جزئیات طرح تسهیل صدور مجوز های کسب و کار/ نماینده اصفهان: با این طرح نظارت های پیشینی به پسینی تبدیل می‌شود عضویت دائم ایران در شانگهای پیروزی درخشان و ماندگار است نرخ ارز درجا زد!/قیمت طلا کاهشی و بورس درگیر اصلاح قیمت تأسیسات حیاتی سعودی هدف قرار گرفت رنگ بندی جدید شهرهای استان مرکزی؛ساوه تنها شهر قرمز دیارآفتاب سند عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای به تایید سران این سازمان رسید امکان اخذ ویزای عراق در فرودگاه میسر نیست دفاع مقدس درس اعتماد به نصرت الهی و تکیه بر توانمندی های داخلی می دهد/شرط دیپلماسی موفق عمل به تعهدات طرفین در قراردادها است گزارش تصویری| مرکز واکسیناسیون شهید سلیمانی اراک آغاز واکسیناسیون اصناف استان مرکزی از فردا
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۲
کد خبر: 81033
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰

دو اثر تاریخی استان مرکزی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: مدرسه صمصامیه بیات و خانه رضا کلافی در فهرست آثار نامنقول کشور ثبت شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ سید محسن رحمتی معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: مدرسه صمصامیه بیات و خانه رضا کلافی دو اثر تاریخی واجد ارزش پس از رسیدگی به اعتراض مالکین و پیگیرهای اداره کل استان در فهرست آثار ملی ثبت شدند.

رحمتی اظهار کرد: مدرسه صمصامیه بیات به عنوان یکی از اولین نهادهای آموزشی نوین در استان مرکزی به دلیل داشتن ارزشهای معماری و خانه رضا کلافی به عنوان یکی از خانه‌های شاخص بافت تاریخی ساوه است و هر دو اثر مربوط به دوره قاجار هستند در فهرست آثار نامنقول کشور ثبت شدند.

معاون میراث‌فرهنگی، اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون سه اثر تاریخی استان به ثبت رسیده اند.

وی با اشاره به اینکه خانه نادری واقع در شهرستان ساوه بعنوان اثر واجد ارزش در فهرست ملی به ثبت رسیده است گفت: تشکیل پرونده و مراحل ثبت ملی 11 اثر تاریخی این استان با هدف حفظ داشته‌های ارزشمند و جلوگیری از تخریب، به جریان افتاده است و این آثار به زودی در فهرست ثبت ملی قرار می‌گیرند.

رحمتی گفت: پرونده ثبت ملی برای 11 اثر غیرمنقول شامل: خانه تاریخی جوکار، حمام تاریخی مسیدان ساوه، آب انبارهای نائب، میرزا رضا و حاج محمد کریم بیگ‌آشتیان، اندرونی بارک امیر حشمت در خمین، تپه قاماخ روستای ورده، خانه آتا بهاء محلات، کاروانسرای تاج آباد، خانه خاندان محسنی اراک، خانه مقدس زاده ساوه، تشکیل و برای بررسی به وزارتخانه ارسال شده‌اند و در انتظار ثبت در فهرست  آثار  ملی کشور هستند.

وی خاطرنشان کرد: با ثبت آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی در فهرست آثار ملی زمینه صیانت و حفاظت بهتر از آنها و معرفی بیشترشان به جامعه  فراهم می‌شود.

رحمتی با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای دو هزار اثر تاریخی شناخته شده است، افزود: تاکنون 893 اثر تاریخی نامنقول استان مرکزی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار