واکنش طنز کاربران به توقیف کشتی‌های یونانی/ فروش 2 نفتکش در دیوار! هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۹ استان/ روند تدریجی افزایش دما در ۵ روز آینده سوابق ساختمان‌های پرمخاطره عمومی استان باید در فرمانداری‌ ثبت شود/ پاساژ طلای اراک باید سریع تر ایمن سازی شود طارمی داماد شد اروپا نمی‌تواند از بازار انرژی ایران چشم‌پوشی کند/ اکنون برجام بیش‌ازپیش برای اروپا اهمیت دارد! بی‌نیازی از واردات با اصلاح یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ۴۲۰۰/ قاچاق آفت اقتصاد کشور است برگزاری مراسم یادبود جانباختگان آبادان در مساجد و مصلی‌های کشور خبر اصلاح قیمت سوخت تکذیب شد جمع‌آوری ۹۰ماینر غیرمجاز در استان مرکزی/ میانگین انرژی موردنیاز برای استخراج هر بیت‌کوین ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود رونمایی از دستاورد‌های جدید پایگاه پهپادی ۳۱۳ ارتش
یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸
کد خبر: 81331
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲

عکس/کشف یک مجموعه سنگ‌نگاره جدید در استان مرکزی

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات از کشف یک مجموعه سنگ‌نگاره جدید در شهر نیم‌ور محلات خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ مهدی لعل بار مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، گفت: به همت دوستداران تاریخ و فرهنگ شهر نیم‌ور تعداد دیگری سنگ‌نگاره در کوههای جنوب و جنوب غرب نیم‌ور  یافت شده است.

وی افزود: این مجموعه نویافته شامل تعدادی نقش کنده بر روی صخره‌هاست و به لحاظ باستان‌شناسی و تاریخی حائز اهمیت فراوان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات بیان کرد: تعداد این نقاشی‌ها بیش از 6 مورد است و اندازه این نقوش از دو تا 17 سانتیمتر متفاوت است و به صورت پراکنده در یک مجموعه منسجم و یک محیط فرهنگی- تاریخی قرار دارند.

لعل بار با اشاره به اینکه کارشناسان قدمت این نگاره‌های صخره‌ای نویافته را متعلق به هزاره دوم تا نهم قبل از میلاد می‌دانند اظهار کرد: نقش‌های این مجموعه‌ی نویافته در اطراف شهر نیم ور نقوش حیوانی و اکثر آنها نقوش بزكوهی است که از دیدگاه تاریخ هنر و باستان‌شناسی حاوی اطلاعات ارزشمندی برای پژوهشگران این عرصه خواهد بود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان محلات افزود: نقش بزكوهی به مضمون آبخواهی، زایندگی، بركت و محافظت است كه در نمادشناسی جهانی هم مضمونی شبیه ایران دارد زیرا اغلب آنها در كنار رودخانه كه گذر آب بوده قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: با کشف این مجموعه تاکنون 126 نقش نگاره‌ صخره‌ای در شهر نیم ور کشف شده است.

captcha
آخرین اخبار