بسیج یکی از ظرفیت های بزرگ امت اسلام برای دست یابی به قدرت همه جانبه است طراحي و ساخت دستگاه پيله زن ماسك در اوج دوران کرونا توسط جهادگران بسیجی اراک+عکس و فیلم توزیع یک هزار بسته معیشتی به مناسبت هفته بسیج در زرندیه فکری به دومین تیم تبریزی رسید/خادم کشتی رفت/خداحافظی سارادونا در اوج رونمایی از نخستین نامزد ۱۴۰۰ / نسخه سرکوب کرونا / مرغ‌های ذخیره شده کجا هستند؟ ۱۵ فوتی و شناسایی ۲۲۲مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی آزادی ۲ هزار و ۴۹۳ زندانی غیر عمد با مشارکت قوه قضائیه در سال جاری/ تا پایان هفته بسیج ۱۰۰۰ زندانی آزاد خواهند شد مشکل کشور، نداشتن راهکار نیست نیازمند همت، شجاعت و اهتمام جدی هستیم/ مسیر رفع تحریم را یک‌بار امتحان کردیم اما به نتیجه ای نرسید نیروهای بسیج اصناف برای تنظیم بازار آمادگی دارند/ ظرفیت بسیج برای صادرات ماسک تشکیل قرارگاه جهادی سلامت در 25 محله ساوه/توزیع ۱۰۰۰ بسته معیشتی در رزمایش کمک‌های مومنانه
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵
کد خبر: 79185
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد

کاهش قدرت اقتصادی، نظامی و ایدئولوژیک آمریکا افول این کشور را رقم زده است/نقش موثر تفکر مقاومت در کاهش هژمونی نظامی آمریکا

یاری گفت: آمریکا که پس از جنگ جهانی دوم 50درصد از اقتصاد دنیا را در اختیار داشت و خود را پلیس جهان می دانست امروز با کاهش قدرت اقتصادی خود و شکست های مختلف در عرصه نظامی، رو به افول است و انقلاب اسلامی و تفکر مقاومت در کاهش هژمونی نظامی آمریکا نقش اول و اصلی را بازی کرده است.

جواد یاری کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص افول آمریکا و مواجهه این کشور با چالش های جدی اقتصادی، سیاسی، امنیتی، گفت: اولین شاخصه قدرت در ایالات متحده آمریکا قدرت اقتصاد این کشور بود که می توانست با آن، کشورهای غیرهمسو با خودش را تحریم کند، رفتارهای آنان را تغییر بدهد و نهایتا با تسلیم کردن آنها به اهداف خودش برسد. ولی امروزه شاهد افول این قدرت در آمریکا هستیم.

وی افزود: آمار و ارقام نشان می دهد آمریکایی ها که پس از جنگ جهانی دوم 50درصد اقتصاد دنیا را در اختیار داشتند، امروزه کمتر از 18درصد از اقتصاد دنیا را در اختیار دارند و این نشان از افول اقتصادی آنهاست. از طرفی کشورهای دیگری مثل چین، ژاپن، هند و ... در این رقابت اقتصادی پا به عرصه گذاشته اند و قدرت اقتصادی آمریکا را روز به روز ضعیف تر می کنند. طبیعی است که بسیاری از سیاست های این کشور با کاهش هژمونی اقتصادی با چالش مواجه می شود.

یاری با اشاره به عدم توزیع عادلانه ثروت در آمریکا، گفت: تقریبا نیمی از ثروت این کشور بین سیصد، چهارصد نفر تقسیم شده است و در سال های اخیر شاهدیم که در شهری مانند نیویورک، چندین هزار یا چند صد هزار نفر کارتن خواب هستند. از طرف دیگر کرونا هم ضربه سنگینی به اقتصاد این کشور وارد کرده است که باعث بیکاری 60میلیون نفر و خسارتی 500میلیارد دلاری به اقتصاد آمریکا شد. بنابراین این کشور دیگر نمی تواند از قدرت اقتصادی اش در راستای تامین اهداف مد نظرش استفاده کند.

نقش اصلی انقلاب اسلامی در شکست نظامی آمریکا

این کارشناس مسائل سیاسی دومین شاخص قدرت آمریکا را قدرت نظامی این کشور دانست و افزود: آن ها پس از جنگ جهانی دوم با تکیه بر قدرت نظامی، خود را پلیس جهان می دانستند ولی با روی کار آمدن انقلاب اسلامی، این قدرت آمریکا روز به روز ضعیف تر شد. یکی از نشانه های کاهش قدرت نظامی آمریکا، شکست رژیم بعث عراق در مقابل ایران بود. بر همگان واضح است که رژیم بعث پشتیبانی آمریکا و متحدانش را پشت سر خود داشت و شکست او در واقع شکست آمریکا بود. در قضیه داعش هم این کشور با هزینه ای 8ترلیون دلاری باز هم نتوانست به نتیجه دلخواهش برسد و بازنده این نبرد شد. مثال های بسیاری برای افول قدرت نظامی آمریکا وجود دارد که بمباران اخیر پایگاه نظامی عین الاسد توسط ایران از دیگر مثال های آن است.

وی افزود: انقلاب اسلامی و تفکر مقاومت در کاهش هژمونی نظامی آمریکا نقش اول و اصلی را بازی کرده است. این کشور با هزینه های سنگینی که در مباحث نظامی می پردازد، شکست های سنگینی را تجربه می کند که مثال دیگر آن جنگ یمن است که عربستان به نمایندگی تمام از آمریکا، 5 سال است که این جنگ را ادامه داده ولی هنوز نتوانسته به اهدافش برسد.

افول قدرت ایدئولوژیک آمریکا

یاری سومین شاخص قدرت آمریکا که رو به افول است را قدرت نرم و ایدئولوژیک این کشور دانست و تصریح کرد: یکی از دلایل افول قدرت نرم آمریکا، استفاده این کشور از قدرت نظامی است، این امر نشان می دهد آمریکا قدرت اقناعی خود را از دست داده است. خصوصا با روی کار آمدن ترامپ افول آمریکا سرعت بالایی گرفته است به طوری که امروزه می بینیم بسیاری از کشورها، حتی کشورهای همسو با ایالات متحده، از دستورات آمریکا پیروی نمی کنند. بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند اگر ترامپ در انتخابات آمریکا رای بیاورد، افول آمریکا سرعت بیشتری به خود می گیرد.

وی با اشاره به بی اخلاقی ها، بی عدالتی ها و عدم رعایت حقوق بشر در آمریکا، گفت: ماجرای جورج فلوید و اعتراضاتی که در پی قتل او در شهرهای این کشور شکل گرفت، تایید کننده حرف بسیاری از کشورهایی بود که به نبود عدالت، آزادی و حقوق بشر در آمریکا معترض بودند. 13درصد جمعیت آمریکا را سیاه پوستان تشکیل می دهند ولی این نسبت در زندان های این کشور به 50درصد می رسد.

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: قدرت مدیریتی آمریکا نیز در این سال ها با افولی شدید همراه بوده است. نمونه آن مدیریت بحران کرونا در این کشور است که بیشترین آمار قربانیان این بیماری در آمریکاست. این کشور که ادعای داشتن بهترین کادر درمانی را دارد، در این بحران بیماران را دسته بندی کرد و در برخی مواقع به سالمندان خدمتی ارائه نمی کرد. نمونه دیگر افول قدرت مدیریتی آمریکا عدم حرف شنوی کشور ها از دستورات آمریکا است که نمونه آن در بحث خروج آمریکا از برجام و شکست او در تحریم تسلیحاتی ایران بود که نشان می دهد مدیریت این کشور نیز با افول همراه بوده است.

یاری خاطرنشان کرد: با وجود افول همه جانبه آمریکا، باز هم عده ای در داخل کشور هستند که امیدوارند بایدن در انتخابات پیروز شود تا بتوانند با مذاکره با او به صورت موقت بخشی از تحریم ها را کمتر کنند تا به مردم القا کنند که مشکل ما با ترامپ بود و در صورت حضور فرد دیگری به عنوان رئیس جمهور آمریکا، می توان با این کشور وارد معامله شد. این در حالی است که آمریکا سرابی بیش نیست و مشکلات اقتصادی امروز ایران نتیجه گره زدن تمام مشکلات به مذاکره با آمریکاست.

انتهای پیام/

captcha