نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی:

دولت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را مطابق قانون اجرایی کند

سلیمی گفت: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی یک قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی است که باید به‌درستی اجرا شود و دولت موظف است مطابق قانون عمل کند.
کد خبر: ۸۱۵۴۸ تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱

 به گزارش دیار آفتاب؛ حدود ۸ سال پیش مجلس شورای اسلامی قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را تصویب کرد تا حقوق بازنشستگان در بازه‌ای مشخص همسان با حقوق شاغلان شود، اما سال‌ها از تصویب این قانون توسط مجلس می‌گذشت و خبری از اجرای این قانون نبود و قرار بود منابع لازم برای اجرای این قانون توسط دولت تأمین شود، اما کم‌توجهی هرساله به این امر در لایحه بودجه یا در حالت خوش‌بینانه محدودیت منابع دولت، باعث شده است که این موضوع دچار یک عقب‌‌ماندگی جدی شود.

اوایل سال جاری بود که سازمان برنامه‌وبودجه، ۱۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری اختصاص داد و این وسط سر بازنشستگان تأمین اجتماعی بی‌کلاه ماند و صدایشان بلند شد، به‌طوری که انجمن‌های صنفی بازنشستگی کارگری نسبت به این بی‌عدالتی اعتراض و تأکید کردند که پیگیر حقوقشان هستند.

شهاب نادری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم در این باره گفت: مجلس در بودجه سال جدید اعتباری حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان را برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری قرار داد، اما متأسفانه از این میزان بودجه، اعتباری برای افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در نظر گرفته نشده است. در این وضعیت نه تنها اعتباری برای صندوق در نظر گرفته نمی‌شود، بلکه طلب‌های به حق آن‌ها نیز تسویه نمی‌شود.

بعد از این صحبت‌ها مدیرعامل تأمین اجتماعی پیگیر پس گرفتن طلب تأمین اجتماعی از دولت شد. بعد از برگزاری جلسات مختلف با مسئولان دولتی و پیگیری‌های مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در نهایت مشخص شد برخی از اموال دولت به عنوان رد دیون به سازمان تأمین اجتماعی واگذار می‌شود تا این سازمان درآمد حاصل از فروش و یا عرضه سهام در بورس را صرف اجرای همسان سازی کند.

موضوعی که وجود دارد هنوز موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان به صورت کامل اجرایی نشده است به‌گونه‌ای که اعتراض این قشر را به همراه داشته است.

دولت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را مطابق قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی اجرایی کند

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به اعتراض بازنشستگان به همسان‌سازی حقوق گفت: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی یک قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی است که باید به‌درستی اجرا شود و دولت موظف است مطابق قانون عمل کند.

وی افزود: متأسفانه دولت در مسئله همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بخش‌هایی از آن را اجرا کرده و دولت نمی‌تواند به‌طور تبعیض‌آمیز عمل کند چراکه در قانون روشن و شفاف همه مسائل مشخص‌شده است.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دولت دائماً به دنبال تفسیر قانون است و شخص آقای رئیس‌جمهور گفتند ما بنا به تفسیر خودمان قوانین را اجرا می‌کنیم که این یک تخلف آشکار است.

وی خاطرنشان کرد: در مورد اعتراض بازنشستگان به همسان‌سازی حقوق دولت باید عین قانونی که در مجلس شورای اسلامی تصویب‌شده را اجرا کند.

انتهای پیام/