تصادف زنجیره ای 8 وسیله نقلیه در پل بسیج اراک سه مجروح داشت آلومینیوم اراک-فولاد خوزستان/ خطیبی به دنبال اولین برد، نکونام در اندیشه صدر نشینی ترور دانشمندان نشانه ضعف و ناتوانایی دشمنان است/ ماهیت پلید رژیم صهیونیستی نزد جامعه ورزشی کشور کاملاً روشن است مشاور خانواده نماینده بخش معدن در اتاق بازرگانی شد/ فرارهای مالیاتی با کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای انجام می‌شود واکنش‌ها به ترور شهید فخری زاده به‌گونه‌ای باشد که لرزه بر اندام دشمنان بیندازد/ملت ایران راه پرافتخار شهدای خود را باقوت ادامه می‌دهند اقدامات مجلس یازدهم از حمایت معیشتی تا طرح جمعیت و تعالی خانواده شتاب بخشی به روند اجرای پروژه‌های عمرانی شازند با ورود قرارگاه خاتم‌الانبیاء/تکمیل 5 پروژه با اعتبار 300 میلیارد تومانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام شهیدی را تسلیت گفتند. میراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چیست؟ وزارت اطلاعات: سرنخ‌هایی از عاملان حمله تروریستی به دست آمده است
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
کد خبر: 79804
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
کارشناس مسائل اقتصادی:

رتبه پایین استان مرکزی در حوزه تعاون به دیدگاه‌های مدیریتی و سیاسی بر می گردد

یونسی با اشاره به وضعیت ضعیف و رتبه پایین استان مرکزی در حوزه تعاون گفت: علاوه بر این‌ها دیدگاه‌های مدیریتی و سیاسی در حوزه تعاونی‌ها بسیار مهم است و به نظر می‌رسد عملکرد استان در سال‌های اخیر به هیچ عنوان برای پیشبرد اهداف تعاونی ها موفق نبوده و در این مسیر نتوانسته گام بردارد.

علی یونسی کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به سهم تعاونی ها در اقتصاد گفت: به موجب قانون اقتصاد ایران توسط سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی باید اداره شود و اصل ۴۴ قانون اساسی تلاش می کند سهم اقتصاد دولتی را کاهش دهد و بخش تعاونی ها و خصوصی ها گسترش پیدا کند.

دولت در حرکت به سمت گسترش تعاونی ها کارنامه ضعیفی دارد

وی افزود: در افق ۱۴۰۴ هم باید ۲۵ درصد اقتصاد ایران به تعاونی ها اختصاص داشته باشد در حالی که اعداد متوسطی که در خوش‌بینانه‌ترین حالت بین ۴ تا ۵ درصد را نشان می‌دهد و این نشان‌دهنده این است دولت در حرکت به سمت گسترش تعاونی ها کارنامه ضعیفی داشته است.

یونسی با اشاره به وضعیت ضعیف و رتبه پایین استان مرکزی در حوزه تعاون بیان کرد: در گذشته تعاونی های بسیار زیادی در استان فعال بودند و از این طریق آثار و برکات زیادی همچون اشتغال و رشد و توسعه اقتصاد را به همراه داشته که آرام آرام سرنوشت های نامناسبی چون ورشکستی و یا بدهکاری های سنگین را شامل آنها شده است و وضعیت در نرم کشوری برای استان مرکزی بدتر شده باشد.

وی افزود: وضعیت استان مرکزی در حوزه تعاون یک زنگ خطری برای سایر امور است چراکه اقتصادی که به عنوان یک اقتصاد صنعتی و استانی که به عنوان یک استان صنعتی با جذب بالایی از اشتغال مواجه است باید آرام آرام منتظر باشیم که در گزارشات وضعیتی پایین‌تر از پنجم را کسب کند چراکه سایر رقبا و سایر استان ها موفق تر در حوزه سرمایه گذاری عمل کردند.

کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: متأسفانه در استان مرکزی دارایی ها و دفاتر شرکت های بزرگ صنعتی در خود استان نیست و این موجب شده که توسعه نامتوازن از باب وجود استفاده از منابع زیرزمینی و آلودگی ها را برای استان همراه داشته باشد و دوره به دوره و سال به سال هم میزان اشتغال کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد: نتیجه اینکه تعاونی ها و برخی از صنایع و برندهای استان مرکزی روبه افول است و برخی از مزیت های نسبی استان دیگر مزیت نیست و یا افول پیدا کرده اند و یا نابود شده اند و این یک زنگ خطر و هشداری است برای مسئولینی که در این دوره ها باید با سرمایه گذاری ها فضا را برای رشد اقتصاد استان در سال های گذشته ایجاد می کردند.

یونسی با بیان اینکه مسئله تعاونی ها نشان دهنده درصد میزان مشارکت مردم هم در اقتصاد و هم در کار گروهی است، گفت: زمانی که میزان تعاونی ها کاهش پیدا می کند این یک علامتی می دهد که فرهنگ کار جمعی در استان مرکزی نقش خود را از دست داده است و افراد تلاش می کنند به فعالیت های شخصی روی بیاورند و باز این مسئله یک زنگ خطر دیگری برای استان است.

وی افزود: عدم روی آوردن مردم به کار جمعی و مشترک را می تواند به دلیل عدم اعتماد میان یکدیگر دانست که این خود نشان دهنده کاهش جدی سرمایه اجتماعی دراستان است و یا می تواند به دلیل عدم آموزش باشد و اگر امروز مسئله و مشکلی در حوزه تعاون وجود دارد به دلیل عدم ادغام کار، تعاون و رفاه اجتماعی است که اینها سهم بسیار ناچیزی به خود اختصاص داده اند.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به ضعف زیرساخت ها در حوزه تعاون بیان کرد: این مجموعه سنگین بیشترین تمرکز خود را بر روی اشتغال و حل اختلافات کارفرمایان با کارگران و حل کردن مشکلات بیمه بیکاری و از این دست بوده و به نوآوری در حوزه تعاون نپرداختند و این ضعف مدیریت و یا ساختار را نشان میدهد که مدیریت در آن نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد.

وی افزود: در خصوص مدیریت در تعاون با توجه به ساختار ضعیف در کشور هم موفقیت چشمگیری نداشتیم و این بیشتر به دلیل ضعف ساختار است که حتی مدیران موفق و توانمند نتوانستند دستاوردهای خوبی داشته باشند.

یونسی با اشاره به راهکارهای موجود برای تقویت تعاونی ها بیان کرد: امروز روستاهای ما در شوراهای خود ظرفیت های بسیار خوبی برای توسعه تعاون دارند و متأسفانه سرمایه هایی در روستاها نهفته که در استفاده از آنها ناتوان هستند و این به دلیل این است که کار به شکل تعاونی پیش نمی رود و هیچکس نمی تواند به موجب قانون از این سرمایه ها استفاده کند و این نشان می دهد که ما نیازمند مدل جدیدی برای پیشبرد و توسعه تعاون داریم.

دولت در راستای تلاش برای رسیدن به اهداف اصل ۴۴ و سند تحول ۱۴۰۴ موفق عمل نکرده است

وی افزود: متأسفانه دولت در راستای تلاش برای رسیدن به اهداف اصل ۴۴ و سند تحول ۱۴۰۴ موفق عمل نکرده است و وضعیتی که امروز استان مرکزی در حوزه تعاون دارد امکان فراگیر شدن در کل کشور را می تواند داشته باشد.

کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از نبود فرهنگ جمعی در بین مردم گفت: یکی از دلایل اصلی که ما در توسعه تعاونی ها موفق نبودیم عدم گرایش افراد به کار جمعی است چراکه افراد بیشتر ترجیح می دهند به شکل خصوصی فعالیت داشته باشند.

وی با اشاره به مدیریت ضعیف تعاونی ها برای افزایش مشارکت مردمی بیان کرد: عملکرد نامناسب تعاونی ها باعث شده تعاونی ها یک مدل موفق برای ترویج برای افرادی که در آن مشغول بودند نبوده و به طور مثال بسیاری از تعاونی های مسکن ما دچار مشکل شدند و تعاونی هایی از این دست باعث شده شکل دهی و توسعه تعاونی ها با محدودیت مواجه شود.

یونسی افزود: نبود فرهنگ جمعی مهمترین دلیل در این راستا است و نشان می دهد مردم گرایشی برای انجام کار جمعی ندارند و متأسفانه غالباً شعاری با محتوای اینکه اگر شریک خوب بود خدا شریک داشت استفاده می‌کنند و این مسئله باعث شده افراد تا جایی که می‌توانند کارهای خود را به شکل شخصی پیش ببرند.

وی بابیان اینکه امروز اگر بخواهیم تعاونی ها و فرهنگ تعاون را گسترش دهیم نیاز به تلاش و حضور شبانه روزی دولت داریم،گفت: ساختار فعلی وزارتخانه کار، رفاه و تعاون که تحت عنوان اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی فعالیت می کند ساختار مناسبی نیست و خروجی آن ضعف بزرگی شده است.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه امروز باید به مسئله آموزش در تعاونی ها بیشتر توجه شود، گفت: باید تسهیلات و خدمات ویژه ای برای علاقمندان و فعالین در حوزه تعاون دیده شود و در عمل باید این حمایت ها دیده شود و طعم آن چشیده شود و به جای اینکه فعالین اقتصادی یک شرکت خاص با افرادی محدود ایجاد کنند باید به سمت ایجاد تعاونی سوق پیدا کنند.

وی افزود: حضور دولت در کنار کسانی که کار تعاونی انجام می دهند باعث می شود که اینها کار و فعالیت خودشان را با ریسک کمتری ادامه دهند.

عملکرد استان برای پیشبرد اهداف تعاونی ها موفق نبوده است

یونسی در پایان خاطر نشان کرد: علاوه بر این‌ها دیدگاه‌های مدیریتی و سیاسی در حوزه تعاونی‌ها بسیار مهم است و به نظر می‌رسد عملکرد استان در سال‌های اخیر به‌هیچ‌عنوان برای پیشبرد اهداف تعاونی‌ها موفق نبوده و در این مسیر نتوانسته گام بردارد.

استان مرکزی بر اساس نمرات ارزیابی عملکردمدیران کل اجرایی در حوزه تعاون شش ماهه اول امسال به عنوان استان سی و یکم معرفی شد.

انتهای پیام/

captcha