ایرانِ 7 تکه؛ نقشه آمریکایی تجزیه ایران پشت پرده ماجرای آزادی باقر نمازی چیست؟ چرا دیدار رهبر انقلاب در دانشگاه فرماندهی انتظامی بود؟ سند سالمندی تدوین شده است نخستین سوئیت ویژه زوج‌های سالمند استان مرکزی در اراک افتتاح شد تمام اتفاقات صورت گرفته در کشور و شهر زاهدان را محکوم می‌کنیم/ عوامل خارجی دلیل اتفافات زاهدان است اینفوگرافی | عدالت آمریکایی و مرگ پروانه ها روایت یک رسانه برون‌مرزی از پشت‌پرده تجمعات دیروز ضدانقلاب در چند کشور خارجی ثبت دقت اصابت ۹۹ درصدی در حمله به اقلیم شمال عراق اغتشاش برنامه‌ریزی شده بود؛ دشمنی با اصل ایران مستقل و قوی است؛ ملت قوی ظاهر شد
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶
کد خبر: 81331
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲

عکس/کشف یک مجموعه سنگ‌نگاره جدید در استان مرکزی

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات از کشف یک مجموعه سنگ‌نگاره جدید در شهر نیم‌ور محلات خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ مهدی لعل بار مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، گفت: به همت دوستداران تاریخ و فرهنگ شهر نیم‌ور تعداد دیگری سنگ‌نگاره در کوههای جنوب و جنوب غرب نیم‌ور  یافت شده است.

وی افزود: این مجموعه نویافته شامل تعدادی نقش کنده بر روی صخره‌هاست و به لحاظ باستان‌شناسی و تاریخی حائز اهمیت فراوان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات بیان کرد: تعداد این نقاشی‌ها بیش از 6 مورد است و اندازه این نقوش از دو تا 17 سانتیمتر متفاوت است و به صورت پراکنده در یک مجموعه منسجم و یک محیط فرهنگی- تاریخی قرار دارند.

لعل بار با اشاره به اینکه کارشناسان قدمت این نگاره‌های صخره‌ای نویافته را متعلق به هزاره دوم تا نهم قبل از میلاد می‌دانند اظهار کرد: نقش‌های این مجموعه‌ی نویافته در اطراف شهر نیم ور نقوش حیوانی و اکثر آنها نقوش بزكوهی است که از دیدگاه تاریخ هنر و باستان‌شناسی حاوی اطلاعات ارزشمندی برای پژوهشگران این عرصه خواهد بود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات افزود: نقش بزكوهی به مضمون آبخواهی، زایندگی، بركت و محافظت است كه در نمادشناسی جهانی هم مضمونی شبیه ایران دارد زیرا اغلب آنها در كنار رودخانه كه گذر آب بوده قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: با کشف این مجموعه تاکنون 126 نقش نگاره‌ صخره‌ای در شهر نیم ور کشف شده است.

captcha
آخرین اخبار