هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۹ استان/ روند تدریجی افزایش دما در ۵ روز آینده سوابق ساختمان‌های پرمخاطره عمومی استان باید در فرمانداری‌ ثبت شود/ پاساژ طلای اراک باید سریع تر ایمن سازی شود طارمی داماد شد اروپا نمی‌تواند از بازار انرژی ایران چشم‌پوشی کند/ اکنون برجام بیش‌ازپیش برای اروپا اهمیت دارد! بی‌نیازی از واردات با اصلاح یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ۴۲۰۰/ قاچاق آفت اقتصاد کشور است برگزاری مراسم یادبود جانباختگان آبادان در مساجد و مصلی‌های کشور خبر اصلاح قیمت سوخت تکذیب شد جمع‌آوری ۹۰ماینر غیرمجاز در استان مرکزی/ میانگین انرژی موردنیاز برای استخراج هر بیت‌کوین ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود رونمایی از دستاورد‌های جدید پایگاه پهپادی ۳۱۳ ارتش بیانات رهبرانقلاب یک راهبرد برای مجلس یازدهم بود/ تبلیغات مغرضین و توپخانه دشمن علیه مجلس انقلابی فعال است
یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷
کد خبر: 79452
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
معاون عمرانی استاندار مرکزی مطرح کرد؛

وارونگی دما علت اصلی آلودگی/ فعالیت صنایع اطراف اراک ربطی به آلودگی هوا ندارد

زندیه وکیلی معاون عمرانی استاندار مرکزی، گفت: آلودگی هوای اراک به دلیل وارونگی دما و مربوط به این فصل از سال است، گرچه عدم وزش باد و بارش باران هم این آلودگی را تشدید کرده ولی در مجموع شرایط هوای اراک آنقدر وخیم نیست و فقط گروه های حساس باید مراقب خود باشند.

مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص چرایی تداوم 22 روزه آلودگی هوای کلانشهر اراک و تصمیمات استان برای بهبود این وضعیت، گفت: آلودگی ای که در طی این مدت میهمان کلانشهر اراک است، به علت وارونگی دما است و صرفا برای گروه های حساس خطرناک است.

وی افزود: در چنین شرایطی صرفا اطلاع رسانی شده و گاهی اوقات برای کاهش فعالیت مدارس یا ورزش در محیط بیرون تصمیماتی گرفته می شد که با توجه به تعطیلی مدارس به دلیل کرونا، نیاز به اقدام خاصی نیست. ضمن اینکه وضعیت آن قدر هم وخیم نیست و صرفا گروه های حساس باید از قرارگیری در هوای آلوده خودداری کنند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی تصریح کرد: منشأ آلودگی بیشتر به دلیل وارونگی هوا و مربوط به این فصل سال است. متاسفانه عدم وجود بارندگی و وزش باد در طی این مدت در تشدید آلودگی ها موثر بوده است و تقریبا تمام کلانشهرهای کشور با چنین وضعیتی رو به رو هستند. برای چنین آلودگی هایی اقدامات بلند مدت(مدیریت احتراق موتورخانه ها، کاهش استفاده از وسیله نقلیه شخصی و ...) باید انجام شود و اقدامات کوتاه مدت تاثیر چندانی ندارد.

زندیه وکیلی در پاسخ به این سوال که فعالیت کارخانه های اطراف اراک چقدر در این آلودگی نقش دارند، گفت: چند روز گذشته در قسمتی از پتروشیمی شازند مشکلی ایجاد شده بود که باعث آلودگی چند ساعته شد و البته توسط محیط زیست استان پایش می شد ولی آلودگی این روزهای اراک ارتباطی با فعالیت پتروشیمی یا سایر کارخانه ها و واحد های صنعتی اطراف شهر اراک ندارد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار