ابراز نگرانی هپکویی ها از مصوبه واردات 10هزار دستگاه ماشین آلات معدنی و راهسازی/ سالها با دست خالی با مافیای پیچیده واردات جنگیده ایم! به‌لیمو، مسکن طبیعی استرس توزیع یک هزار و 100 بسته معیشتی به نیت شهید سلیمانی در فراهان اقتدار توام با مهرباني مهمترين دستاورد نیروی انتظامي به شمار مي رود ایجاد پالایشگاه مازوت در خمین گزارش تصویری| بازدید نماینده اراک کمیجان و خنداب از دفتر پایگاه خبری دیارآفتاب ناکامی غربگرایان داخلی در عملیات رسانه‌ای علیه سفر رئیس‌جمهور به روسیه دسترسی 79درصد روستاهای استان مرکزی به اینترنت/ تمامی روستاهای بالای 10 خانوار مرکزی تا سال آینده به اینترنت متصل می شوند طراحی اجزای روابط راهبردی در مذاکره رئیسی - پوتین/ بودجه پایتخت زیر ذره‌بین حال پرسپولیس خوش نیست/ نبرد یوزهای پارسی با ببرهای آبی آسیا / درخواست رسمی فولاد برای جذب بیرانوند!
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
کد خبر: 81822
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
وقتی «بی هوا» برق هم رفت!

حکایت این روزهای اراک، از تداوم مازوت سوزی تا اعمال خاموشی

در حالی که رئیس حاشیه ساز سازمان محیط زیست گفته بود «روزی دو ساعت قطع برق بهتر از مازوت‌سوزی است»اما روز گذشته علیرغم استمرار آلودگی هوای شهر اراک و تداوم مازوت سوزی نیروگاه حرارتی شازند مناطق مختلفی از اراک و حتی ساوه با قطعی برق از پیش اعلام نشده دو ساعته مواجه شدند.

به گزارش دیار آفتاب؛ اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که شاخص کیفیت هوای آن طبق آمارها از ابتدای امسال تاکنون 40 روز کامل برای گروه‌های حساس، یک روز کامل برای همه گروه‌ها و 24 روز نیز به‌صورت لحظه‌ای ناسالم بوده است.

این در حالی است که طی یک ماه گذشته به روایت آمار و اذعان مسئولین ذیربط مازوت سوزی نیروگاه حرارتی شازند سهم عمده در آلودگی هوای اراک داشته است و آلاینده مسئول در این بازه ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون و همچنین دی‌اکسید گوگرد بوده است، متأسفانه میزان دی‌اکسید گوگردی که از این نیروگاه وارد محیط می‌شود بیش از سه برابر حد استاندارد است.

پلمب سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند به‌صورت فیزیکی انجام نشد!

رضا میرزائی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی چند روز قبل در یک گفتگوی تلویزیونی گفت: توقف استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند یکی از تأکیدات رئیس‌جمهور و استاندار مرکزی بوده است، اما متأسفانه از تاریخ 20 آذرماه  این نیروگاه  اقدام به استفاده از سوخت مازوت کرد که متأسفانه با تشدید سرما و شرایط وارونگی دما و با توجه به اینکه شرکت گاز نتوانست  سوخت موردنیاز نیروگاه شازند را تأمین کند، این واحد تولیدی استفاده از سوخت مازوت را در دستور کار قرار داد و میزان مصرف مازوت افزایش و به‌شدت آلایندگی هوا دامن زد.

وی با اشاره به اینکه مصرف سوخت مازوت در نیروگاه منجر به انتشار عوامل آلاینده‌ای چون دی‌اکسید گوگرد به چندین برابر استاندارد در هوای اراک و شازند و موجب تشدید آلایندگی هوا می‌شود، افزود: با درخواست جلسه کارگروه اضطرار کاهش آلودگی هوا به ریاست استاندار و به‌منظور کاهش مصرف سوخت مازوت و استفاده بهینه از گاز تخصیصی،  مقرر شد تولید برق نیروگاه کاهش و ۲ واحد از چهار واحد خط تولید نیروگاه شازند از مدار تولید خارج گردد.

میرزائی درباره میزان مصرف مازوت نیروگاه شازند، اظهار داشت: تأمین سوخت موردنیاز  نیروگاه بر عهده وزارت نیرو است و پلمب سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند را به‌صورت فیزیکی نداشته‌ایم، اما در این راستا پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم و تمام تلاش خود را کرده‌ایم که آلودگی وارد شهر نشود. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تأکید کرد: محیط زیست به‌عنوان ضابط قضائی و بر اساس تکالیف سازمانی، وظیفه دارد خروجی‌های نیروگاه حرارتی شازند را موردبررسی قرار داده و  اگر خروجی‌های این نیروگاه غیراستاندارد باشد، به دستگاه قضایی ارائه می‌کنیم  که ضمن تشکر از دستگاه قضایی تا به امروز همکاری‌های بسیار خوبی در این خصوص انجام‌شده است.

در کشور موردی مشابه نیروگاه حرارتی شازند نداریم که اینچنین مازوت بسوزاند

زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی با بیان اینکه در شرایط کنونی منشأ اصلی آلودگی هوای شهر اراک سوخت نیروگاه شازند است اظهار کرد: با اطمینان می‌گویم اگر فعالیت نیروگاه قطع شود حتی آلودگی برای گروه‌های حساس هم در اراک نخواهیم داشت.

وی افزود: اگر امروز تصمیمی برای مصرف مازوت در نیروگاه‌ها اتخاذشده است با توجه به شرایط کشور است اما نیروگاه حرارتی شازند با نیروگاه شهید منتظری اصفهان شرایطی مشابه داشتند، آن‌ها موفق شدند و شیر مازوت را بسته‌اند چرا ما نتوانسته‌ایم و دلیل اینم تفاوت را متوجه نمی‌شویم؟ وزارت نیرو نباید دوگانه عمل کند و مسلماً نیروگاه شازند هم باید شرایطی مانند نیروگاه منتظری اصفهان داشته باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی  خاطرنشان کرد: در کشور مورد مشابهی مانند نیروگاه حرارتی شازند نداریم که این‌چنین در محیط زیست انسانی اثر داشته باشد و مازوت بسوزاند.

شاید در سال های اخیر مسئولان نقش آلایندگی وسایل نقلیه را به خصوص در کلانشهرها حتی بسیار پر رنگ تر از صنایع توصیف می کردند اما طی یکسال اخیر و با توجه به اینکه شرایط کرونا با اعمال محدودیت ها و تعطیلی مدارس باعث شد حجم ترددهای شهری با کاهش قابل توجهی مواجه باشد ولی آلودگی هوا در بسیاری از کلانشهرها و شهر اراک کماکان ادامه دار است.

به راحتی می توان به این نتیجه رسید که صنایع و بخصوص واحدهای پالایشگاهی و نیروگاه های حرارتی نقش بسزایی در ایجاد آلایندگی و افت شاخص کیفیت هوا دارند حتی وقتی گهگاهی اطلاعات ایستگاه ها و شاخص های سنجش کیفیت هوا با بهانه مشکلات فنی از مدار و دسترس عموم خارج می شوند اما غبار زردی که  بر آسمان اراک خیمه می زند بهترین شاخصی است که برای همه ی مردم این شهر آشناست!

هر چند توجیهاتی برای مازوت سوزی مطرح می شود که به آنها اشاره خواهیم داشت اما برخی معتقدند یکی از دلایل استفاده از سوخت مازوت طی یک ماه گذشته تلاش وزرات نفت برای برای تحمیل مازوت تولید شده توسط واحدهای پالایشگاهی به نیروگاه ها و صنایع است در حالی که وظیفه دارد گاز مورد نیاز را برای آنها تأمین کند؛ حالا از بد قضیه نیروگاه حرارتی شازند در جوار پالایشگاه قرار گرفته است و وقوع این اتفاق در این نیروگاه طی یکماه گذشته دور از ذهن نیست.

وزیر نیرو باید پاسخگوی استفاده نیروگاه‌ها از مازوت باشد/برخی از مصوبات طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک اجرایی نشده

محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به آلودگی هوای شهر اراک گفت: امروز استفاده مازوت در نیروگاه شازند مشکلات زیادی برای مردم شهر اراک ایجاد کرده و به یک معضل جدی تبدیل‌شده است که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.

آصفری با اشاره به اجرایی نشدن برخی از مصوبات طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک، بیان کرد: در طرح کاهش آلودگی هوای اراک مصوب شده بود هزار هکتار فضای سبز برای جلوگیری از کاهش آلودگی هوا توسط پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه ایجاد شود که نیمه‌کاره رهاشده و اتفاقی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه امروز به دلیل اینکه پالایشگاه توانایی استفاده از مازوت را ندارد این مازوت را به دلیل نزدیکی آن به نیروگاه می دهد تا آن‌ها بسوزانند و از گاز استفاده نکنند، افزود: این مسئله به‌هیچ‌عنوان قابل توجیه نیست و باید با جدیت جلوی این اتفاق گرفته شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس با تأکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی مصوبه دارد که بایستی نیروگاه‌ها در شهرهای کلان و آلوده از سوخت گاز استفاده کنند، گفت: همچنین مصوبه مجلس تأکید دارد که نیروگاه‌ها از سوخت مازوت نباید استفاده کنند اما متأسفانه این مصوبه اجرا نمی‌شود.

وقتی «بی هوا» برق هم رفت!

اما روز گذشته هم‌زمان با تداوم آلودگی هوای شهر اراک و عبور شاخص کیفیت هوای ایستگاه شریعتی از مرز ناسالم شاهد قطعی برق ناگهانی و از پیش اعلام‌نشده در اراک، ساوه و حتی بسیاری از دیگر شهرهای کشور بودیم، تصاویری از نیروگاه شازند در روز سه شنبه 23 دی ماه نیز از آلایندگی ادامه دار این مجموعه حکایت دارد.

(شاخص کیفیت هوای ناسالم روز گذشته و مازوت سوزی نیروگاه شازند)

قطعی برق عموماً دوساعته در مناطق مختلف در حالی رخ داد که سخنگوی صنعت برق دلیل آن را افزایش مصرف گاز خانگی و محدودیت تحویل سوخت به نیروگاه‌ها عنوان کرد، همچنین مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی بابیان اینکه برای تأمین برق ناچار به اعمال مدیریت مصرف در شهرهای بزرگ استان اعم از اراک و ساوه شده‌ایم، اظهار کرد تعدیل روشنایی معابر شهری و جاده‌ای به‌جز نقاط مه گیر و فضای سبز پارک‌ها در این دو شهرستان انجام‌شده است.

جالب توجه توجه است که کلانتری رئیس حاشیه ساز سازمان محیط زیست نیز طی روزهای اخیر عنوان کرده بود: «نظر شخصی من این است که روزی دو ساعت برق نداشته باشیم، ولی از مازوت استفاده نکنیم.»

از طرفی با توجه به تعطیلی فعلی مدارس و دانشگاه‌ها در سراسر که سهم عمده‌ای در افزایش مصرف گاز و برق دارند و حتی افزایش دما در سراسر کشور طی هفته جاری و طبیعتاً کاهش مصرف گاز مسئله ی افت فشار در شبکه جای تعجب است، حال اینکه مازوت سوزی در نیروگاه شازند حتی با توجه به خاموشی ها نیز ادامه داشت و تئوری رئیس محترم سازمان محیط زیست هم تحقق پیدا نکرده است!

داستان آلودگی هوای اراک هر چند حالا دیگر برای مردم این شهر یک روایت تکراری است و سالهاست که آن را زندگی می کنند ولی این پدیده خطرناک بی آنکه بخواهیم زندگی ما را تحت تأثیر خود قرار می دهد و عوارض و امراضی را به همراه دارد که در مرور زمان به مراتب از کرونا خطرناک تر است اما نه ستاد ملی دارد و نه حتی یک دستگاه متولی مشخص، تلخ است اما این روزها ویروس آلودگی هوا با سرعتی به مراتب بیشتر از کرونا ریه ها را درمی نوردد.

مدیران محترم! درمان ویروس آلودگی هوا تعطیلی نیست فقط باید پیشگیری کرد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار