آخرین رنگ‌بندی کرونایی شهر‌های کشور/ فهرست شهر‌های قرمز و نارنجی اعلام شد بارش برف در کلیه محورهای مواصلاتی استان مرکزی/کلیه مسیرهای استان باز است‌‌ گروسی: لغو اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران، خسارتی مهم است ناکامی اشرار مسلح در حمله به پاسگاه کورین/یک مامور انتظامی در این حادثه به شهادت رسید/ آرامش در زاهدان و بخش های تابعه برقرار است توصیه‌ رهبر انقلاب برای مشتاقان محروم از مراسم اعتکاف + عکس ستاد تنظیم بازار: دلیل افزایش قیمت میوه صادرات است حضرت علی(ع) الگوی همه عدالتخواهان است ضد انقلاب و قاچاقچیان عمده سوخت در اتفاقات سراوان دخالت دارند/ طرح «رزاق» معیشت مرزنشینان را تامین می کند برگزاری جشنواره ملی موسیقی نوای نوروز در اراک شناسایی ۴ مورد جدید مبتلا به ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی در استان مرکزی
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۴
کد خبر: 81964
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
گزارش تصویری؛

آتشكده خورهه محلات

محوطه تاریخی و باستانی خورهه در مجاورت روستایی به همین نام و در 48 كیلومتری شمال شرق شهرستان محلات، در استان مركزی قرار دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ شهرستان محلات دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی است كه یكی از این جاذبه‌ها دو اثر ستون‌های خورهه و آتشكده آتشكوه است.

محوطه تاریخی و باستانی خورهه در مجاورت روستایی به همین نام و در 48 كیلومتری شمال شرق شهرستان محلات، در استان مركزی قرار دارد.

در این محوطه 'آتشكده آتش كوه 'از جمله مهمترین آثار بر جای مانده از دوران باستان ایران زمین است كه بیش از سه هزار و500 متر وسعت دارد و مورخان از این مجموعه به عنوان، آتشكده، معبد، كاخ و مركز برگزاری جشن ها و مراسم های مذهبی و ملی، عمارت و منزل ییلاقی و قبرستان یاد كرده اند كه در دوره های باستان و دوره اسلامی مورد استفاده بوده است.

آتشكده خورهه، محلات از یك بنای اربابی شامل بخش درونی، اتاق‌های متعدد و محوطه بیرونی تشكیل شده است.

از این محوطه تاریخی تنها دو ستون متشكل از شش قطعه سنگ با مجموع ارتفاع هشت متر، بقایای فرو ریخته ستون‌ها، بخشی از دیواره‌های سنگی، گورها و آثار به دست آمده به جا مانده است.

ایوان اصلی دارای 12 ستون در دو ردیف بوده كه اكنون دو ستون آن باقی مانده است و جنس آنها از جنس سنگ تراورتن محلات است كه اكنون نیز دارای معادنی است.

این آثار با آثاری چون تخت جمشید از نظر نقش بندی تفاوت داشته و از پایه ستون به طرف بالا به شكل مخروطه ناقص باریك ساخته شده و سطح مخروط ها حلزونی است.

پایه این ستون ها مدور ساده و سر ستون ها به سبك و شیوه ایونیك كه نوعی دیگر از ستون سازی یونان با افكار و اسلوب محلی است، ساخته شده است.

بر اساس بررسی های صورت گرفته، منطقه خورهه از هزاره دوم پیش از میلاد مسكونی بوده است كه از این معبد تنها دو ستون به ارتفاع شش متر با حجاریهای زیبا در بالای آن باقی مانده است.

به گفته باستان شناسان در این محل بنایی ییلاقی برای اشراف سلوكی و معبدی اشكانی قرار داشته است .

خورهه در اوستا به مفهوم محل برآمدن خورشید است و از سویی كلمه 'خور 'در این كتاب به مفهوم منطقه ییلاقی است. این منطقه در شمال شرق محلات و در بین روستاهای دودهك، ورین و آب گرم، در كنار رودخانه خورهه قرار دارد.

بررسی تحقیقاتی انجام شده و آثار كشف شده در دشت و ارتفاعات خورهه نشان می دهد سابقه سكونت و قدمت منطقه به هزاره دوم قبل از میلاد باز می گردد.

این بنا در دی ماه سال ۱۳۱۰ ه.ش، با شماره ۱۳۱، در لیست آثار ملی کشور قرار گرفت.

روابط عمومی میراث فرهنگی

انتهای پیام/

captcha