سکوت خیانت‌بار سلبریتی‌ها در برابر ترور دانشمند هسته‌ای جان باختن ۳۹۱ بیمار کرونا در24 ساعت گذشته/27 استان در وضعیت قرمز اینستاگرام حذف مطالب مربوط به «شهید فخری‌زاده» را هم آغاز کرد قیمت پای مرغ هم از نرخ مصوب مرغ بیشتر شد/ هر کیلوگرم ۲۷۷۰۰ تومان مجلس به دنبال به صفر رساندن بازرسی‌های آژانس انرژی اتمی است ابتلای 31412 نفر به کووید۱۹ در استان مرکزی/شناسایی415 مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته شهید «فخری زاده» برای تولید واکسن کرونا گام‌های بلند و قابل تقدیری برداشت/ایران اسلامی در برابر جنایت تروریستی ساکت نخواهد بود جزییات مرحله نهم فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد +جدول شرایط همراهی مردم و اصناف فراهان در اجرای محدودیت‌های کرونایی ستودنی است روحانی: مسئولان کشور جنایت ترور شهید فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارند
یکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۰
کد خبر: 79014
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰

وضعیت کرونای چهار شهرستان استان مرکزی بحرانی و تهدید آمیز است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک از وضعیت بحرانی و تهدید آمیز ۴ شهرستان استان مرکزی خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: وضعیت استان مرکزی از لحاظ ویروس کرونا قرمز است اما چهار شهرستان اراک، دلیجان، فراهان و شازند شرایط بحرانی داشته و میزان ابتلا و مرگ و میر در آن‌ها تامل برانگیز است.

جمالیان اظهار کرد: زنگ خطر کووید ۱۹ در این شهرها به صدا درآمده و شمار مبتلایان بسیار فزونی داشته که دیگر امکانات درمانی پاسخگوی نمی باشد و برای کند کردن روند بیماری تنها امید داریم که مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک کادر بهداشت و درمان را همراهی نمایند.

وی نسبت فوتی‌ها به موارد بستری کرونا در استان مرکزی را  ۱۲ و نیم درصد اعلام کرد و گفت: بالاترین شاخص در این زمینه متعلق به شهرستان شازند با ۱۷ و چهار صدم درصد و پس از آن دلیجان با ۱۴ و ۹ درصد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: حدود ۵۸ درصد از فوت‌شدگان کرونا در استان مرکزی مرد و ۴۲ درصد زن بوده و میانگین سنی جان باختگان کرونا در ماه‌های شهریور و مهر ماه امسال ۷۰ سال است، درحالی که در ۶ ماه قبل آن میانگین سن فوت شدگان کرونا ۷۲ سال بوده است.

جمالیان خاطر نشان کرد: تحلیل آمارها نشان دهنده این است که نه تنها شمار مبتلایان به کرونا در استان روند صعودی داشته، بلکه میانگین سن ابتلا و مرگ و میر این بیماری پایین‌تر آمده و تداوم این موضوع به شدت نگران کننده است.

وی افزود: بیشترین ‌متوفیان کرونا در استان مرکزی مبتلا به انواع  بیماری های زمینه‌ای از جمله فشارخون، امراض قلبی و عروقی و دیابت مبتلا بودند و زنان خانه‌دار در رتبه اول مبتلایان و آمار فوتی‌های کرونا در استان مرکزی قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: طیف وسیعی از مردم استان مرکزی همچنان تهدید آمیز بودن این ویروس را باور نکرده اند و اگراین رویه ادامه یابد  مخاطرات کرونا را نمی‌توان مدیریت کرد.

جمالیان افزود: برای مثال چهار قطار در مسیر اراک به مشهد تردد دارند که حتی اگر کاهش ظرفیت مسافر هم رعایت شود، حضور شماری از افراد برای ۱۸ ساعت در فضای بسته واگن‌ها و شرایط کابین و سرویس‌های بهداشتی قطار می‌تواند به‌عنوان کانون انتقال بیماری عمل نماید و نیاز است که مردم توصیه مسئولان بهداشتی را جدی گرفته و از سفر کردن در شرایط بحران کرونا بپرهیزند تا سلامت خود و دیگران را تهدید نکنند.

وی ادامه داد: برگزاری تجمعات در شرایطی که میزان ابتلا و کشته‌های کرونا در استان مرکزی مرزهای خطر را گذرانده، توجیهی نداشته و برپایی نمایشگاه خودروهای قدیمی در یکی از شهرستان‌های استان و حضور پرشمار بازدیدکنندگان از آن در روز گذشته جای سوال دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: گروه سنی نوجوان، جوان و میانسال ممکن است مبتلایان بی‌علامت کرونا باشند و کم توجهی این اقشار به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممکن است آنان را با بیماری خفیف یا متوسط مواجه کند، اما با انتقال ویروس به سالمندان می‌توانند به سفیر مرگ تبدیل شده و این حادثه تلخ اکنون در چهار شهر استان مرکزی نمود عینی دارد و کهنسالان قربانی غفلت دیگران در رعایت مسایل بهداشتی و پیشگیرانه کرونا هستند.

جمالیان از رسانه‌ها درخواست کرد: مطالبه‌گری و نگاه نقادانه خود را در حوزه کرونا بیشتر کنند و افراد سهل انگار را فارغ از تعارف به تصویر بکشند چرا که اعمال محدودیت‌های کرونا در شعار، کارساز نیست و باید رفتارهای بهداشتی نهادینه شود.

وی در پایان یادآور شد:استان مرکزی پس از قم دومین کانونی بود که اسفند ماه پارسال بیمار کرونایی در آن به ثبت رسید.

انتهای پیام/

captcha