خسارت کم بارشی به مزارع استان مرکزی و پیش بینی کاهش تولید گندم/ برای زراعت دیم نگرانیم برنامه را رها کن؛ از کارنامه بگو آقای مرعشی!/ آیت‌اللهی که تصویرش در اتاق ملاقات رهبری قرار دارد حاشیه اطراف «بچه مهندس»؛ حمله بازیگر قبلی به بازیگر جدید! سردار ایرانی، پدر موشکی حزب‌الله لبنان/ سردار حجازی را بهتر بشناسیم جرائم سنگین دولت برای ایجاد محدودیت دسترسی شهروندان به فضای مجازی تهدید کرونا را به فرصتی برای ایجاد اشتغال تبدیل کردم/ تولید روتختی و کاور پرستاری دو بیمارستان توسط 10 بانوی روستایی وکیلی: دولت روحانی آبرویی برای اصلاح‌طلبان نگذاشته است «جبهه»؛ دانشگاهی به وسعت خاک ایران توان پهپادی ارتش برگ برنده نیرو‌های مسلح است قالیباف: سردار حجازی ستارۀ درخشان محور مقاومت بود
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
کد خبر: 79938
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۰
نماد «فاذر» بعد از چند ماه رفع تعلیق شد؛

افزایش سرمایه «آذرآب» باز هم دستخوش تغییر شد/ سهامدارن عمده با افزایش از محل آورده نقدی موافقت نکردند!

میزان افزایش سرمایه حاشیه ساز شرکت صنایع آذرآب اراک باز هم دستخوش تغییر شد و اینبار سهامدارن عمده علیرغم موافقت اولیه با مصوبه هیئت مدیره، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی را نپذیرفتند.

به گزارش دیار آفتاب؛ اوایل شهریورماه سال جاری بود که انتشار خبر و اطلاعیه افزایش سرمایه فوق سنگین 7600 درصدی شرکت صنایع آذرآب اراک از سوی هیئت‌مدیره این شرکت که با سرمایه ثبت‌شده 1،000،000 میلیون ریالی و نماد «فاذر» در بازار دوم بورس حاضر است در بین اهالی بازار سرمایه به‌شدت موردتوجه و البته تعجب واقع شد و این اتفاق بالاترین درصد افزایش سرمایه تاریخ بورس ایران نام گرفت.

با توجه به اینکه در این طرح هیئت‌مدیره آذرآب علاوه بر افزایش سرمایه 400 درصدی از محل آورده نقدی سهامداران موضوع افزایش سرمایه 7200 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها با در نظر گرفتن سهم عمده‌ای برای دارایی‌های استهلاک‌پذیر یعنی ماشین‌آلات و تجهیزات نیز در نظر گرفته‌شده بود این موضوع موردانتقاد کارگران این شرکت، شورای کارگری، کارشناسان و نمایندگان استان قرار گرفت و با توجه به اینکه در طرح مذکور نکات مورد نظر شورای تأمین استان مرکزی نیز رعایت نشده بود در نهایت مورد تجدید نظر قرار گرفت.

بر اساس تصمیم جدید هیئت‌مدیره آذرآب و صورتجلسه 20 مهر 99 ضمن تغییر میزان افزایش سرمایه بحث برانگیز 7600 درصدی (کاهش از محل تجدید ارزیابی و افزایش از محل آورده نقدی) و همچنین حذف تجدید ارزیابی ماشین آلات و تجهیزات مقرر گردید تا طرح افزایش سرمایه 2350 درصدی این شرکت هم‌زمان از طریق تجدید ارزیابی زمین و ساختمان به میزان 18500 میلیارد ریال (معادل 1850 درصد) و آورده نقدی سهامداران به مبلغ 5000 میلیارد ریال (معادل 500 درصد) صورت پذیرد.

بعد از اتخاذ این تصمیم از سوی هیئت مدیره شرکت صنایع آذرآب دو سهامدار عمده این شرکت یعنی صندوق رفاه و تأمین آتیه کارکنان بانک کشاورزی و شرکت فنی مهندسی جنوب تأسیسات موافقت کتبی خود را با افزایش سرمایه مذکور اعلام کردند، همچنین شورای اسلامی کار این شرکت طی بیانیه ای این افزایش سرمایه را ضمن انتفاع سهامداران برای شرکت مفید دانست. 

اما آنچه در این بین حائز اهمیت است آنکه بر اساس تصمیم شورای تأمین استان مرکزی به لحاظ رفع مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی در این شرکت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامدران همواره مورد تأکید قرار گرفته و مصوبه هیئت مدیره بر این موضوع دلالت دارد، به گفته هیئت‌مدیره آذرآب در صورتجلسه مورخ 20 مهر 99 این طرح افزایش سرمایه با توجه به مصوبه شورای تأمین استان مرکزی و در نظر گرفتن صرفه و صلاح این شرکت با توجه به دیون سنگین، بدهی‌های معوق و لزوم تأمین هرچه سریع‌تر منابع مالی برای برون‌رفت از بحران شدید نقدینگی ارائه گردیده است.

اما چندی بعد در جلسه 10 آبان 99 هیئت مدیره آذرآب با حضور مدیران دو شرکت سهامدار عمده موضوع افزایش سرمایه از محل آورده نقدی به دلیل آنچه ملاحظات سهامدارن عمده عنوان شد علیرغم موافقت قبلی منتفی گردید و افزایش سرمایه 615 میلیارد ریالی ( 61.5 درصدی ) از محل سود انباشته جایگزین آن شد.

حال با توجه به اینکه تصمیمات شورای تأمین استان یکی از فاکتورهای ملاک عمل برای اعلام نظر سازمان بورس در رابطه با افزایش سرمایه شرکت آذرآب است باید دید تصمیم نهایی سازمان بورس در رابطه با افزایش سرمایه این شرکت چیست؟ و آیا افزایش سرمایه فعلی بدون آورده نقدی سهامداران می تواند مشکلات این شرکت و به اذعان هیئت مدیره « بحران شدید نقدینگی» را بر طرف کند و یا شاهد تغییراتی صرفاً روی کاغذ در وضعیت آذرآب خواهیم بود.

گفتنی است شرکت صنایع آذرآب اراک فعالیت خود را به‌طور رسمی از سال ۱۳۶۸ آغاز کرد، این مجموعه که از ظرفیت فنی و تخصصی عظیمی برخوردار است یکی از بزرگ‌ترین، مجهزترین و پیشرفته‌ترین کارخانه‌های تولید انواع بویلرها و تجهیزات نفتی و گازی در کشور است و بسیاری از پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های بزرگ کشور و به‌طور کل پروژه‌های نفتی و گازی با تولیدات استراتژیک این شرکت در چرخه‌ی تولید قرارگرفته‌اند.

همچنین نماد «فاذر-شرکت صنایع آذرآب اراک» نیز که به علت ابهام در وضعیت شفاف‌سازی درباره این افزایش سرمایه حاشیه‌ساز طی ماه های گذشته با توقف و تعلیق مواجه بوده است سرانجام روز شنبه 24 آبان ماه در فرابورس بازگشایی شد.

انتهای پیام/

captcha