همتی: نرخ ارز باید توسط سازوکار بازار تعیین شود / انتظار حرکت در مسیر اصلاح قیمت تردید جدی دولت در حمایت از هپکو / چرا مصوبه هیات وزیران در خصوص تهاتر بدهی هپکو منتشر نشده؟ عصر «بایدن»؛ بازگشت آمریکا به دوران دموکراسی یا جنگ‌های نیابتی!/ آیا داعشی دیگر در منطقه ظهور خواهد کرد؟ واعظی به بی‌تدبیری دولت در مدیریت ارز اعتراف کرده است/ دستکاری ارز تولید را زمین زد آخرین وضعیت فازهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر/ هنوز از آلمانی‌ها بابت نیروگاه بوشهر طلب مالی داریم چه کسی دلار را ۳۰ هزار تومان کرد!؟ علی لاریجانی مدل ۱۴۰۰ اصولگراست یا اصلاح‌طلب؟ وقتی بازیکن برای باشگاه تعیین تکلیف می‌کند/ فاجعه‌ای که فوتبال را به سوی «نابودی» می‌برد ترکان: روحانی کمی رفتارهای اعلی‌حضرتی دارد چشم انتظاری ۴۸ میلیون نفر برای تعیین دستمزد ۱۴۰۰ کارگران/ چرا دولت تعلل می‌کند؟
یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۰
کد خبر: 82141
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳

خیز قیمت سکه و دلار؛ رشد بورس تا کجا ادامه دارد؟

بازار ارز و سکه در آخرین هفته دی ۹۹ شاهد نوسانات قابل توجهی بود که البته بازار بورس هم از تغییرات بی نصیب نماند.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، بازار های مالی بخصوص طلا و ارز در آخرین هفته دی ماه با نوسانات زیادی در قیمت همراه بود به طوری که در ابتدای هفته قیمت ارز و سکه اندکی افزایش یافت اما دیری نپایید در اواسط هفته نرخ  دلار و سکه به شدت کاهش یافت به طوری که  سکه طرح جدید به کانل ۹ میلیون تومانی رسید و دلار بر پله ۲۱ هزار تومانی ایستاد اما در روزهای پایانی هفته فرمول کاهش قیمت بهم ریخت و نرخ ها مجدد افزایش یافت.

بازار سرمایه نیز در این هفته دست خوش تغییرات و اتفاقات جدیدی شد چراکه در چند روز اخیر رییس سازمان بورس استعفای خود را اعلام کرد که در نتیجه همین اتفاقات،   تحولات جدید برای بورس در راه است البته شاخص کل در ابتدای هفته روند نزول داشت که در روزهای پایانی هفته شاهد رشد مثبت بورس بوده ایم. به بیان دیگر شاخص کل بورس در روز شنبه  با اُفت ۲۹ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی قرار گرفت که در آخرین روز معاملات ۲۲ هزار واحد رشد کرد و روی پله یک میلیون و ۱۷۲ هزار واحدی ایستاد.

هفته ای پر نوسان برای بازار ارز 

نرخ ارز در آخرین هفته دی ماه از نوسانات زیادی برخودار بود به طوری که در اولین روز هفته  دلار و یورو به ترتیب با نرخ ۲۳ هزار و ۴۰۰ و ۲۸ هزار و ۲۵۰ تومان به فروش رسیدند که در اواسط هفته دلار به کانال ۲۱ هزار تومانی و یورو نیز در پله ۲۶ هزار تومانی قرار گرفت اما  در آخرین روز هفته  دلار  به قیمت ۲۲ هزار و ۶۵۰ تومان داد و ستد شد و یورو نیز به نرخ ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

شنبه 

10/27

یکشنبه

10/28

دوشنبه

10/29

سه شنبه

10/30

چهارشنبه

11/01

پنجشنبه

10/02

دلار  ۲۳.۴۰۰ ۲۲.۹۵۰ ۲۲.۳۰۰ ۲۱.۵۹۰ ۲۱.۹۵۰ ۲۲.۶۵۰
یورو    ۲۸.۲۵۰ ۲۷.۸۰۰ ۲۶.۹۰۰ ۲۶.۱۰۰ ۲۶.۶۵۰ ۲۷.۴۰۰

تغییرات قمیت سکه و طلا همسو با نرخ ارز 

سکه در اولین رو هفته با قیمت ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار  تومان داد و ستد شد که البته  همسو با  تغییرات نرخ ارز قیمت آن تغییر کرد به طوری که در اواسط هفته با کاهش نرخ  دلار سکه در کانال ۹ میلیون تومانی قرار گرفت که در روز ها‌ی پایانی هفته با افزایش نرخ ارز قیمت سکه نیز افزایش یافت  و به نرخ  روز شنبه بازگشت.

  شنبه 

10/27

یکشنبه

10/28

دوشنبه

10/29

سه شنبه

10/30

چهارشنبه

11/01

پنجشنبه

10/02

سکه  طرح جدید ۱۰.۴۰۰.۰۰۰

۱۰.۳۰۰.۰۰۰

۹.۸۷۰.۰۰۰

۱۰.۰۵۰.۰۰۰ ۱۰.۵۳۰.۰۰۰ ۱۰.۵۰۰.۰۰۰
سکه طرح قدیم

۱۰.۱۰۰.۰۰۰

۱۰.۱۰۰.۰۰۰

۹.۰۰۰.۰۰۰

۹.۷۰۰.۰۰۰

۹.۸۹۰.۰۰۰ ۱۰.۲۰۰.۰۰۰
نیم سکه   ۵.۷۵۰.۰۰۰ ۵.۵۵۰.۰۰۰

۵.۳۵۰.۰۰۰

۵.۳۵۰.۰۰۰

۵.۵۰۰.۰۰۰

۵.۷۲۰.۰۰۰
ربع سکه  

۳.۷۵۰.۰۰۰

۳.۵۰۰.۰۰۰

۳.۵۰۰.۰۰۰

۳.۵۰۰.۰۰۰

۳.۴۰۰.۰۰۰

۳.۶۵۰.۰۰۰
سکه گرمی 

۲.۲۷۰.۰۰۰

۲.۱۰۰.۰۰۰

۲.۰۰۰.۰۰۰

۲.۰۰۰.۰۰۰

۲.۰۰۰.۰۰۰

۲.۲۵۰.۰۰۰

اونس جهانی طلا 

یک هزار و ۸۲۹ دلار و ۱۱ سنت 

یک هزار و ۸۲۹ دلار و ۱۱ سنت 

یک هزار و ۸۳۳ دلار و ۷۴ سنت 

یک هزار و ۸۴۴ دلار  

یک هزار و ۸۵۵ دلار و ۴۵ سنت 

یک هزار و ۸۶۹ دلار و ۵۵ سنت 

طلای 18 عیار ۱.۰۲۶.۱۰۰ ۱.۰۲۶.۱۰۰ ۹۳۰.۳۰۰ ۹۳۷.۱۰۰ ۹۹۶.۲۰۰ ۱.۰۵۳.۰۰۰


بیشتر بخوانید:


اونس جهانی متاثر از تحولات سیاسی 

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تغییرات قیمت سکه و طلا در آخرین  هفته دی ۹۹  گفت: در این  هفته قیمت اونس جهانی  به طور متوسط حدود ۴۱ دلار افزایش یافت و قیمت ارز و سکه به نسبت اولین روز هفته تغییر چندانی را تجربه نکرده است، اما نرخ هر مثقال طلای  آب شده حدود ۱۰۰ هزار تومان گران شده است و هر گرم طلای  ۲۴ عیار نیز حدود ۲۳ هزار تومان افزایش یافته است.

او افزود: یکی از علت‌هایی که نرخ سکه در آخرین روز هفته نسبت به روز شنبه تغییر نکرده است را می‌توان تخلیه بخشی از حباب سکه دانست چراکه با افزایش ۴۱ دلاری اونس جهانی می‌بایست نرخ انواع سکه به نسبت آن افزایش می‌یافت، اما این امر محقق نشد چرا که بخشی از حباب سکه تخلیه شده است .

کشتی آرای تصریح کرد: در مجموع  در هفته گذشته نوسانات زیادی در قیمت طلا و سکه حاکم بود و  شاهد تغییرات زیادی در قیمت ارز و سکه بودیم  به طوری که در هر روز حدود ۲۰ مرتبه نرخ‌ها تغییر می‌کرد،   ولی در روز‌های پایانی این هفته قیمت طلا و سکه نسبت به اواسط هفته افزایش قیمت داشت، اما نسبت به روز شنبه تغییر قیمتی را تجربه نکرد.

او بیان کرد: در این هفته شاهد نوسانات شدیدی بودیم به طوری که نرخ سکه به کانال ۹ میلیون تومانی برگشت و دلار نیز به پله ۲۱ هزار تومانی رسید، اما در پایان هفته شاهد افزایش نرخ ارز و سکه بوده ایم.

کشتی آرای اظهار کرد: در هفته گذشته داد و ستد‌ها در بازار طلا و سکه به شدت کاهش یافته بود که البته علت آن مربوط به مسائل سیاسی  درباره انتقل قدرت در آمریکا بود و خیلی ها معتقد بودند  با توجه به اتفاقاتی که در پیش است قیمت  جهانی طلا و ارز به شدت کاهش می یابد، اما این امر محقق نشد.

او افزود: تغییراتی که  از هم اکنون به  بعد رخ خواهد داد  به دلیل  تحولات اقتصادی  است که در پیش رو داریم که این تحولات در نرخ ارز و قیمت طلای جهانی تاثیر گذار است و اگر روند تغییرات مثبت یا منفی باشد به همان میزان بر نرخ اونس جهانی تاثیر می‌گذارد.

کشتی ارای گفت: پیش بینی  قیمت طلا و سکه با توجه به اینکه هنوز متغیر‌های زیادی را در پیش رو داریم مشکل است و  فعلا نمی‌توان  تحلیل درستی برای قیمت طلا در روزهای آینده  ارائه داد.  

چه زمانی اعتماد مردم به بازار سرمایه بر می گردد؟

محمد میرزایی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با تصمیمات اخیر مجلسی ها مبنی به کاستن دخالت‌های دولت در بازار سرمایه، اظهار کرد: اکنون شرایط بازار به نحوی نیست که هر شخصی بیاید و یک موضوعی را مطرح کند به علت آنکه این گونه  مسائل  می‌تواند آتش بی اعتمادی را در بین سهامداران خرد شعله ور کند.

او بیان کرد: چنین طرحی وقتی توسط مجلس بیان می‌شود بازیگران اصلی را مجاب می‌کند تا در یک بازه زمانی عملکرد وزیر اقتصاد و رئیس جمهور را در تحلیل‌های خو  در نظر نگیرند که این مسئله اصلا به نفع بازار سرمایه نخواهد بود.

میرزایی در رابطه با تشکیل کانون نهاد‌های حقیقی بیان کرد: این کانون در صورتی می‌تواند موثر واقع شود که نهاد‌های تصمیم گیر مانند مجلس پشتیبانان آن باشند تا در زمانی که افراد غیر حقیقی خواستند در این بازار اخلالی به وجود آورند این نهاد بتواند، ورود کند.

پیش بینی بازار سرمایه برای  روزهای آینده مشکل است

مهدی دلبری کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره  تغییرات شاخص بازار بورس در آخرین هفته دی ماه گفت: باتوجه به رویداد‌هایی که در این هفته برای بورس اتفاق افتاد که از جمله  می‌توان به استعفای رییس بورس  و نوسانات  شاخص اشاره کرد، پیش بینی بازار  برای روز‌های آینده بسیار سخت و مشکل است چرا که ابهامات زیادی بخصوص در بحث جا به جایی مدیریت در بورس وجود داد و از اهمیت زیادی برخوردار است.

او افزود: بزرگترین ریسک که در بازار سرمایه وجود دارد نرخ سود بانکی است که همچنان  بیش از ۲۰ درصد است از طرف دیگر قیمت گذاری دولتی توسط وزارت صمت  و همچنین دخالت‌های دولت  در بازار سرمایه همچنان به قوت خود باقی است  و همین امر موجب می‌شود ریسک ها‌ی موجود در  بازار حذف نشود و بازگشت بازار به قبل از این عوامل زمان می‌برد.

دلبری  درباره تغییر ریاست  سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه بر یک شخص متکی نیست و  این جابه جایی تاثیر خاصی بر بازار سرمایه نخواهد گذاشت و امیدوارم  دخالت‌های مجلس شورای اسلامی و دولت در بازار کمتر شود و  اجازه دهند قیمت گذاری محصولات  در شرایط رقابتی و منصفانه تری اتفاق بیوفتد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با قیمت گذاری‌هایی که  در بورس کالا  انجام می‌شود سود از سهامداران گرفته می‌شود و به  عده‌ای  افراد رانت جو  و غیر شفاف تعلق می‌گیرد و این امر منجبر به کاهش  سود شرکت‌ها می‌شود و بر قیمت سهام‌ها تاثیر می‌گذارد که هم اکنون حدود ۴۵ درصد شاخص کل اُفت داشته است و حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان هم ارزش سهامداران عدالت کاهش یافته است.

انتهای پیام/ 

captcha