبان و صاحب دار نیز از ابتدای سال جاری تاکنون علیه بیماری مشترک هاری واکسینه شدند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فراهان خاطرنشان کرد: بیماری هاری قابل درمان نیست ولی قابل پیشگیری است و به دلیل درصد مرگ و میر بالای این بیماری در انسان، واکسیناسیون آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: بیماری هاری از جمله بیماری‌های ویروسی مربوط به دستگاه عصبی است که بیشتر در گوشتخواران اهلی و وحشی از جمله سگ، گربه، گرگ، روباه، شغال، گاو، گوسفند، بز، الاغ و اسب ایجاد بیماری کرده و انسان نیز بر اثر گزیده شدن توسط حیوانات آلوده به این بیماری مبتلا می شود.

مهرعلی، گزش و تماس بزاق حیوان آلوده به بیماری هاری با پوست صدمه دیده را از جمله مهمترین راه‌های انتقال این بیماری عنوان کرد و افزود: انتقال از طریق پنجه گربه یا سگ به انسان از دیگر راه‌های انتقال این بیماری است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فراهان اظهار کرد: انس و الفت بیش از اندازه حیوان به صاحب، عصبانیت و تند خویی، خوب غذا نخوردن، حمله به افراد، گاز گرفتن چوب و سنگ و اشیاء، سرازیر شدن کف از دهان، زمین خوردن مرتب، صدای خشن، فلجی اندام حرکتی و فلجی دستگاه تنفسی از جمله علایم بیماری هاری در حیوانات است.

وی از مشاهده یک راس گوساله مشکوک به بیماری هاری امسال در شهرستان فراهان خبرداد و گفت: یک مورد نمونه برداری از حیوان اهلی مشکوک به این بیماری در این شهرستان انجام و پس از تایید آزمایشگاهی نمونه ارسالی، ادامه پروتکل های بهداشتی در دامداری مذکور انجام شد.

وی پایش و مراقبت را از جمله راهبردی‌ترین روش‌های کنترل بیماری دانست و افزود: بر این اساس از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۳۴۴ مورد پایش و مراقبت بیماری سل و بروسلوز، یک هزار و ۵۶۷ مورد مراقبت بیماری تب برفکی، ۳۳ مورد مراقبت سرمی مشمشه، یک هزار و ۶۲ مورد مراقبت لامپی اسکین و ۱۴ مورد مراقبت بیماری هاری در شهرستان فراهان انجام شده‌ است.

انتهای پیام/

captcha