پروژه‌های نیمه‌تمام؛ استخوانی در گلوی پیشرفت اقتصادی استان‌ها/ کلنگ‌های بی‌فرجام، متوقف در ایستگاه وعده‌ها کاخ سفید: برای پاسخ به حمله راکتی به عین‌الاسد، تصمیم عجولانه‌ای نمی‌گیریم تصادف زنجیره‌ای در جاده ساوه به تهران/عکس آقای روحانی صف‌های خرید مرغ و روغن را ببنید و بعد بگوید چرخ اقتصاد می‌چرخد/ قدرت خرید مردم یک ششم سال ۹۲ شد تقویت ویژه نیروی دریایی سپاه در سال ۹۹/ از تحویل پُرتعداد پهپاد و قایق تندرو تا ناو اقیانوس‌پیما واکسیناسیون وکلاء ضروری تر است یا پاکبان‌ها؟/ وکیلِ مدافعِ‌حق و پایبندقانون؛ با قانون‌شکنی، حق‌کشی نمی‌کند! طرح نهال هم عهدی با شهدا در اراک اثر «عروسی خوبان» در جشنواره ادبی یوسف شایسته تقدیر شد کارهای مهمی برای تسهیل ازدواج جوانان در دست اقدام است وزارت ارتباطات مکلف به اجرای شبکه ملی اطلاعات شد
جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۹
کد خبر: 79857
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۵
وقتی بسیج به میدان خدمتگزاری وارد می شود(1)

از ساخت بیش از 4 میلیون ماسک تا ضدعفونی اماکن عمومی با مشارکت بیش از 9هزار بسیجی در استان مرکزی

با شیوع ویروس کرونا، بسیج جلوتر از سایر ارگان ها و نهادها، برای مقابله با این بیماری پا به عرصه گذاشت. این نهاد مردمی در کنار مقابله با آثار اقتصادی کرونا، ضدعفونی معابر شهری، اماکن عمومی، بیمارستان ها و ... را بر عهده گرفت و با تولید چند میلیون ماسک بهداشتی، بخش زیادی از تقاضا به این وسیله بهداشتی را پاسخ داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ با شیوع ویروس کرونا در کشور، گروه های جهادگران و بسیجیان برای مقابله با آن به صف شدند.

تاثیرات منفی کرونا در وضع معیشت عموم مردم باعث شد تا بسیج پا به میدان بگذارد و با تجمیع کمک های مردمی و کمک هایی از جانب خود، بخشی از این مشکلات اقتصادی و معیشتی را بکاهد. گزارش این اقدامات گسترده در سطح استان را در اینجا می توانید مشاهده کنید. http://www.diyareaftab.ir/news/79803/

در کنار مقابله با آثار اقتصادی کرونا، ضدعفونی معابر شهری، اماکن عمومی، بیمارستان ها و ... و پخش مواد ضدعفونی کننده درب منازل مردم از دیگر اقدامات موثر بسیج و سپاه برای جلوگیری از انتقال و سرایت این ویروس منحوس بود.

این سازمان مردمی در اولین روزهای شیوع این بیماری در سطح استان، اقدامات گسترده خود را آغاز و تا کنون ادامه داده است که در ادامه به بخشی از آن اشاره می کنیم.

اراک

یکی از اولین اقدامات بسیج در مهار و پیشگیری از ویروس کرونا به روزهای سیزدهم و هجدهم اسفند ماه برمی‌گردد. در این دو روز جهادگران بسیجی در اراک با همراهی یگان جنگ نوین سپاه، شهرداری و آتش نشانی معابر شهر را ضد عفونی و گند زدایی کردند.

گروه جهادی دیگری متشکل از روحانیون و طلاب اراکی، معابر شهرک علی بن ابیطالب(ع) اراک را در 21 اسفند ماه گندزدایی کردند و هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده در اختیار مردم قرار دادند.

26 اسفند ماه 98، هشتم، یازدهم، شانزدهم و هجدهم، بیست و ششم فروردین ماه نیز در شش مرحله، گروه های جهادی متشکل از بسیجیان اقشار مختلف، نسبت به ضدعفونی شهر اراک خصوصا برخی مناطق آلوده و پخش مواد ضد عفونی کننده میان مردم، اهتمام ویژه ای داشتند.

21آبان 99 نیز گروهی از طلبه های جهادی یکی از مناطق آلوده شهر را گندزدایی کردند.

محلات

12 اسفند 98، در یکی از اولین اقدامات، سپاه و بسیج شهر محلات با استفاده از نیروهای متخصص خود در حوزه بهداشت و پدافند زیستی، معابر این شهر را ضد عفونی کردند.

ساوه

20 اسفند ماه نیز تیم هایی از بسیجیان و نیروهای سپاه ساوه، جهت مقابله با این بیماری، معابر و خودروهای عمومی این شهر را ضدعفونی کردند.

فراهان

تا 28 اردیبهشت ماه 99، بیش از ۵۰۰ جهادگر بسیجی در قالب ۳۵ گروه جهادی سازمان‌دهی شدند که اقدامات گسترده‌ای از قبیل آموزش و اطلاع‌رسانی، عملیات گندزدایی روستاها و معابر عمومی، ایستگاه‌های غربالگری را انجام دادند. همچنین بیش از 5هزار لیتر الکل و سایر مواد ضدعفونی کننده برای گندزدایی معابر این شهرستان استفاده شد و بیش از 25هزار لیتر ماده ضدعفونی کننده میان عموم مردم توزیع شد.

یکی دیگر از اقدامات گسترده بسیج برای مقابله با ویروس کرونا، تولید ماسک، دستکش و گان(لباس مخصوص) بود به طوری که طبق گفته محترمی مسئول بسیج سازندگی استان مرکزی از ابتدای شیوع این بیماری تا یکم آبان ماه امسال، بیش از 9هزار جهادگر بسیجی در قالب حدود هفتصد گروه جهادی و در 60 کارگاه تولید ماسک، 4میلیون و 600هزار ماسک تولید و در اختیار کادر درمانی و عموم مردم قرار دادند.
 

در ادامه بخشی از این اقدامات را به تفکیک هر شهرستان مشاهده می کنید.

اراک

بانوان بسیج اصناف یکی از اولین گروه های بسیجی در اراک بودند که کار خود را از آخرین روزهای سال 98 آغاز کردند و روزانه 500 الی هزار ماسک بهداشتی تولید کرده و در اختیار پزشکان و پرستاران قرار می دادند.

12فروردین مهندسین گروه جهادی شهدای ماشین سازی اراک با تلاش خود موفق به ساخت دستگاه پیله زن شدند. این دستگاه میزان تولید ماسک را 40درصد افزایش می دهد و توان پلیسه‌زنی 2600ماسک را در هر ساعت دارد.

سوم اردیبهشت ماه نیز دومین دستگاه توسط همین گروه جهادی تولید شد.

در حالی که بسیاری از مردم روزهای بهاری عید نوروز را در منزل می گذراندند، گروه های جهادی به ساخت اقلام بهداشتی مقابله با کرونا مشغول بودند. گروه جهادی شهید سلیمانی یکی از آنها بود که با مشارکت روزانه 20جهادگر ،4هزار ماسک بهداشتی تولید می کرد و این کار را در ایام عید نوروز هم ادامه داد.

گروه جهادی شهید فراهانی نیز از دیگر گروه هایی بود که در روزهای اوج کرونا در فروردین ماه، با راه اندازی کارگاه تولید ماسک، در پیشگیری از این بیماری تلاش کرد. جهادگران این گروه با ۱۲ چرخ خیاطی و تولید 10هزار ماسک کار خود را آغاز و در ادامه به تولید ماسک N95 و لباس ایزوله بیمارستانی پرداختند تا سهمی در این کار خیر داشته باشند.

تفرش

بسیجیان و گروه های جهادی این شهرستان با تشکیل پنج کارگاه تولید ماسک، تا ششم اردیبهشت ماه 100هزار ماسک تولید کرده و در اختیار کادر درمان و عموم مردم قرار دادند.

فراهان

با گذشت بیش از دو ماه از شیوع کرونا در فراهان، یازده کارگاه تولید ماسک توسط گروه های جهادی در سطح این شهرستان تشکیل شد که بیش از 70هزار ماسک استاندارد و 7هزار جفت دستکش یکبار مصرف تولید کردند.

شازند

همزمان با اولین روزهای شیوع کرونا، سپاه شازند با استفاده از ظرفیت بسیج و عموم مردم، سالن ورزشی خود را به کارگاه جهادی تولید ماسک تبدیل کرد تا در حد توان با این بیماری منحوس مقابله کند.

خنداب

جهادگران بسیجی این شهرستان نیز با راه اندازی 5 کارگاه تولید ماسک، یک کارگاه تولید گان و یک کارگاه تولید دستکش، اقدامات موثری در پیشگیری از این بیماری انجام دادند به طوری که تا 14اردیبهشت ماه، 35هزار ماسک و 6هزار جفت دستکش میان کادر درمان و عموم مردم توزیع کردند.

لازم به ذکر است این اقدامات همچنان ادامه دارد و موارد گفته شده تنها بخشی از اقدامات بسیج در راستای مقابله با ویروس منحوس کرونا بود.

انتهای پیام/

captcha