موافقت با تجزیه بحرین و اعزام نیرو برای سرکوب آزادی خواهان بخشی از جنایت پهلوی است شهادت رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر سیب و سوران در درگیری با قاچاقچیان مسلح هوای اراک در وضعیت قرمز قرار گرفت 17شهریور 57 مردم توسط جلادان پهلوی تیرباران شدند/ کشته ها آنقدر زیاد بود که مادری جنازه فرزندش را پیدا نکرد ساخت یک میلیون مسکن در سال باعث رشد تولید و افزایش اشتغال می شود بازی استقلال و هوادار لغو شد/ کامیابی‌نیا دوباره ملی‌پوش شد/ آزمون،نورالهی و حاج صفی در قرنطینه،طارمی پشت برف سنگین استانبول شرط ایران برای مذاکره مستقیم با آمریکا/ عملیات‌های انصارالله علیه ائتلاف کودک‌کش/ صعود تیم ملی هندبال به مسابقات جهانی آلودگی هوا فعالیت مدارس اراک را غیر حضوری کرد ۵ باور غلط رایج در مورد درد مفاصل و زانو + راهکار طبیعی برای تسکین درد واشنگتن برای بازگشت به برجام پیش‌شرط تعیین کرد
سه شنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
کد خبر: 80995
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۱
قول رئیس جمهور برای عدم استفاده از مازوت نیروگاه شازند در بین سایر قول ها زمین ماند؛

مدیریت ارشد استان هیچ برنامه‌ای برای مدیریت آلودگی هوای اراک ندارد/ایستگاه سنجشی که در روزهای مازوت سوزی نیروگاه از مدار خارج می شود!

آقاخانی کارشناس محیط ‌زیست با بیان اینکه مهم‌ترین عامل آلودگی هوای شهر اراک در هفته گذشته استفاده از مازوت در نیروگاه حرارتی شازند بود گفت: سوزاندن مازوت برخلاف قولی بود که آقای رئیس‌جمهور در سفر استانی به مردم اراک و شازند داد ولی متأسفانه این یک قول هم در بین سایر قول‌های آقای رئیس‌جمهور به زمین ماند و هیچ‌وقت اجرایی نشد.

سیاوش آقاخانی استاد دانشگاه و کارشناس محیط ‌زیست در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به آلودگی این روزهای شهر اراک و استمرار این شرایط در سایه بی‌توجهی مسئولان امر گفت: معضل آلودگی هوا در سایه بروز اپیدمی کرونا و شرایط فعلی مبارزه با کرونا قرارگرفته و فراموش‌شده است درصورتی‌که یکی از عوامل تشدیدکننده بیماری کرونا آلودگی هوا است و طبق مطالعاتی در ایران و سایر کشورها انجام‌شده است می‌تواند شدت بیماری را تشدید کرده و مرگ‌ومیر را بالا ببرد.

وی افزود: توجه به مقوله آلودگی هوا در شرایط حاد بروز اپیدمی کرونا خیلی مهم است و در این شرایط باید بیشتر از گذشته به آن توجه کرد اما متأسفانه در سایه غفلت مسئولین این امر مهم فراموش‌شده است.

قول رئیس جمهور برای عدم استفاده از مازوت در نیروگاه شازند در بین سایر قول ها زمین ماند

این کارشناس محیط‌زیست تصریح کرد: کمترین کاری که مدیریت ارشد استان و آقای استاندار به‌عنوان رئیس کارگروه کاهش آلودگی هوا می‌توانستند انجام دهند برگزاری جلسه‌ی کارگروه کاهش آلودگی هوا برای برنامه‌ریزی پیشگیری از تشدید این پدیده بود؛ بحث آلودگی کارخانه‌ها و مدیریت فعالیت‌های عمرانی درون شهر که در تولید و توزیع ذرات زیر 2.5 میکرون مؤثر هستند یکی از کارهایی بود که باید اتفاق می‌افتاد اما نیفتاد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مهم‌ترین عامل آلودگی هوای شهر اراک در هفته گذشته استفاده از مازوت در نیروگاه حرارتی شازند بود افزود: متأسفانه سوزاندن مازوت توسط 24 مشعل نیروگاه در شرایط فعلی برخلاف قولی بود که آقای رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس شورای عالی امنیت کشور در سفر استانی به مردم اراک و شازند داد.

آقای روحانی فقط این یک قول را داد که قرار بود اجرایی شود ولی متأسفانه این یک قول هم در بین سایر قول‌های آقای رئیس‌جمهور به زمین ماند و هیچ‌وقت اجرایی نشد و نیروگاه حرارتی شازند دوباره شروع به سوزاندن مازوت کرد.

برخلاف تمام وعده‌ها بدقولی‌های دولت با مردم شهرهای اراک و شازند ادامه پیدا کرد

آقاخانی با اشاره به اینکه در اوایل سال جاری آقای استاندار خبر خوش پلمپ شدن خط انتقال مازوت به نیروگاه را داده بود اظهار کرد: متأسفانه این خبر هم صحت نداشت، چون شکستن پلمپ فرآیند خاصی دارد مشخص بود که اساساً پلمپ صورت نگرفته است، زمانی که ایشان این وعده را دادند تقاضا کرده بودیم که هنگام پلمپ خط مازوت نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد هم حضورداشته باشند ولی متأسفانه آنجا هم ما نبودیم و امروز می‌بینیم برخلاف تمام این وعده‌ها بدقولی‌های دولت با مردم مظلوم شهرهای اراک و شازند ادامه پیدا کرد و نیروگاه حرارتی شارند در حال استفاده از مازوت است.

رئیس موسسه مردم‌نهاد کیمیای سبز ادامه داد: استفاده از مازوت در حالی است که متوسط دمای هوای کشور هنوز به حدود 10 تا 15 درجه زیر صفر نرسیده است که مثل سال‌های گذشته با افت فشار گاز در کشور مواجه شویم و آن‌وقت همه این حق را برای خودشان قائل شوند که مردم مظلوم اراک مجبور به تحمل آلودگی این نیروگاه باشند.

به روز رسانی شبکه پایش آلودگی هوای شهر اراک به فراموشی سپرده‌شده است/ ایستگاه شریعتی در روزهای مصرف مازوت نیروگاه از مدار خارج می شود!

وی با بیان اینکه شرایط نشان می‌دهد که امکان دارد زمستان سختی را هم در بحث کرونا و هم آلودگی هوا داشته باشیم تصریح کرد: نکته دیگری که باید موردتوجه قرا بگیرد بی‌توجهی بسیاری از مدیران به بحث آلودگی هوا است، شبکه پایش آلودگی هوای شهر اراک که سال‌هاست اعلام می‌کنیم این شبکه در قالب اعتبارات طرح جامع کاهش آلودگی باید به‌روز شود و مدیریت شفافی هم داشته باشد اما به فراموشی سپرده‌شده است.

این کارشناس محیط‌زیست ضمن انتقاد از خارج کردن ایستگاه‌های پایش از مدار در شرایط آلودگی هوا گفت: زمانی که مصرف مازوت در نیروگاه را داریم ایستگاه شریعتی که مهم‌ترین ایستگاه در بحث پایش آلودگی نیروگاه حرارتی شازند و تأثیر آن بر شهر اراک است با دلایل واهی که کارشناسان اداره کل محیط‌زیست مطرح می‌کنند از شبکه خارج می‌شود و آمارهایی که می‌بینیم از دقت کافی برخوردار نیست.

آقاخانی با بیان اینکه علیرغم ادعای اضافه شدن 5 ایستگاه جدید به شبکه پایش آلودگی هوای شهر اراک اما این اتفاق نیفتاد اظهار کرد: نه‌تنها تعداد ایستگاه‌ها بلکه سنجنده های درون ایستگاه‌ها هم از دقت کافی برخوردار نیست و همه این موارد موجی از نگرانی را برای فعالان محیط‌زیست و مردم ایجاد می‌کند که این سنجش‌ها با چه مبنایی انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: سلسله‌ای از ایرادات در پایش، برنامه برای مقابله و اجرا و نظارت بر برنامه‌ها وجود دارد که خیلی نگران‌کننده است و اقدام جدی را می‌طلبد.

آلوده‌ترین ایستگاه تعیین‌کننده شاخص اصلی وضعیت آلودگی هوا است/ جانمایی ایستگاه اداره محیط زیست به لحاظ فنی درست نیست

این کارشناس محیط‌زیست با اشاره به اینکه در اصل آلوده‌ترین ایستگاه‌ها تعیین‌کننده وضعیت آلودگی هوای یک شهر است افزود: یکی اینکه جانمایی ایستگاه اداره محیط زیست ازلحاظ فنی بحث‌های فراوانی را دارد دلیل آن‌هم این است که در پناه کوه قرارگرفته و مؤثر در دالان باد شهر اراک نیست، این منطقه می‌تواند ایستگاه باشد اما زمانی که تعداد ایستگاه‌ها بسیار محدود است بهتر است که جانمایی آن در جایی باشد که اثربخشی لازم را داشته باشد.

وی ادامه داد: متأسفانه این ایستگاه خیلی جای بحث دارد اما در روش‌های میانگین‌گیری طبق پروتکل‌هایی که اداره کل محیط‌زیست هم به آن واقف است آلوده‌ترین ایستگاه تعیین‌کننده شاخص اصلی خواهد بود.

آقاخانی تصریح کرد: نه‌تنها جانمایی ایستگاه درست نیست بلکه همه‌ی آلودگی‌ها نیز در این شبکه پایش نمی‌شود چراکه ایستگاه‌ها باید بر اساس نوع آلودگی تخصصی که در هر منطقه وجود دارد جانمایی شوند که این اتفاق نیفتاده و این روش‌ها درست نیست و باید بازنگری جدی اتفاق بیفتد.

مطالعات طرح جامع کاهش آلودگی هوا مربوط به 20 سال قبل است و به روز نشده​/ هنوز هم واحدهای صنعتی عامل اصلی آلودگی هوای اراک هستند

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه مطمئناً در طی سال‌ها کار اساسی برای آلودگی هوای شهر اراک صورت نگرفته است اظهار کرد: ما هنوز هیچ برنامه‌ای برای مدیریت آلودگی هوای شهر اراک نداریم، مطالعات طرح جامع کاهش آلودگی هوا مربوط به 20 سال قبل است و نه‌تنها به‌روز نشده است بلکه ماهیت آلودگی‌ها عوض‌شده و مدیران هیچ برنامه‌ای ندارند.

رئیس موسسه مردم‌نهاد کیمیای سبز گفت: شرایط کرونا خیلی از موارد را مشخص کرد چون باوجوداینکه در شرایط بروز این بیماری حجم ترددها به علت تعطیلی اصناف و مدارس به‌شدت کاهش پیدا کرد اما بازهم آلودگی‌های شدید را در شهر اراک داریم، تاکنون مدیران استانداری و مدیران صنایع اعلام می‌کردند که ماهیت آلودگی هوای شهر اراک عوض‌شده و آلودگی صنعتی نیست بلکه آلایندگی خودروها است ولی بروز دوباره این آلودگی با توجه به کاهش ترددها نشان داد که هنوز هم واحدهای صنعتی عامل اصلی در آلودگی هوای شهر اراک هستند.

نمی‌توان به دیتاهای شبکه پایش هوای شهر اراک تکیه کرد​/ مدیریت ارشد استان هیچ برنامه‌ای برای مدیریت آلودگی هوای اراک ندارد

این کارشناس محیط‌زیست افزود: زیاد نمی‌توان به دیتاهای شبکه پایش هوای شهر اراک تکیه کرد چون سنجنده های درستی ندارد و روش‌های درستی استفاده نمی‌شود و جانمایی شبکه درست نیست و از طرفی اینکه متأسفانه مدیریت ارشد استان هیچ برنامه‌ای برای مدیریت وضعیت فعلی ندارد.

آقاخانی خاطرنشان کرد: سردرگمی عجیبی در مدیریت آلودگی هوای شهر اراک وجود دارد و بسیار ضعیف عمل می‌شود، دیگر بهانه‌ی اینکه مصوبات اجرایی می‌شود را هم نداریم چون اصلاً جلسه‌ای برگزار نمی‌شود که مصوبه‌ای داشته باشد و این ظلم بزرگی است که در حق نیم میلیون مردم شهر اراک می‌شود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار