سقف افزایش حقوق کارمندان دولت ۲.۵ میلیون تومان شد بارش برف و باران در اکثر مناطق کشور/بارش‌های ۵ روزه در برخی استان‌ها پیام رهبر معظم انقلاب به هفتمین مراسم ملی شب خاطره جهادی ویروس کرونا انگلیسی در ۱۱ شهرستان استان مرکزی شناسایی شده/ابتلای ۴۵ نفر سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه از سال ۱۴۰۱ اجرایی می شود مواد محترقه باعث قطع عضو جوان ساوجی شد آخرین خبرها از عملیات بزرگ رزمندگان یمنی در مارب/ تقلای ائتلاف سعودی برای فرار از شکست + نقشه میدانی و عکس پروژه‌های نیمه‌تمام؛ استخوانی در گلوی پیشرفت اقتصادی استان‌ها/ کلنگ‌های بی‌فرجام، متوقف در ایستگاه وعده‌ها کاخ سفید: برای پاسخ به حمله راکتی به عین‌الاسد، تصمیم عجولانه‌ای نمی‌گیریم تصادف زنجیره‌ای در جاده ساوه به تهران/عکس
جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
کد خبر: 80100
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۰
توسط دانشمند برتر بسیجی صورت گرفت؛

از مطالعات کاربردی درباره کاهش آلودگی هوای اراک تا بهینه سازی دستگاه تنفس کرونایی ها

صفی‌خانی بسیجی نخبه و عضو هیئت علمی دانشگاه اراک، گفت: مطالعات و فعالیت های انجام شده توسط بنده در دو سه حوزه اصلی و تماما به صورت کاربردی بوده است. کاهش آلودگی هوا، بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان و مطالعه در خصوص بهبود دستگاه تنفس بیماران کرونایی از اصلی ترین حوزه هایی بوده که بنده در آن فعالیت داشته ام.

به گزارش دیار آفتاب؛ بسیج و روحیه بسیجی در بسیاری از برهه های این کشور به کمک آمده و توانسته گرهی از مشکلات را باز یا جهشی بلند در عرصه ای را رقم بزند. بسیجیان در تمام سال های پس از انقلاب، با روحیه ای مثال زدنی همواره در میدان بوده و اگر نبود چنین روحیه ای، قطعا امروز شرایط متفاوت و بدتری را در جای جای کشور شاهد بودیم.

یکی از عرصه هایی که بسیج با ورود خود کمک بزرگی به کشور کرده و باعث سربلند شدن نام ایران در دنیا شده، عرصه علمی است. اساتید و دانشجویان بسیجی بسیاری بوده و هستند که با تلاش روز افزون خود و داشتن تخصص کافی موفقیت های زیادی را برای خود و کشورمان به ارمغان آورده اند.

حامد صفی‌خانی عضو هیئت علمی دانشگاه اراک و یکی از 2درصد دانشمندان برتر دنیا به انتخاب دانشگاه استنفورد، در گفتگو با دیارآفتاب با اشاره به مجموعه اقداماتی که باعث این افتخار شد، گفت: برای قرارگیری در لیست 2درصد دانشمند برتر دنیا، مجموعه فعالیت ها و اقداماتی که یک نفر در طول چند سال اخیر انجام داده است، ملاک قرار می گیرد. کسب این عنوان نیازمند داشتن چندین شاخص است.

وی افزود: مطالعات و فعالیت های انجام شده توسط بنده در دو سه حوزه اصلی و تماما به صورت کاربردی بوده است. کاهش آلودگی هوا، بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان و مطالعه در خصوص بهبود دستگاه تنفس بیماران کرونایی از اصلی ترین حوزه هایی بوده که بنده در آن فعالیت داشته ام.

مطالعه بر روی عوامل موثر بر کیفیت هوای اراک

صفی‌خانی ادامه داد: در مبحث کاهش آلودگی هوا، تز های تعریف شده که به صورت گروهی و با همکاری ارزشمند دکتر مصطفوی عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه اراک صورت گرفت، به شدت کاربردی بود. به عنوان مثال یکی از تز های تعریف شده در این موضوع، در مورد تاثیر ساخت بزرگراه 55متری اراک بر کاهش آلودگی هوای این کلانشهر است. پر واضح است که این تز برای بهبود وضعیت هوای شهر و جلوگیری از هزینه های بی فایده بسیار سودمند است و از طرح های صرفا مطالعاتی به عرصه عمل وارد شده است که مردم و مسئولین شهری روی آن دغدغه دارند.

وی با اشاره به طرح دیگر مطالعاتی در خصوص میزان آلایندگی شرکت ها و صنایع بزرگ استان و تاثیر آن بر شهر اراک، گفت: در این طرح، آلایندگی حدود 10 شرکت و صنعتی که اطراف کلانشهر اراک مستقر هستند مورد بررسی قرار گرفته و تاثیر آن بر وضعیت نهایی کیفیت هوای شهر اراک مشخص شده است. به واقع در این مطالعه میزان آلایندگی تک تک این شرکت ها بر آلودگی نهایی هشتمین کلانشهر کشور در فصل های مختلف سال بررسی شده است.

یکی از 2درصد دانشمندان برتر دنیا با بیان اینکه بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها یکی دیگر از مباحثی است که مطالعات گسترده ای روی آن انجام دادیم، گفت: این مطالعات در راستای مبحث نوزدهم نظام مهندسی انجام شده و به لطف خدا مقالات متعددی درباره آن در معتبرترین مجلات جهانی چاپ کردیم.

بهینه سازی دستگاه تنفس بیماران کرونایی

این دانشمند بسیجی با بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته همکاری مشترک با وزارت بهداشت استرالیا جهت بهینه سازی یکی از دستگاه های تنفس بیمار در شرایط اضطراری کرونا است، تشریح کرد: این پروژه پایان نامه کارشناسی ارشد بوده و مقاله آن به چاپ رسیده و حتی نمونه های آزمایشی آن هم به تولید رسیده که امیدواریم با بهبود وضعیت تولید در کشور، بتوانیم تولید انبوه این محصول را داشته باشیم.

صفی‌خانی با اشاره به حمایت های نه چندان قوی دستگاه های مسئول از نخبگان و طرح های آنها، گفت: گرچه قسمت هایی از دولت یعنی معاونت علمی ریاست جمهوری، حمایت هایی از نخبگان علمی دارد و باید از آنان تشکر شود، ولی به واقع این حمایت ها نامتوازن است و نسبت به نیازی که پژوهشگران کشور دارند، قطره ای در مقابل دریاست. به بیانی دیگر به غیر از حمایت هایی که معاونت علمی ریاست جمهوری انجام می دهند، کمتر حمایتی در سایر ارکان دولت دیده می شود. این در حالی است که با توجه به بندهای اقتصاد مقاومتی، حمایت از پژوهشگران باید در تک تک وزارت خانه ها دنبال شود و فناوری و پژوهش باید در تمامی حوزه ها رسوخ کند. ولی متاسفانه شاهد این مهم در کشور نیستیم که نشان از اولویت پایین آن در دیدگاه مسئولین امر دارد.

تعهد در کنار تخصص، مشکلات را از سر راه کشور برمی‌دارد

این استاد بسیجی در خصوص تاثیری که روحیه بسیجی در بدست آوردن این موفقیت ها داشته است، گفت: خدا را شاکرم که به عنوان عضوی از جامعه بزرگ بسیجیان کشور، توانسته ام قدم مثبتی در راستای اعتلای کشورم بردارم. البته به لطف خدا بسیج در سال های اخیر موفقیت های روزافزون بسیاری داشته است و اگر آمار این موفقیت ها را محاسبه کنیم نسبت به گذشته بسیار رشد کرده است. این نشان از عمقی تر شدن نیروهای بسیجی و رشد علمی آن ها در کنار رشد معنوی آنان دارد.

وی با اشاره به یکی از بیانات رهبر انقلاب در خصوص لزوم همراه داشتن تخصص در کنار تعهد، خاطرنشان کرد: در همین راستا همواره به دانشجوهای بسیجی توصیه می کنم در کنار حفظ روحیه بسیجی، حتما باید تخصص هم داشته باشند تا بتوانند مشکلات کشور را از سر راه بردارند و این سرزمین را روز به روز به اوج اقتدار نزدیک تر کنند. باید توجه داشت که مشکلات کشور صرفا بدست نیروی متخصص متعهد برطرف می شود و داشتن تخصص بدون تعهد و یا تعهد بدون تخصص راهگشا نیست.

انتهای پیام/

captcha