تنها تولیدکننده بید قرمز در دنیا در گفتگو با دیارآفتاب مطرح کرد؛

ثبت جهانی بید قرمز در کتاب گینس/تحریم های ظالمانه آمریکا باعث بلوکه شدن تمام حساب هایم شد

محمدی صادرکننده نمونه کشوری و تنها تولید کننده بید قرمز در دنیا، گفت: تحریم های آمریکا علیه من باعث کند شدن برخی پروژه های سرمایه گذاری در ایران شد. یکی از مشکلاتی که تحریم برای من ایجاد کرد این بود که مانع از گسترش پروژه دهکده جهانی بید قرمز شد.
کد خبر: ۸۰۵۵۲ تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰

به گزارش دیار آفتاب؛ گروه اقتصادی علیرضا نجمی؛محمد سلطان محمدی یکی از فعالین بزرگ اقتصادی و صادرکننده برتر کشورمان که در روستای بزیجان شهرستان محلات مشغول به فعالیت است، اخیرا در لیست تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفته است. دیارآفتاب در راستای معرفی این فرد موفق و اطلاع از وضعیت او در این شرایط اقتصادی که تحریم، آن را دشوارتر کرده است، مصاحبه ای اختصاصی صورت داد.

وی که دو مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی و حقوق بین الملل دارد، با اشاره به حوزه فعالیت خود، تشریح کرد: در سال 1370 برای مداوای بیماری ام به کشور هلند که با گل و گیاهان زینتی‌اش در جهان مشهور است، سفر کردم. دوره درمانم با جشن سال نوی مسیحیان همزمان شده بود و من در آنجا دیدم که چوب های درختان را برای جشن کریسمس رنگ قرمز می زنند و در تزئینات مربوط به این جشن استفاده می کنند. این در حالی بود که چنین چوب هایی(بید قرمز) را در روستای خودمان دیده بودم که به صورت طبیعی چنین رنگی دارند و بسیار زیباتر و انعطاف پذیرتر هستند ولی هیچ توجهی به آن نمی شد و حتی برای جلوگیری از رشد بی رویه، آن را می سوزاندند. همانجا این فکر به ذهن من خطور کرد که می توانم با تکثیر آن و صادراتش به کشورهایی که جشن سال نوی مسیحی را برگزار می کنند، فعالیت اقتصادی بزرگی را انجام دهم.

محمدی ادامه داد: این موضوع را با فروشندگان وسایل تزئینی در هلند در میان گذاشتم و قرار شد نمونه ای از آن را برایشان ببرم. همین کار را کردم و در یک سفر دیگر این چوب های طبیعی را به هلند بردم. هلندی ها به محض دیدن این محصول استقبال بسیاری از آن کردند و با من قرارداد بستند که تا 5 سال تمامی تولیداتم را خریداری کنند و تعهد گرفتند که در این مدت آن را به هیچ کشور دیگری نفروشم. به این ترتیب طی سال های 1374 تا 1378 با صادرات این محصول به هلند، موفقیت بزرگی بدست آوردم.

این تولیدکننده اضافه کرد: با گذشت 5 سال، به ژاپن رفتم و صادرات را به اکثر نقاط دنیا شروع کردم و توانستم در سال 1386 به عنوان صادرکننده برتر کشور منتخب شوم.

وی با بیان اینکه تحریم های خارجی بخشی از مشکلات را تشکیل می دهد، گفت: در کنار تحریم های خارجی، مشکلاتی که از سوی دستگاه های داخلی و خصوصا دولت سر راه تولیدکنندگان قرار می گیرد، کار را بسیار دشوارتر کرده است. در واقع تحریم های داخلی موانع و مشکلات بسیار بیشتری برای من ایجاد کرده است تا تحریم های خارجی. دشمن که از اسمش پیداست و توقعی از او نمی رود، ولی خنجری که از دوستت می‌خوری تو را غافلگیر می کند. برای مثال در حال حاضر چند ماه است که کارت بازرگانی‌ام را به بهانه برنگرداندن دلار به کشور تعلیق کرده اند؛ این در حالی است که راهی برای برگرداندن دلار به کشور وجود ندارد و دولت این موضوع را اصلا در نظر نمی گیرد.

همه جای دنیا برای تولیدکننده فرش قرمز پهن می کنند، دولت ایران زنجیر به پایمان می بندد!

محمدی ادامه داد: این موضوع هم به یکی از صادرات های من به کشور عراق باز می گردد که در آن، در ازای کالای صادر شده، ریال عراق تحویل گرفتم ولی دولت اصرار دارد باید بخشی از دلار های حاصل از آن را به کشور بازگردانم! با اینکه این حرف غیرمنطقی بود ولی برای جلوگیری از تعلیق کارت بازرگانی ام آن را قبول کردم که با مشکل سوئیفت و عدم امکان انتقال ارز به کشور مواجه شدم و دولت کارت بازرگانی ام را تعلیق کرد. در حالی که در همه جای دنیا برای تولیدکننده فرش قرمز پهن می کنند ولی دولت ایران زنجیر به پای ما می بندد و اجازه صادرات را از من می گیرد!

این صادرکننده برتر کشوری تصریح کرد: رفته رفته به فکر گسترش کارم افتادم. برای این کار، در روستای پدری ام چندین میلیون یورو سرمایه گذاری کردم و با این کار توانستم خط تولید پرورش این گیاه را بزرگتر کنم و برای 150نفر از افرادی که تحت پوشش هیچ نهاد و سازمانی نبودند و با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می کردند، اشتغال ایجاد کنم.

وی با اشاره به تحریم های انجام شده توسط آمریکا، گفت: پس از این کار، صادرات به کشورهای بیشتری را شروع کردم و با توجه به تحریم های موجود، با سختی بسیار تحریم ها را دور زدم تا ارزآوری برای کشور داشته باشم. زمانی که به عنوان فعال اقتصادی نامم بر سر زبان ها افتاد و آمریکا متوجه دور زدن تحریم ها شد، وزارت خزانه داری این کشور مرا در لیست تحریمی خود قرار داد و حتی در یکی از سفرهای تجاری که به آمریکا داشتم، من را از فرودگاه برگرداندند و اجازه ورود به این کشور را به من ندادند. این تحریم ها باعث بلوکه شدن تمام حساب هایم در کشورهای خارجی شد که مشکلات زیادی را برایم به وجود آورد.

ایجاد دهکده جهانی بید قرمز در روستای بزیجان محلات و ورود 2هزار توریست خارجی به کشور

محمدی ادامه داد: این تحریم ها باعث کند شدن برخی پروژه های سرمایه گذاری من در ایران هم شد. یکی از مشکلاتی که تحریم برای من ایجاد کرد این بود که مانع از گسترش پروژه دهکده بید قرمز در روستای پدری ام شد. من به خاطر عِرقی که به روستای محل تولدم (بزیجانِ محلات) دارم، شروع به ایجاد دهکده جهانی بید قرمز در این روستا کردم که با تحریم ها و بلوکه شدن اموالم نتوانستم آن را تکمیل کنم و فعلا نیمه کاره رها شده است. با ایجاد این دهکده جهانی، سال گذشته نزدیک به 2هزار نفر توریست خارجی به روستای بزیجان آمد و باعث رونق اقتصادی در آنجا شد.

ثبت جهانی بید قرمز در کتاب گینس

وی با بیان اینکه این محصول در هیچ جای دیگر دنیا تولید نمی شود، گفت: همین انحصار باعث شد تا بتوانم آن را در کتاب گینس ثبت جهانی کنم. البته ذکر این نکته هم قابل توجه است که کار دیگری که قبل از صادرات این گیاه انجام می دهم این است که کاری می کنم، هیچ کشور دیگری قادر به تکثیر آن نباشد تا انحصار آن شکسته نشود. پرورش این گیاه شرایط آب و هوایی خاصی می خواهد که محلات و روستای بزیجان بهترین شرایط را برای آن دارد. این گیاه که گونه ای از درخت بید است، تا آبان ماه، سبز رنگ است و پس از آن رفته رفته به قرمز تغییر رنگ می دهد و پس از آن حتما باید برداشت شود وگرنه از بین می رود.

وطن‌پرستی و کمک به شرایط اقتصادی کشور، علت ماندنم در ایران است

این صادرکننده برتر کشوری در پاسخ به این سوال که چرا با وجود امکان اقامت در سایر کشورها، ایران را برای زندگی انتخاب کرده است، گفت: حس وطن پرستی من باعث شده تا علیرغم اینکه می توانم در بسیاری از کشورهای دنیا زندگی کنم، ولی ایران را انتخاب کنم. این کار را کرده ام تا برای کشورم ارزآوری داشته باشم و در این وضعیت مشکل اقتصادی که تحریم ها هم آن را تشدید کرده است، بتوانم با ایجاد اشتغال و صادرات، به اندازه خودم سهمی در کم کردن مشکلات داشته باشم؛ البته اگر دولت تدبیر و امید بگذارد!

انتهای پیام/