اعلام رنگ‌بندی جدید کرونایی استان مرکزی/ ۶ شهرستان آبی، ۶ شهرستان زرد طرح استیضاح شهردار اراک کلید خورد خیز قیمت سکه و دلار؛ رشد بورس تا کجا ادامه دارد؟ دشمن با لبخند و غضب به دشمنی خود ادامه می دهد قیمت خودرو باز هم کاهش یافت/ قیمت ۲۰۶ به ۴ ماه قبل بازگشت دولت ژاپن لغو المپیک را تکذیب کرد کارنامه انقلاب اسلامی با همه مشکلات و تنگناها درخشان و مایه امید است/ رزمایش های های اخیر سپاه و ارتش مانور عزت و قدرت بود نشست فعالان مطالبه‌گری، دانشجویی و رسانه‌ای استان مرکزی با اعضای کمیسیون صنایع مجلس مراسم بزرگداشت کربلایی کاظم ساروقی و یادواره شهدای ساروق شهرستان اراک اقتدار نیروهای مسلح كشور سدی محكم در برابر تهدیدهای دشمنان است
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۹
کد خبر: 80348
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷

«دارو» و «دمنوش‌ گیاهی» فقط با نظر پزشک متخصص طب سنتی مصرف شود

متخصص طب سنتی گفت: مردم دارو و دمنوش‌های گیاهی را فقط با نظر پزشک متخصص طب سنتی مصرف کنند؛ چراکه مصرف این مواد میزان مشخصی دارد و نحوه و زمان مصرف، بر اساس فرد و اقلیم با هم متفاوت است.

به گزارش دیار آفتاب؛ نعمت الله مسعودی، متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که «آیا می‌توانیم هر دارو و دمنوش گیاهی را مصرف کنیم؟»، اظهار داشت: این طور نیست؛چراکه داروی گیاهی و کلاً دارو اگر نابجا مصرف شود، می‌تواند عارضه و تداخل ایجاد کند؛ چه برسد به مواد غذایی که طبع گرمی زیادی دارند؛ مانند زنجبیل و سیر که درجه گرمایی بالایی دارند و اگر زیاد مصرف شود، عارضه ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد:مصرف این مواد سقف و میزان مشخصی دارد و نحوه و زمان مصرف، بر اساس فرد و اقلیم با هم متفاوت است .

این استاد طب سنتی خاطرنشان کرد: در طب سنتی طریقه مصرف گیاهان بسیار پیچیده بوده و از نحوه استفاده از داروها در طب کلاسیک سخت‌تر است؛ برای مثال فلفل شمال با فلفل کرمان هر دو فلفل هستند، اما فلفل شمال را خیلی راحت می‌توانید مانند سبزی مصرف کنید، اما فلفل کرمان بسیار تند بوده و هر کسی نمی‌تواند آن را بخورد.

مسعودی با بیان اینکه اقلیم بر روی نحوه و مصرف داروهای گیاهی تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: برای نمونه داروی گیاهی اگر قبل از غذا مصرف شود،یک کارکرد و اگر بعد از غذا مصرف شود، کارکرد دیگری دارد؛ همچنین اگر دارویی با آب گرم مصرف شود یک خاصیت و اگر با آب سرد مصرف شود، خاصیت دیگری دارد؛ یا اگر به صورت پودر مصرف شود یک خاصیت و اگر به صورت عادی مصرف شود، خاصیت دیگری دارد.

وی با تاکید بر اینکه نحوه استفاده داروهای گیاهی بسیار پیچیده و فنی است، خاطرنشان کرد: هر کسی نمی‌تواند در این خصوص دخالت کند و تنها کار افراد متخصصی است که به صورت آکادمیک در این خصوص تحصیل کرده و با مقالات و علوم روز آشنا هستند و نحوه صحیح مصرف آن را می‌دانند.

مسعودی با بیان اینکه فراورده‌های گیاهی، داروهای گیاهی و دمنوش‌ها هرکدام مزاج و قدرت خاصی دارند و در افراد مختلف تاثیر مختلف می‌گذارند، تاکید کرد: توصیه می‌شود در خصوص مصرف داروهای گیاهی و دمنوش‌ها با پزشک طب سنتی مشورت شود تا عارضه و اثر منفی زیادی نداشته باشد.

این استاد طب سنتی اضافه کرد: اگر قصد داریم از دمنوش‌ها به صورت روزانه و همیشه استفاده کنیم باید از دمنوش‌های ضعیف شروع کنیم.

انتهای پیام/  

captcha