۵فوتی و شناسایی ۵۴ مورد از ابتلا به کرونا در استان مرکزی رئیس کل سازمان خصوصی سازی منصوب شد حداقل حقوق ماهیانه سرباز یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد شد مهدی قایدی بهترین بازیکن سال آسیا شد حسینی به اراک آمد/ تکلیف کاپیتان پرسپولیس فردا مشخص می‌شود یارانه نقدی ۲۸۶ هزار تومان شد + جزئیات فرمانده سپاه:‌ اجرای طرح شهید سلیمانی موجب کاهش آمار فوتی‌های کرونا شد بازدید دانشجویان اراکی از مرکز فرهنگی موزه دفاع مقدس استان مرکزی ۴۵۰۰ دانشجو در قالب طرح شهید ایزد پناه از مکان های دفاع مقدس استان مرکزی بازدید کردند آلومینیوم اراک - پرسپولیس تهران/ تقابل اندیشه های یحیی و رسول برای قهرمانی و بقا!
یکشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۷
کد خبر: 81723
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۲

درباره واکنش سرکوبگرانه توییتر و فیس‌بوک در قبال اتفاقات آمریکا/ تقلب گسترده لیبرالیسم در آزادی و دموکراسی

ماجرای انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری آمریکا و حوادث بعد از آن و نحوه برخورد با اطلاعات مربوط به آن باعث شدند که مفهوم آزادی بیان و دموکراسی آمریکایی برای جهان به‌گونه‌‌ای شفاف‌تر نمایش داشته شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری تسنیم، اهانت به مقدسات ادیان مختلف از جمله پیامبر گرامی اسلام(ص) امروزه به یکی از نُرم‌های موجود در جوامع اروپایی و آمریکا بدل شده است. مقامات غربی در این زمینه با هم به رقابت پرداخته و به حمایت از جریان‌های اسلام‌هراس روی آورده‌اند، زمانی هم که مسلمانان زبان به اعتراض گشوده‌اند، متهم به مخالفت با آزادی بیان و عدم مدارا شده‌اند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه تابستان امسال در مراسمی که برای گرامی‌داشت تاریخ دموکراسی فرانسه برگزار شده بود، از اقدام گستاخانه نشریه «شارلی‌ابدو» در بازنشر تصاویر موهن به ساحت نورانی پیامبر اکرم(ص) دفاع کرد و گفت: «شما نمی‌توانید یک بخش از فرانسه را انتخاب کنید، وقتی فرانسه را انتخاب می‌کنید... جمهوری فرانسه اجازه ماجراجویی‌های تبعیض‌آمیز را نخواهد داد... آزادی در فرانسه، آزادی برای اعتقاد داشتن یا نداشتن را هم شامل می‌شود، اما این را نمی‌توان از آزادی‌ای که حق کفرگویی را هم شامل می‌شود جدا کرد.»

البته اهانت به پیامبران و ادیان، فقط محدود به دین اسلام نمی‌شود، بلکه غرب به خود حضرت مسیح(ع) نیز در این زمینه رحم نمی‌کند. فیلم‌سازان غربی بارها به مقدسات خود یعنی سیمای حضرت عیسی علیه السلام نیز تعدی کرده‌اند و ایشان را مورد استهزا قرار داده‌اند، بارها در فیلم‌ها و سریال‌ها و حتی کارتون‌ها این پیامبر بزرگ خدا را به‌خاطر مفاهیمی که درون بیاناتش به‌کار رفته است مورد تمسخر قرار داده و با وارد کردن کاراکترهای ایشان در ویدئوموزیک‌ها به ساحت این نبی خدا جسارت کرده‌اند.

اما همین لیبرال دموکراسی غربی که ژست دفاع از آزادی بیان، دموکراسی و حقوق بشر را به خود می‌گیرد، زمانی که منافع خود را تحت هجمه یا خطر می‌بیند، تمام‌قد وارد میدان می‌شود و هرگونه اظهار نظر و اعتراض را به شدیدترین نحو ممکن سرکوب می‌کند. اعتراض و طرح سؤال درباره انتخابات آمریکا نمونه بارز و اخیری در این زمینه است. در این زمینه استثنایی هم وجود ندارد و حتی رئیس جمهور آمریکا نیز در صورت اعتراض به ارزش‌های لیبرال، در روز روشن و به‌راحتی سانسور و «خفه» می‌شود.

شبکه اجتماعی توییتر، هر دو حساب کاربری شخصی و رسمی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را به‌دلیل اعتراض به نتایج انتخابات برای همیشه مسدود کرد. در بیانیه توییتر آمده است: «با توجه به وقایع وحشتناک این هفته، ما روز چهارشنبه روشن کردیم که تخلفات تازه از قوانین توییتر می‌تواند به‌طور بالقوه به چنین اقدامی منجر شود». توییتر همان شبکه اجتماعی است که در زمان جریانات انتخاباتی سال 1388 در ایران، تعمیرات و بِروزرسانی سیستم‌های خود را به تعویق انداخت تا اینکه بتواند از اعتراضات حمایت و آنها را بیشتر تحریک کند اما این‌که هنگامی که بحث اعتراض به نتایج انتخابات در آمریکا مطرح می‌شود، این شبکه اجتماعی حتی رئیس جمهور رسمی آمریکا را که حدود 89 میلیون دنبال‌کننده (فالور) در توییتر داشت تحمل نمی‌کند و صفحه او را حذف می‌کند، قابل تأمل و گویای بسیاری از حقایق است.

فیس‌بوک هم قبل از توییتر اعلام کرده بود که دست‌کم تا پایان مراسم تحلیف ریاست‌ جمهوری آمریکا و انتقال قدرت به جو بایدن، حساب کاربری دونالد ترامپ در فیس‌بوک و اینستاگرام را بسته نگاه خواهد داشت، چند شبکه اجتماعی دیگر از جمله یوتیوب هم از تصمیمات مشابهی در مورد حساب‌های کاربری رئیس جمهوری آمریکا خبر داده‌اند.

اتفاقات و اقدامات اخیر نشان می‌دهد که نظام غربی مبتنی بر لیبرال دموکراسی عملاً تا چه‌حد و چگونه به آزادی بیان معتقد است و این‌که ماهیت و دامنه آن را با چه کیفیتی تعریف می‌کند. آنچه ماجرای انتخابات آمریکا نشان داد این بود که لیبرال دموکراسی، در مسائلی که منافع خود را در چالش می‌بیند، در بالاترین سطح آزادی بیان را تحدید و مسدود می‌کند؛ حتی اگر طرف مقابل آن رئیس جمهور آمریکا باشد.

بیشتر بخوانید

شکاف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی موجود در آمریکا که به‌مثابه آتش زیرخاکستری بود که الآن به رو آمده است، نشان می‌دهد که لیبرال دموکراسی در حوزه‌های معیشتی، فرهنگی و سبک زندگی نیز مدل مناسبی برای حکمرانی نیست و راه‌حل‌های آن برای انتفاع قشر سرمایه‌دار حاکم بر جامعه است.

آمارهای جدید منتشرشده از سوی دفتر سرشماری آمریکا حاکی است بیش از 42 میلیون شهروند آمریکایی زیر خط فقر فدرال زندگی می‌کنند که این رقم تقریباً معادل تعداد افرادی است که ده سال قبل زیر خط فقر زندگی می‌کردند، حتی با وجود بهبود نسبی اوضاع اقتصادی آمریکا.

آمارهای دفتر سرشماری آمریکا همچنین نشان می‌دهد میانگین درآمد خانوارهای سیاهپوست در این مدت با افزایش بسیار ناچیزی روبه‌رو شده و میانگین درآمد بومی‌های آمریکایی و بومی‌های آلاسکا در این مدت هیچ تغییری نداشته است.

بحران کرونا و جنجال انتخاباتی در آمریکا حقاق پشت‌پرده در این کشور را به‌روی ویترین آورده و مفهوم واقعی آزادی و رفاهی را که لیبرال دموکراسی در سر دارد در معرض نمایش گذاشته‌اند. این روزها در آمریکا، از آزادی فقط مجسمه آن باقی مانده است.

انتهای پیام/.+

captcha